Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Meme kanserini egzersiz ile yenin

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
Meme kanserini egzersiz ile yenin

ABD’de yapılan bir araştırma, egzersiz yapmanın, meme kanserine yakalanmış kadınların hayatta kalma şansını artırdığını ortaya koydu.Washington - Journal of the American Medical Association (JAMA) adlı tıp dergisinin yaptığı araştırmada, haftada 3-5 saat orta hızla düzenli yapılan yürüyüşün ölüm oranını yaklaşık yüzde 50 oranında azalttığı belirtildi.
Kansere 1994-1998 yılları arasında yakalanmış yaklaşık 3000 hemşireyi 2002’ye kadar inceleyen araştırmacılar, düzenli yürüyüş yapan bu kadınların yaşama şanslarının, hastalığa yakalanmış ve “hayatını evde oturarak geçiren” kadınlara oranla iki kat daha fazla olduğunu söylediler.

Araştırmayı yürütenlerin başındaki Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Michelle Holmes, “bunun en mantıksal açıklamasının, fiziksel aktivitenin kandaki hormon seviyesini düşürmesi olduğunu belirterek, hormon sayısındaki düşüşün kanser tümörlerinin yeniden oluşmasını azalttığını” söyledi. Holmes, “kansere yakalanan kadınların kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını, hatta egzersiz yaparak kazanacak çok şeyleri olduğunu” da kaydetti.

Düzenli egzersiz yapmanın, meme kanserine yakalanmış kadınların ölüm oranını azalttığını ilk kez ortaya koyan bu araştırma ayrıca, Akdeniz tipi beslenme alışkanlığına sahip olunan ve düzenli egzersizin yapıldığı sağlıklı bir hayat biçiminin farklılık yaratacağını gösteren önceki araştırmaları da doğrulamış oldu.

Araştırmacılar, bu tip hayat tarzının, kemoterapi, hormon ve ilaçlarla tedavi edilen kanserin yeniden ortaya çıkmasını da engelleyebildiğini kaydettiler
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst