Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

M@@LESEF; HEPSİ GERÇEK

Katılım
25 May 2006
Mesajlar
162
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
Asagidaki mektubun yazari bir öğretmen... Ancak adını ve nerede çalıştığını devlet memuru olması nedeniyle gizlemek zorunda kalmiş... Mektup, aşağıdaki haliyle bir üniversitemizin "Öğretmenler Günü" oplantısında da gözyaşlarıyla okunmus... BUNLARIN HEPSI GERÇEK...

*Biliyor musunuz, bu yil lise1. sinifta okuma yazma bilmeyen bir orenci var
*Biliyor musunuz, bir ögrenci okula "satir" getirmekten uzaklastirma cezasi aldi.
*Biliyor musunuz, iki hafta önce okulun önünde çikan bir kavgada bir ögrencimin boynu döner biçagi ile kesildi; 28 dikis atildi. (Çok sükür sah damarina gelmedi)
* Biliyor musunuz, bu çevrede kimse kisin aksam besten sonra sokakta yalniz yürümüyor.
*Biliyor musunuz, geçtigimiz hafta, bebek bekleyen müdür yardimcimiz bir ögrenci tarafindan karni tekmelenmekle tehdit edildi. *Biliyor musunuz, disaridan elini kolunu sallaya sallaya giren bir adam, kendisini disari çikarmaya çalisan kat nöbetçisi bayan ögretmeni biçakla tehdit etti.
*Biliyor musunuz, derste sikinti yarattigi için ögretmeni tarafindan cezalandirilan ögrencinin asiret olan ailesi okulu basti.
*Biliyor musunuz, bir ögretmenimiz sinifta biraktigi ögrenciden tehdit telefonlari aldi.
*Biliyor musunuz, ögrencilerimizin %86'si sigara içiyor.
*Biliyor musunuz, ögrencilerimizin %42'si hap kullaniyor.
*Biliyor musunuz, okulun etrafinda hap satanlari, okulun içinde hap kullananlari polis biliyor.
*Biliyor musunuz, ögrencilerimizin %23'ü ensest iliski magduru.
*Biliyor musunuz, geçtigimiz yil bir kiz ögrencimizin babasi çocugundan(ögrencimizden) dayak yedigi için okula sigindi. *Biliyor musunuz, yalnizca koridorda birbirlerine çarptiklari için kavgaya tutusan iki kiz ögrencinin aileleri okulun önünde birbirlerine yumruk yumruga saldirdilar.
*Biliyor musunuz, bazi kiz ögrenciler 100 kontör karsiliginda minibüs soförlerine, hali saha sahiplerine kendilerini kullandirtiyorlar (cinsel anlamda)
*Biliyor musunuz, bu yil bir erkek ögrenci, bir kiz ögrencinin kendisine cinsel tacizde bulundugunu söyleyerek sikayette bulundu. *Biliyor musunuz, geçtigimiz yil bir anne, kizinin saçinin boyali olmasi üzerine okula çagirildiginda, kizini okula koca bulmak için gönderdigini bu nedenle de süslenmesi gerektigini söyledi.
*Biliyor musunuz, velilerin %42'si kayittan sonra bir daha okula ugramiyor.
*Biliyor musunuz, maddi yetersizlikten dolayi üç, dört aile bir oda-bir salon bir evi paylasiyorlar.(Sayilari azimsanamayacak ölçüde.)
*Biliyor musunuz, her ay ögretmenler aramizda para toplayip bir ögrenciye bot, palto veya okul araç gereçleri aliyoruz.
*Biliyor musunuz, geçtigimiz yil cuma okul kapanisi töreninde bayginlik geçiren bir ögrencinin iki gündür hiçbir sey yemedigini ögreniyoruz.
*Biliyor musunuz, ögrencilerin çogunun hayatinda kan davasi, intihar, bosanma, dayak, kaçma, kaçirilma, hapis gibi hikayeler var. (Ailelerinde yasanmis)
*Biliyor musunuz, geçtigimiz yil iki gün boyunca evine gitmeyen bir ögrenciyi velisi gelip okulda ariyor. (Kizin biriyle kaçtigi anlasiliyor daha sonra.)
*Biliyor musunuz, annesi babasi ayri veya bosanmis olan ögrencilerin çogu uzak akrabalarin yaninda kaliyor. Anne ya da baba almak istemiyorlar veya üvey anne babalar istemiyor.
*Biliyor musunuz, geçtigimiz yil sorun çikardigi için müdür tarafindan tartaklanan bir ögrenci mahalleden topladigi tanidiklariyla müdürün odasini basip tehditler savurdu.
*Biliyor musunuz, veliler toplantilara "ocakta yemeklerini birakarak", ayakkabilarinin topuguna basarak, mantolarini omuzlarina atarak geliyorlar.
*Biliyor musunuz, velilerin büyük bir çogunlugu ögretmene nasil hitap edilecegini bilmiyor. (Güzelim, hanim kizim, sen, hocaaaaa, ablasi!?)
*Biliyor musunuz, sakalli, salvarli, cüppeli bir veli toplantilara gelip yalnizca erkek ögretmenlerle görüsüyor!
*Biliyor musunuz, geçtigimiz yil 1000 ögrenci kapasitesi olan okulda kütüphaneye üye olanlarin sayisi 7(yedi)'ydi.
*Biliyor musunuz, ögrenci tanima formlarindaki "Çaldiginiz müzik alet(ler)i" bölümüne radyo, teyp, walkmen yazan azimsanamayacak sayida ögrenci var.
*Biliyor musunuz, ögrencilerin azimsanamayacak bir bölümü dogum tarihlerinin gün ve ay kisimlarini dogru yaziyorlar ancak yil bölümüne 2004 yaziyorlar!
*Biliyor musunuz, lise birinci sinif ögrencilerim "Soru isareti nerede kullanilir?" soruma yanit veremediler.
*Biliyor musunuz,
*10 lisesine kayit yaptiran bu ögrenciler çarpim tablosunu bilmiyorlar; 10 ve katlari ile çarpma ya da bölme islemi yaparken bile hesap makinesi kullaniyorlar. (Geçtigimiz ay sinirden gözlerine kan oturmus bir halde siniftan çikan matematik ögretmenimiz koltuga çökerken ögrencilere bir ders boyunca 300'ü 2'ye böldüremedigini anlatti.)
*Biliyor musunuz, maddi durumu iyi olan sayili ögrencilerden birinin velisi, geçtigimiz yil akan damimizi onardi. (Notlarinin hemen hepsi zayif olan ögrencinin sinif geçmesi sartiyla!)
*Biliyor musunuz, ögrencilerimizin %60'i sagliksiz beslenmeden dolayi hasta (aralarinda dispanserlik olanlar var) ancak ögrencilerimizin %90'inda cep telefonu var. (Cep telefonlari son model, bazilari kamerali)

Ben bu okulda 3 yildir ögretmenlik yapmaya çalisiyorum. Bu olaylara alismamak için, artik alisip bunlari neredeyse dogal karsilayan yillarin ögretmenleri gibi olmamak için ugrasiyorum. Biliyorum ki eger alisirsam gelecege dair hiçbir umudum kalmayacak. Her gün büyük bir çaresizlik ve endiseyle "Acaba bugün ne olacak?" diye basliyorum isime. Olaysiz geçen günler Allah'in nimeti! Biliyor musunuz, sinifta gezinerek ders anlatirken Atatürk'ün gözleriyle karsilasmamaya çalisiyorum, kafami kaldirip resmine bakamiyorum. Basimin üzerinden "Ey Türk Gençligi!" diye bagirdikça utancimdan omuzlarima gömülüyorum. Biliyor musunuz, 10 Kasim'larda, 29 Ekim'lerde siirler okunurken, marsimizi dinlerken agladigimda herkes günün anlamina agladigimi saniyor; oysa çaresizlige agliyorum. Muhtaç oldugu kudretin dolastigi asil kani uyusturucuyla zehirleyen ögrencilerimi kurtaramiyorum. Ögrenmeye direnen, kendini kapatan ögrencilerime Istiklal Marsi'nin anlamini bile ögretemiyorum. Daha da yazacaktim ancak yazdikça yüregim agirlasiyor. Sevgi ve saygilarimla. Bir Öğretmen ..........
 
Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
416
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
38
gerçekten yazıyı gözyaşları içinde okudum özellikle


"Biliyor musunuz, sinifta gezinerek ders anlatirken Atatürk'ün gözleriyle karsilasmamaya çalisiyorum, kafami kaldirip resmine bakamiyorum. Basimin üzerinden "Ey Türk Gençligi!" diye bagirdikça utancimdan omuzlarima gömülüyorum. Biliyor musunuz, 10 Kasim'larda, 29 Ekim'lerde siirler okunurken, marsimizi dinlerken agladigimda herkes günün anlamina agladigimi saniyor; oysa çaresizlige agliyorum. Muhtaç oldugu kudretin dolastigi asil kani uyusturucuyla zehirleyen ögrencilerimi kurtaramiyorum. Ögrenmeye direnen, kendini kapatan ögrencilerime Istiklal Marsi'nin anlamini bile ögretemiyorum. Daha da yazacaktim ancak yazdikça yüregim agirlasiyor. Sevgi ve saygilarimla. Bir Öğretmen .........."

bu bölümünü ne kadar acı biz ne yapıyoruzzz??????bu duruma bir çözüm olmalııı...................
 
Katılım
3 May 2006
Mesajlar
460
Tepki Skoru
0
Puanları
0
yazılanların bir okulda olması hem üzücü hemde ürkütücü.böyle şeyler okuyunca korkuyorum.oğlum bu sene anasınıfına başlayacak.okulda kavga çıkarda oğluma zarar gelirmiki diye düşünmeden edemiyorum.
 
Katılım
30 Nis 2006
Mesajlar
342
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
yani okurken gerçekten gözyaşlarımı tutamadım nereye gidiyoruz anlayamıyorum neden hiç kimse dur diyemiyo kimlerin hap kullandığını polislerin bildiğini söylüyo peki neden hala o minicik beyinlerin zehirlenmesine müsade ediliyo bu kadarlık bi ülkemiyiz zamanında bu vatan için canlarını feda etmiş atalarımız eminim bizlerle aynı kanı taşımaktan utanıyorlardır mezarda kemikleri sızlıyordur bence acilen bi çözüm bulunmalı vatanımızı böyle bi nesilin vicdanınamı bırakacaz inanın çok üzüldüm ve kızdım:

Mualimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmenleri ve eğiticileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle mütenasip bulunacaktır.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

bizlerin eseri bumu ?.......
 
Katılım
20 May 2006
Mesajlar
2,193
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
bunu daha önce slayt şekline okumuştum...türkiyenin geleceği nereye gidiyor bilmiyorum...hergün okulllarda bunun gibi birçok olay yaşanıyor...büyük şehirlerde daha da fazla tabi...bu durum çok üzücü...
 
Katılım
24 Eki 2008
Mesajlar
2
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
gercekten cok aci, bir insan yetistirmek bu kadar zor olmamali! Malesef ögretmenler tek basina etkili olmuyor bu cocuklarin hayatinda.Kim böyle olaylar olmasini ister? Hangi anne- baba böyle bir ortamda cocuk yetistirmek ister, peki nasil oluyor da insanlar bu kadar rahat harciyorlar kendi ve cocuklarinin hayatlarini? KIm istiyor böyle bi Türk gencligini, Kimin hosuna gidiyor bunlari duymak?Bir sorumlu var mi yoksa kendi kendimizi mi bu hale getirdik? Nerden baslamali tüm bunlari düzeltmek icin?
 
Katılım
20 Tem 2007
Mesajlar
6,955
Tepki Skoru
1
Puanları
0
Yaş
44
okurken ürperdim... bugünki duruma üzülürken gelecekle ilgili kaygılarım daha da arttı
arkadaşlar temel bizde başlıyor ne kadar çok şey kazandırırsak o kadar iyi
biz kendimizi değiştirelim çocuklarımız için çablayalım
yazık yaaaaaa
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst