Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

OTİSTİK ÇOCUKLARIN UYUMA PROBLEMLERİ

Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
1,292
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
12
Otistik çocuklarda en çok görülen uyku problemi, düzenli uyuma alışkanlığının olmamasıdır. Bir gün çok erken yatarken, diğer gün gecenin geç saatlerine kadar uyanık kalır ve uymamak için diretir. Kimi çocuk da gece yarısı uyanır ve sabaha kadar uyuyamaz. Bu çocukların birkaçı sessiz dururken, bir bölümü saatlerce nedensiz ağlar. Gece yarısı uyanan çocukların erken uyumasını engellemek çoğu zaman bu sorunu çözer. Ayrıca uyanarak ağlayan çocuğu sakinleştirmek için, çocuğun en çok sevdiği etkinlik yapılabilir veya çocuğa en çok sevdiği oyuncak, yiyecek ya da takıntı haline getirdiği nesne verilebilir.
Bazı çocuklar, aile bireylerinden birinin de kendisiyle uyumasını ister, aksi taktirde uyuyamaz. Çocukların kimisi bunu alışkanlık haline getirdiği için yapar, kimi çocuk da karanlıktan korktuğu için yalnız yatmak istemez. Eğer çocuk karanlıktan korktuğu için yalnız yatmayı istemiyorsa, odasının lambası açık bırakılır. Eğer çocuk, biriyle yatmayı alışkanlık haline getirmişse, çocuğun yatağının yanına benzer bir yatak konur. Sonra aşamalı olarak yatak çocuğun yatağından uzaklaştırılır (Her gece yaklaşık 5 santimetre). Öyle ayarlanmalıdır ki, yatak kapının arasında, koridorda, ebeveynin kapısının arasında yeteri kadar kalmalıdır. Çünkü çocuğun değişimi kabul etmesi kolay olmamaktadır. Bu uygulamanın süresi, çocuğun değişimi kabul etme düzeyine göre belirlenir.

(ALINTIDIR)
 
Katılım
1 Haz 2006
Mesajlar
474
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
Bilgi paylaşımı için teşekkürler canım...:):)
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst