Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Oyun çocukların temel bir gereksinimidir?

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
43
Oyun çocukların temel bir gereksinimidir

Bir zamanlar çocuklar sabahtan akşama kadar sokaklarda oyun oynardı. Koşar, atlar, zıplar, aktif hayal güçleri ile sayısız oyun ve öyküler üretirlerdi. Günümüz çocukları ise bu şekilde oynama fırsatını çok az bulabiliyorlar? Bunun nedenleri neler olabilir? Geçmişten günümüze neler değişti?

Çocukların eskisine nazaran daha az oyun oynamalarının nedenlerinden bazıları:

Günümüz çocukları her gün saatlerini televizyon izleyerek, video ve bilgisayar oyunları oynayarak geçiriyor.

Akademik baskılar ve sınav stresi neredeyse okul öncesi dönemde başlıyor.

Yetişkinlerin organize ettiği kurslar ve benzeri gibi faaliyetler çocukların gününü fazlasıyla dolduruyor.

Çocukların güvenle oynayabileceği boş, yeşil alanlar her geçen gün daha da azalıyor.

Oysa araştırmalar aktif ve hayal gücü dolu oyunların çocuklar için eğlenceden çok daha fazlasını sağladığını ortaya koyuyor. Oyun çocukların zihinsel, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimini destekliyor. Oyunun çocuk için yararları o kadar fazla ki, çocukluk döneminin her gününün aslında bir oyun günü olması gerekiyor.

Oyunun ne gibi yararları vardır?
Çocuğun kendi inisiyatifi ile kurduğu oyunlar öğrenme ve okul başarısının da temellerini hazırlar. Çocuklar oyun yoluyla başkaları ile etkileşimde olmayı öğrenirler, dil becerileri gelişir, sorunları belirleme ve çözümleme becerileri artar ve insan olarak sahip oldukları potansiyeli keşfederler.

Kısacası oyun çocuklara içinde yaşadıkları dünyayı anlamlandırmaları ve bu dünya içerisinde kendi yerlerini bulmalarına yardımcı olur.

Oyun oynamanın sayısız yararlarından bazıları:

Fiziksel gelişim
Oyun oynarken yapılan hareketler çocuğun duyusal motor gelişimini kolaylaştırır. Hareketli oyun, günümüzde giderek yaygınlaşan bir sorun haline gelen çocukluk çağı obezitesini önlemenin doğal bir yöntemidir.

Okul performansı
Oyun ile sağlıklı zihinsel gelişim arasında dolaysız bir ilişki vardır. Oyun ileride okuma ve yazma konusundaki okul başarısının temellerini atar. Çocuğun soyut bilimsel ve matematik kavramlarının gelişmesine yardımcı olan gerçek yaşam malzemeleri ile birebir deneyimler yaşamasını sağlar. Oyun hayal gücü ve yaratıcı sorun çözme becerilerinin gelişimi açısından büyük bir önem taşır.

Sosyal ve duygusal öğrenme
Araştırmalar sosyal taklit / canlandırma oyunlarının işbirliği, empati ve dürtü kontrolünün artmasına, saldırganlığın azalmasına ve genel duygusal ve sosyal sağlığın daha iyi olmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Eğlence
Çocukların her yaşta oyun oynamaktan çok hoşlandıkları bir gerçektir. Çocuk gelişimi uzmanları çocukluk döneminde bol bol oyun oynamanın yetişkinlikte de mutluluğu sağlayan en önemli unsurlardan biri olduğunu belirtiyorlar.

Çocuğunuzun oyun oynamasına yardımcı olmak için neler yapabilirsiniz?

Ekran başında geçirilen zamanı azaltın veya tamamen kaldırın
Çocuğunuza yaratıcılığını kullanma ve geliştirme şansı verin. Bu ilk başlarda sıkıcı gelebilir, bu duruma karşı küçük oyuncaklar ve içsel yaratıcılığını teşvik edecek canlandırma oyunları önerileri ile hazırlıklı olun.

Yetişkinlerce organize edilen faaliyetlerde geçirilen zamanı kısıtlayın
Kurslar vb. ile aşırı ölçüde doldurulması çocuğun kendisinin oyun başlatmasını ve kurması için yeterince zaman bulamamasına neden olur.

Basit oyuncaklar seçin
En iyi oyuncak %10 oyuncaktan ve %90 çocuktan oluşur! Çocuğun hayal gücü sağlıklı oyunun motorudur. Basit oyuncaklar ve ahşap parçaları, kutular, toplar, oyuncak bebekler, kum ve kil gibi doğal malzemeler çocuğu kendi senaryolarını yaratmaya (ve sonra bunları bozup başka senaryolar oluşturmaya) davet eder.

Açık hava maceralarını teşvik edin
Hergün çocuğun açık havada koşabilmesi, tırmanabilmesi, gizli saklanma yerlerini keşfetmesi ve yeni oyunlar üretebilmesi için belli bir zaman ayırın. Çakıl taşları, kum, yapraklar, su, dal parçaları gibi doğal malzemeler açık hava oyunlarının hammaddeleridir.

Gerçek ev işleri
İster inanın ister inanmayın, yemek pişirme, çiçek bakımı, temizlik, araba yıkama gibi yetişkin işleri çocuklara oyun konusunda ilham verir. Çocuklar kısa bir süre bu gibi işlerde yardımcı olmaktan hoşlanırlar ve daha sonra kendilerini bu işlere yardım ederken kurdukları oyunlara kaptırırlar.
 
Katılım
6 May 2006
Mesajlar
1,348
Tepki Skoru
0
Puanları
36
Yaş
40
Off Off... eskilere ozenmiyor degilim. doğal yaşam doğal ortam... kendi zamanima baktigimda: televizyon vardı , bilgisayar yoktu... sabahtan oglene kadar cizgi filim ogleden sonra disari cikip oyun oynardim... simdiki cocuklar sabah uyandiklari gibi internet cafelere gidip paralari bitene kadar counter strike oynuyorlar. paralari bitince evlerinden oyuncak? tabanlarini alip aksama kadar da sokakta counter strike oynuyorlar... aksam anne-baba zoruyla eve girip daha iyi bir gelecek? icin ders calisiyorlar...

bakalim gelecek nesil cocuklar icin hangi yararli? icad yapilacak...
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst