Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Selçuk Aydın

Akademisyen
Yönetici
Katılım
30 Nis 2006
Mesajlar
3,039
Tepki Skoru
47
Puanları
48
Montessori Anaokulunun 10 Faydası


Çocuğunuz için ne tür bir okul öncesi eğitimin doğru olduğunu sadece siz anlayabilirsiniz. İyi haber şu ki, Montessori Yöntemi gibi birçok program, tekniklerini destekleyen araştırma ve kanıtlar sunuyor. Çocuğunuz için Montessori eğitimini düşünüyorsanız, eğitim felsefesinin faydasını keşfetmek için 10 maddeyi kısaca derledim.

1. Temel Gelişim Aşamalarına Odaklanma

Bir Montessori müfredatı, üç ila beş yaş arasındaki çocuklarda temel gelişimsel kilometre taşlarına odaklanır. Küçük çocuklar büyük kas ve dil becerilerini geliştirmeye odaklanır. Dört yaşındaki çocuklar ince motor becerileri ve yemek pişirme, sanat ve zanaat gibi günlük aktiviteleri tamamlama konusunda çalışırlar. Daha eski okul öncesi çocuklar, öğrenme deneyimlerini toplulukları için geziler ve özel etkinlikler yoluyla genişletir.


2. İşbirlikçi Oyunu Teşvik Ediyor

Öğretmen sınıfı “yönetmediği” için, öğrenciler gün boyunca yaptıkları aktivitelere rehberlik ederler. Bu, çocukları Montessori sınıfındaki çeşitli istasyonları keşfetmek için işbirliği içinde paylaşmaya ve çalışmaya teşvik eder. Montessori sınıflarındaki çocuklar, çevrenin doğası gereği, birbirlerine saygı duymayı ve bir topluluk duygusu oluşturmayı öğrenirler.


3. Öğrenme Çocuk Merkezlidir

Montessori anaokulu öğrencileri, kendi ihtiyaçları doğrultusunda ve kendi şartlarıyla keşfetmelerine ve öğrenmelerine olanak tanıyan özel ihtiyaçları ve yetenekleri etrafında tasarlanmış bir sınıf ve müfredatın tadını çıkarırlar. Sınıftaki her şey çocuğun erişebileceği bir yerde ve mobilyalar çocukların rahatça oturabilecek boyuttadır. Buna ek olarak, sınıftaki daha büyük çocuklar daha küçük çocuklarla çalışır, bu nedenle mentorluk sınıftaki yetişkin öğretmenlerden olduğu kadar akranlardan da gelir.


4. Çocuklar Doğal Disiplin Öğreniyor

Montessori Yöntemi, çocukların her gün çalışmak istedikleri etkinlikleri ve belirli bir görevde ne kadar süre çalışacaklarını seçmelerine izin verirken, sınıf için öğretmen ve diğer öğrenciler tarafından sürekli olarak uygulanan özel “temel kurallar” vardır. Bu ortam doğal olarak çocuklara öz disiplini öğretir ve konsantrasyon, öz kontrol ve motivasyon gibi önemli becerileri geliştirir.


5. Sınıf Ortamı Düzeni Öğretir

Tüm nesneler ve aktiviteler bir Montessori sınıfının raflarında kesin konumlara sahiptir. Çocuklar bir aktiviteyi bitirdiğinde eşyaları uygun yerlerine geri yerleştirirler. Bu düzen duygusu, öğrenme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olur, öz disiplini öğretir ve küçük bir çocuğun düzenli bir çevre gereksinimine hitap eder. Çocuklar düzgün ve öngörülebilir bir alanda çalışıp oynadıklarında, yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilir ve tamamen öğrenme sürecine odaklanabilirler.


6. Öğretmenler Öğrenme Deneyimini Kolaylaştırır

Montessori sınıfındaki öğretmenler, neye benzeyeceğini belirlemek yerine öğrenme deneyimini kolaylaştırmak için var olan “rehberler” dir. Öğretmenler sınıftaki çocuklardan önderlik eder, temel kurallara uyulduğundan emin olur ve öğrencileri kendi hızlarında görevleri yerine getirmeye teşvik eder. Bununla birlikte, öğretmenler sınıfın hızını belirlemez ,öğretmenler mümkün olduğunca mütevazi olmaya devam etmeye çalıştıklarından, kesinlikle bireysel öğrencilere bağlıdır.


7. Öğrenme Yöntemi Yaratıcılığa İlham Veriyor

Çocukların kendi aktivitelerini seçmelerine ve kendi şartlarında çalışmalarına izin verildiğinden, sınıfta yaratıcılık teşvik edilir. Çocuklar, sonuçtan ziyade işin sevinci için görevlerde çalışırlar, bu da sonuçtan ziyade sürece daha fazla odaklanmalarına izin verir ve bu yaratıcılığa giden doğal bir yoldur. Çok çeşitli kültürlere maruz kalma, çocukları dünya hakkındaki düşüncelerini genişletmeye ve bu kavramları çeşitli şekillerde ele almaya da teşvik eder.

8. Bazı Becerilerin Geliştirilmesinde Daha Etkili Olabilir

Yapılan araştırma, bir Montessori okulundaki çocukların yeteneklerini inceledi. Science dergisinde yayınlanan araştırmada Montessori öğrencilerini inceledi ve Montessori sınıflarındaki beş yaşındaki çocukların devlet okullarındaki meslektaşlarından daha yüksek matematik ve okuma becerilerine sahip olduğunu buldu.


9. Sistem Her Öğrenci İçin Son Derece Bireyselleştirilmiştir

Montessori programındaki öğrencilerin etkinlikleri ve kavramları kendi hızlarında keşfetmelerine izin verilir. Bu doğal olarak çocukları öğrenme deneyimlerini hızlandıran daha zorlu alanları denemeye teşvik eder. Öğrenme, bir sınıftaki her öğrenciye aynı oranı vermek yerine her öğrenci için rahat bir hızda gerçekleşir.


10. Uygulamalı Öğrenmeye Odaklanan Müfredat

Montessori Metodunun, özellikle erken öğrenme deneyimi boyunca en büyük faydalarından biri, uygulamalı öğrenmeye odaklanmadır. Öğrenciler dil, matematik, kültür ve pratik yaşam dersleri veren etkinlikler üzerinde çalışırken soyut öğrenmeden ziyade vurgu üzerinde durulur. Öğretmenler öğrencileri görevlere odaklanmaya teşvik ederler ve öğrencilerin birbirlerini kesintiye uğratmamalarını teşvik ederler ve öğrencilerin uygun şekilde ustalaşana kadar etkinliklere odaklanmalarına izin verirler.
Montessori anaokulunun eğitim sürecine yeni başlayan çocuklar için birçok potansiyel faydası vardır. Bu önemli ilk yıllar, bir öğrenciyi Montessori Yöntemi ile devam ederse de gelecekte bir sınıf ortamına geçse de gelecek olan öğrenme deneyimine hazırlar.

İstanbul Büyükçekmece'de gerçek bir montessori eğitimi veren kurum arıyorsanız 7 Renk Koleji Montessori Anaokulu'nu ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı alıntı yapılarak kullanılabilir.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst