Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Otistik erkeklerde beynin duygusal hafıza merkezindeki hücre sayısı daha az

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
42
California Üniversitesinden uzmanların yaptığı bir araştırmada, otistik erkeklerde beynin duygulanım ve hafızayı yöneten kısmındaki hücre sayısının daha az olduğu tespit edildi. Bu araştırma ile otizmin beynin amigdala adı verilen bölgesindeki hücre yoğunluğu ya da doku hacmini değil; hücre sayısını etkilediği ilk kez bilimsel olarak kanıtlanmış oldu.

Araştırma sonuçları Journal of Neuroscience dergisinin 19 Temmuz 2006 tarihli sayısında yayınlandı.

Araştırmacılar modern teknikler kullanarak beynin otizmde farklılık gösterdiği bilinen alanlarının üç boyutlu yapısını incelediler. Vefat etmiş dokuz otistik erkeğin beyin dokusunu otistik olmayan 10 erkeğin beyin dokusu ile kıyaslayan araştırmacılar amigdala hücrelerinin temsili hücre örneklerini ölçtüler ve saydılar.

Araştırmacılar bu bulgulara dayanarak otizmde beynin bu bölgesindeki hücre sayısının neden daha az olduğunu ve beynin başka alanlarının da benzer şekilde etkilenip etkilenmediğini incelemeyi amaçlıyorlar.

Otizm düşünme, duygulanım, dil ve başkaları ile ilişki kurma konusunda ağır ve yaygın bozulmalara neden olan bir gelişimsel bozukluktur. Bozukluk çocukluk çağında gelişmekte ve çoğunlukla 3 yaş civarında teşhis koyulmaktadır.

Otizmin erkeklerde görülme sıklığı kızlara nazaran dört kat daha fazladır. Buna karşın otistik bozukluk olan kızlarda semptomlar daha ağır olma eğilimindedir ve zihinsel bozulma da daha fazla olmaktadır.

alıntı
 
Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
274
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
Teşekkürler. Gerçekten bu vb. alanlarda yapılan araştırmalar ilginç bulgular ortaya koyuyor.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst