Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

OKUL FOBİSİ

Tepki Skoru
0
Bazı çocuklar okula başlamadan önce çok istekli görünseler dahi okul zamanı geldiğinde bu istekleri kalmaz ve okula gitmek istemezler. Çocuklarda okulda oluşan yoğun sıkıntı ve huzursuzluk hissi nedeniyle okula gitmek istememe ve okulda yalnız kalamama ile karakterize duruma okul korkusu (okul fobisi) adı verilmektedir. Okul korkusunun çoğunlukla anneden ayrı kalma korkusu (bunaltısı) ile yakından ilgisi vardır. Çocuk anneden ayrı kalamaz ve annenin yokluğunda kendisine ve annesine zarar geleceği , kötü bir şeyler olacağı endişesini yaşar. Okul korkusu sıklıkla okula yeni başlayan çocuklarda görülür. Ancak daha ileri yaşlarda görülme olasılığı da vardır. Her sabah okula gitmek için evden çıkmak büyük sorun olur. Çocuk çeşitli bahaneler ile ( karnım ağrıyor, başım ağrıyor gibi ) evde kalmak ister. Okula gitmesi konusundaki zorlamalar çocuğun var olan sıkıntısını daha da artırır. Çocuğun anneden ayrı kaldığında duyduğu bunaltı bazen o kadar dayanılmaz olur ki çocuk sürekli ağlar, bağırır, hırçınlık nöbetleri gösterir.

Okul korkusu sorunu ailenin tüm bireylerinin sorunudur. Ailenin her ferdinin problemin çözümünde katkısını bekleriz. Çocuğa içinde bulunduğu durumu anladığımız ve ona yardımcı olacağımız mesajını vermeliyiz. Eleştiren, aşağılayan, korkutan ve sindiren bir yaklaşım başarıya ulaşamaz. Başarıya ulaştı görünse dahi daha sonra oluşacak daha büyük sorunları peşinden sürüklemiş olur.

Böyle bir sorunla karşı karşıya kalan ailelerin dikkat etmesi gerekli hususları şöyle sıralayabiliriz

Kendinizi çocuğunuzun yerine koyunuz ve duyduğu kaygı ve endişeyi anlamaya çalışınız

Çocuğunuzu okula gitme zorluğu nedeniyle cezalandırmayın, küçük düşürücü sözlerle aşağılamayın. Çocuğun bunaltısı ile oluşan belirtileri şımarıklık, ilgi çekme arzusu ya da sizi kızdırmak için yapılan davranışlar gibi yanlış yorumlamaktan kaçının..

Sabırlı, tutarlı ve kararlı bir tavır içinde olunuz . Sorunu görmezlikten gelmek ve bir sonraki yıla havale etmek ancak çözümü zorlaştırır.

Çocuğunuz okula gitmek istemediğini söylüyor ve okulda kalamıyorsa bir çocuk psikiyatristinden yardım isteyiniz. Okul fobisi hekim, aile ve öğretmenin işbirliği ile çözüme kavuşturulabilir bir sorundur.

ALINTIDIR..

Tepki Skoru
0
İlk okula başladığım günü hatırladım :) Herkes salya sümük ağlıyordu bir kaç kişi hariç. Ben ağlamayanlardım :D ama onların ağldığını görünce benim de ağlamam geldiğini hatırlıyorum :D :D Neyse paylaşım için çok saol. ALLAH razı olsun.

Tepki Skoru
0
rica ederim canım :D:D
valla ben de ağlamadım:D:D hatta okulun ilk günü yıldızlı pekiyi almıştım,ewe koşarak gitmiştim annemlere göstermek için :D:D çocukluk aklı işte naparsın...

Tepki Skoru
1
Okula ilk başladığım gün sınıftan kaçmıştım.Ben önden öğretmenim arkamdam onun arkasından müdür, müdür yardımcısı hepsi peşimdeydi.Kıyamam ben çok hızlı koşuyordum heralde bir türlü yakalayamamışlardı çok yorulmuşlardı.Sonra ben yanlarına gittim...:DAmaa hiç alamamıştım:D
Sağol serpilcim o günleri hatırladım...

Tepki Skoru
0
ya bende kardeşimi hatırladım geçen sene başlamıştı.okula ben götürdüm geldim.kaçmış okuldan yol bilmiyo iz bilmiyo,yanında bitane adamla evev gelmesin mi ağlayarak.nerdeyse bir ay sürdü alışması çok zorlanmıştık:(ama şimdi çok iyi allaha şükür.

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle