Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Oğlum söz dinlemiyor

Tepki Skoru
0
arkadaşlar oğlum söz dinlemiyor.bugün öğretmenide şikayet etmiş.sözümü dinlemiyor ve yaramazlık yapıyor diye.ne yapabilirim?oğlum arkadaş edinsin diye anaokuluna gönderdim.onu dövmeyiz ve başkalarının önünde küçük düşürmeyiz.sıkılmasın, birlikte birşeyler yapalım diye etkinlikler yaparız.istediklerini abartmadığı ve ihtiyacı olduğu sürece alırız.resim kursuna gitmek istedi gönderdik.karşımıza alıp konuşuyoruz.daha da olmazsa bir pedagoga götürmeyi düşünüyorum.siz ne dersiniz?tek çocuk bu arada.eve birilerinin gelmesini istiyor gelincede çok yaramazlık yapıyor yada çocuklardan 1-2 si oynuyor diğerleriyle oynamıyor.okulda da kendine 2 tane arkadaş edinmiş.öğretmeni diğer arkadaşlarınlada oyna diyormuş ama onlarla çok oynamıyormuş.gerçi
oğlum daha öncede öyleydi.1-2 tane arkadaş ediniyor.anaokulunda da kendine 2 arkadaş edinmişti.sizce normal mi?bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.teşekkürler

Tepki Skoru
0
ah kıyamam telaşını anlayabiliyorum ama sakin ol sen elinden geleni yapıyorsun zaten ve çocuğu biraz kendi haline bırakın. hızlı bir büyüme aşamasındalar çocuklarımız ve dönem dönem gel-gitleri olabilir ve her arkadaşıyla anlaşıp oynamasını bekleyemezsiniz çocuktan bizler nasıl arkadaş seçiminde seçici davranıyorsak onlarıda öyle kabul etmeliyiz.Berkeninde sürekli oynamak istediği arkadaşları var bunlar zaman zaman değişebiliyorlar bir ara metincan ve yiğitcanla iyiyse bi başka zaman çağrıyla daha güzel oynuyor.Yani seçimi çocuklara bırakmak lazım birde karakter meselesi tabi yerine oturuyor huylar karakterler yavaş yavaş.
Bir anne olarak duygularını çok iyi anlayabiliyorum Mehtapçım ama en büyük tavsiyem sakin ve sabırlı olman.
Söz dinleme konusuna gelincede biraz daha kendi haline bırakıp sakin ve onun anlayabileceği şekilde konuşmak gerekli çünkü çoğu zaman bizim söylediklerimiz tam aksini yapma gibi bir durum oluşuyor.O yüzden onların daha duygularına inip onuda anlamak gerekli diye düşünüyorum.
birde sözünü dinletmek için ceza yada ödül kullanmamanı tavsiye ederim.Yalnızca onun anlayabileceği kelimelerle sözünü dinlemediği zaman başına gelebilecekleri anlat ona.
Mesela arkadaşlarının tek tek isimlerini say ona ve onların seninle oynamak istediklerini duydum de belki işe yarar:)

Tepki Skoru
0
Çocuğunuz sözünüzü dinlemiyor mu?

Anne-babaların en zorlandığı şeylerden biri de çocuklara verdikleri talimatları uygulamayı öğretmektir. Bütün ailenin çocuklara sürekli aynı talimatları yinelemesi ise (“oyuncaklarını topla” gibi) gerilim yaratabilmektedir. Aşağıdaki tavsiyeler çocuklara anne-babanın verdiği talimatları ilk seferde uygulamayı öğretmekte yardımcı olacaktır:

Uygulamakta kararlı olun. Anne-babalar uygulanması konusunda kararlı olamayacakları talimatları vermekten kaçınmalıdırlar. Anne-babalar verdikleri talimatları pekiştirmezlerse, çocuklar anne-babaların her zaman söyledikleri şeyi gerçekten kastetmediklerini öğrenirler.

Dikkatlerini çekin. Anne-babalar bir talimatı vermeden önce mutlaka çocuğun dikkatini çekmelidir. Başka bir odadan bağırarak talimat vermekten kaçınmalısınız.

Soru sormayın. Talimatlarınızı soru şeklinde dile getirmekten kaçınmalısınız. Örneğin, “Ayşeciğim, şimdi oyuncaklarını toplamak ister misin?”

Soyut talimatlar vermeyin. Anne-babalar “güzel davran”, “dikkatli ol” gibi soyut talimatlar vermekten kaçınmalıdırlar. Anne-baba ve çocuğun “güzel davranmanın” ne olduğu konusundaki yorumları birbirinden oldukça farklı olabilir. Anne-babalar talimatlarında net ve belirli olmalıdırlar.

Ne yapacaklarını söyleyin. Anne babalar çocuklara bir şeyi nasıl yapacaklarını değil ne yapacaklarını belirten talimatlar vermelidirler. Örneğin “yanımdan ayrılma” demek “sakın koşup gitme” demekten iyidir.

Takdir edin. Çocuklar talimatları uygulamaya başlar başlamaz anne-babalar da çocuklarını takdir etmelidirler. Takdirlerinizi belirtmek için bir görevin tamamlanmasını beklemeniz gerekmez.

Memnuniyetinizi gösterin. Bir görev tamamlandığında, bundan dolayı ne kadar memnun olduğunuzu bilmesini sağlayın.

Zaman sınırı verin. Çocuklar örneğin 10 saniye içerisinde verilen talimatı uygulamaya başlamazlarsa, hemen molaya gönderilmelidirler. (Disiplinde Mola Yöntemi başlıklı haberimizde bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz).

Uyarılarınızı tekrarlamayın. Anne-babalar çocuklara tekrar tekrar aynı uyarıda bulunmaktan kaçınmalıdır. Çocuklar bir-iki uyarıdan sonra talimatı izlemeyi öğrendikleri gibi, o talimatı beş-altı uyarıdan sonra izlemeyi de kolaylıkla öğrenirler.

Talimatı yineleyin. Mola tamamlandıktan sonra talimatı çocuğa tekrarlayın. Yine talimatı uygulamazsa, tekrar mola uygulanmalıdır.

Dr. Ayten Erdogan
Memorial Hastanesi
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Tepki Skoru
0
umarım bu yazı biraz da olsa işenize yarar sevgiler

Tepki Skoru
0
arkadaşlar teşekkür ederim.sizin yazdıklarınızı ben yapıyorum.öğretmenimiz şikayet edince ben çok geriliyorum.sabah oğlumu şikayet etmişti.tek o yaramazlık yapıyor diye.öğleden sonra tek o yapmıyor biri yaptığı zaman diğerleri de yapıyor demiş.normal yani telaşlanmayın diye söylemiş.madem problem yok niye şikayet edip bizi geriyor anlamadım.yoksa bende arkadaş seçimine çok karışmıyorum.

Tepki Skoru
0
suyunsesi' Alıntı:
Çocuğunuz sözünüzü dinlemiyor mu?

Anne-babaların en zorlandığı şeylerden biri de çocuklara verdikleri talimatları uygulamayı öğretmektir. Bütün ailenin çocuklara sürekli aynı talimatları yinelemesi ise (“oyuncaklarını topla” gibi) gerilim yaratabilmektedir. Aşağıdaki tavsiyeler çocuklara anne-babanın verdiği talimatları ilk seferde uygulamayı öğretmekte yardımcı olacaktır:

Uygulamakta kararlı olun. Anne-babalar uygulanması konusunda kararlı olamayacakları talimatları vermekten kaçınmalıdırlar. Anne-babalar verdikleri talimatları pekiştirmezlerse, çocuklar anne-babaların her zaman söyledikleri şeyi gerçekten kastetmediklerini öğrenirler.

Dikkatlerini çekin. Anne-babalar bir talimatı vermeden önce mutlaka çocuğun dikkatini çekmelidir. Başka bir odadan bağırarak talimat vermekten kaçınmalısınız.

Soru sormayın. Talimatlarınızı soru şeklinde dile getirmekten kaçınmalısınız. Örneğin, “Ayşeciğim, şimdi oyuncaklarını toplamak ister misin?”

Soyut talimatlar vermeyin. Anne-babalar “güzel davran”, “dikkatli ol” gibi soyut talimatlar vermekten kaçınmalıdırlar. Anne-baba ve çocuğun “güzel davranmanın” ne olduğu konusundaki yorumları birbirinden oldukça farklı olabilir. Anne-babalar talimatlarında net ve belirli olmalıdırlar.

Ne yapacaklarını söyleyin. Anne babalar çocuklara bir şeyi nasıl yapacaklarını değil ne yapacaklarını belirten talimatlar vermelidirler. Örneğin “yanımdan ayrılma” demek “sakın koşup gitme” demekten iyidir.

Takdir edin. Çocuklar talimatları uygulamaya başlar başlamaz anne-babalar da çocuklarını takdir etmelidirler. Takdirlerinizi belirtmek için bir görevin tamamlanmasını beklemeniz gerekmez.

Memnuniyetinizi gösterin. Bir görev tamamlandığında, bundan dolayı ne kadar memnun olduğunuzu bilmesini sağlayın.

Zaman sınırı verin. Çocuklar örneğin 10 saniye içerisinde verilen talimatı uygulamaya başlamazlarsa, hemen molaya gönderilmelidirler. (Disiplinde Mola Yöntemi başlıklı haberimizde bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz).

Uyarılarınızı tekrarlamayın. Anne-babalar çocuklara tekrar tekrar aynı uyarıda bulunmaktan kaçınmalıdır. Çocuklar bir-iki uyarıdan sonra talimatı izlemeyi öğrendikleri gibi, o talimatı beş-altı uyarıdan sonra izlemeyi de kolaylıkla öğrenirler.

Talimatı yineleyin. Mola tamamlandıktan sonra talimatı çocuğa tekrarlayın. Yine talimatı uygulamazsa, tekrar mola uygulanmalıdır.

Dr. Ayten Erdogan

Memorial Hastanesi
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

suyun sesi adlı kullanıcımız gerçekten iyi demiş ona katılıyorum sende bunalrı yapmalısın mehtap:36_6_3::36_1_6:

Tepki Skoru
0
Arkadaş konusunda 1,2 tane arkadaşının olması normal geliyor bana,demek ki seçici:) Benim sınıfımda da var öyle çocuklar,diğerleriyle gerektiğinde konuşuyorlar veya diğerleri bu çocukların oyununa katılırsa bazen izin veriyor bazen de istemiyorlar.Hiç arkadaşı olmaması problem ama birkaç tane arkadaşı varsa ben çocuğun kişisel tercihi olarak görüyorum:)

Tepki Skoru
0
Bencede çok fazla bir sorun yok gibi.Ama asıl sorun tek çocuk olması ve anne-baba olarak bizlerin tutum ve davranışları olsa gerek.(Benim de başımda var bu konuda) :) Burada öğretmen biraz abartmış gibi geliyor ama bunlar çocuk yaaaaaaaaaaa yaramazlık da yapacaklar,kavga da edecekler böyle böyle bazı şeyleri öğrenecekler sizler merak etmeyin içiniz rahat olsun. Telaşa gerek yok yalnız tutum ve davranışlarımızı yerinde ve zamanında uygulayalım yeter.

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle