Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Katılım
1 May 2006
Mesajlar
271
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
39
Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesyon dediğimiz ,istenmeden gelen ve uygunsuz yaşanan,belirgin sıkıntıya neden olan düşünce ve dürtüler ile kompulsiyon dediğimiz,bu düşüncelerin yarattığı sıkıntıyı yenmeye yönelik yineleyici davranışlarla tipik bozukluktur.

En sık görülen obsesyonlar bulaşma düşünceleri,emin olamama,sürekli düzenleme gereksinimi olup en sık görülen kompulsiyonlar ise el yıkama,sıraya koyma,kontrol etme,sayma gibi davranışlardır.%2-5 sıklıkta gözlenir.Erkek ve kadınlarda sıklığı eşittir ve ailevi yatkınlığı çok fazladır.Ergenlik çağında başlayanların yaklaşık üçte biri erişkin yaşa taşınır.Kişi davranışlarının anlamsızlığını kabul eder(küçük çocuklarda bu pek sorgulanmaz),bu davranışlar için çok fazla zaman harcar ve toplumsal etkinliklerini önemli ölçüde bozabilir.

Günlük işlevselliğietkiilediği noktada hekim yardımı ve ilaç tedavisi, bilişsel-davranışçı tedaviler gibi tıbbi yardım aranmalıdır.
 

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
paylaşımın için sağol ellerine sağlık...
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst