Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

KÜÇÜK ÇOCUKLARI TACİZDEN KORUMA AMAÇLI YAPILABİLECEKLER  

Katılım
3 May 2006
Mesajlar
460
Tepki Skoru
0
Puanları
0
1. Bebeklerinizi ve çocuklarınızı asla aileden bile olsalar (dede, amca vs..), tanımadığınız insanlarla veya kendiniz kadar güvenmediğiniz insanlarla yalnız bırakmayınız. Çoğu vak'anın yabancılar değil tanıdık kişiler sebebiyle yaşandığı gözlemlenmiştir.

2. Çocuklarınızı peryodik olarak muayene edin. Mesela banyodan sonra, giyinirken, bebekler için alt değiştirirken vs.

3. Çocuklarınızı aşağıdaki özellikleri sergileyen insanlardan uzak tutun:
- yaşıtlarıyla fazla görüşmeme
- normal bir yetişkinden daha fazla çocuklarla ilgilenme, arkadaşlık etme
- çocuksu davranışlar sergileme
- çocukluğunda tacize maruz kalma

4. Çocuklarınızı çok dikkat çekici şekilde veya yetişkin gibi veya üzerinde ismi yer alacak şekilde giydirmeyin. (İsmiyle seslenilip güven unsuru yaratılmasını engellemek amacıyla..)

5. Çocuklarınızın gittikleri yuva veya okulda dersliklerin koridordan görünebilecek şekilde pencereleri olmasına dikkat edin. Soyunma odalarında ve tuvaletlerde yalnız bırakılmadıklarına emin olun.

6. Çocuğunuz belirli bir mekana veya yere gitmek istemiyorsa veya bir kişiyi hiç sevmiyor ve kesinlikle görmek istemiyorsa kesinlikle zorlamayın, yumuşak bir şekilde konuşup nedenlerini anlamaya çalışın. Soru sorarken ürkütmeyin. Çocukta suçlanıyor hissi yaratmayın.

7. Çocuklarınızı bakıcıya bırakıyorsanız arada sırada habersiz erken eve gelip baskın yapın. Kamera her zaman faydalı bir araçtır

8. Doktor veya özel öğretmen bile olsa bir yetişkin ile yalnız bırakmayınız. Çocuğun yanında mutlaka en az iki kişi olmalı. (Haksız suçlamalara maruz kalmamak adına sözkonusu kişinin de tercih etmesi gereken bir uygulama).

9. Çocugunuzun resimlerini internette hicbir şekilde yayınlamayın.Birçok kişinin internet resimlerininden yola çıkarak çocukları takıntı haline getirdiği gözlemlenmiştir. Çocugunuzun tek başına internete girmesine izin vermek için buluğ çağından çıkmasını bekleyin. Evde nternet bağlantısı olan bilgisayarın ortak alanda durmasını sağlayıp, çocuğun kendisini bilgisayar ile izole etmesi engelleyin.
Bilgisayarın browserina gerekli çocuk kilitlerini uygulayın. Çocuğunuza interneti
nasıl faydalı kullanabileceğini öğretin.

10. Çocuk çıplaklığını kullanarak reklam yapan markaların ürünlerini almayın.

11. Çocuklarınızı izleyin, dinleyin, size hislerini anlatması için fırsatlar yaratın, iletişimi kesinlikle koparmayın.

NOT:
Ülkemizdeki bu tür vak'alarda genellikle failler 24-40 yaş arası ve genellikle mağdur çocuktan birkaç yaş büyük çocuklar, diğer çocuklar ve büluğ çağındaki çocuklar olmuştur.
 
Katılım
9 May 2006
Mesajlar
397
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
39
birinci madde yok artık dedirtiyor . kimseye güven olmayacağını 'aile olsa bile' yüzmüze çarpıyo.öyle akraba olmaz olsun.
paylaşımın için saol
 
Katılım
1 Eki 2006
Mesajlar
45
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
dünya ne hale geldi yaaa.güven duygusunu unutmak üzereyiz artık..bu nasıl bi mantık ki küçücükk çocuktan cinsel anlamda beklenti içerisine giriyorrr!!!!!!
teşekkürler paylaşım için ....
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst