Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Klasik şartlanma

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
81
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
2. KLASİK KOŞULLANMA

İvan Pavlov, uzun araştırmalar sonucu “klasik koşullanma” yöntemini ve ilkelerini geliştirmiştir. Bu yöntemde birey bir uyarıcıya gösterdiği tepkiyi, aynı anda karşılaştığı ikinci bir uyarıcı arasında bağ kurarak, birinci uyarıcıya gösterdiği tepkiyi ikinci uyarıcıya göstermeye başlar. Bir uyarıcıya geliştirilecek tepki için, bir başka uyarıcı araç olarak kullanılmaktadır. Pavlov’un deneyinde, köpeğin etle birlikte verilen zil sesine, et olmadığı zamanlarda da tepki gösterdiğini, psikolojiye giriş kitaplarında okumuşsunuzdur. Bu deneyde köpeğin salyasının akması, doğal uyarıcı olan ete gösterilen doğal tepkidir. Salya akmasının öğrenilmemiş olduğu kabul edilir. Zil sesi ise koşullu uyarıcıdır. Et köpeğe zil sesiyle birlikte birkaç kez verilince, doğal uyarıcı olan et, öğrenme ortamından kaldırıldığı halde, köpeğin salyası zil sesini duyunca akmaya başlar.

Klasik koşullanmanın özellikleri: (1) Refleksiv davranışlara dayalı olarak geliştirilmiştir. Bu nedenle dayanıklı olduğu, uzun süre unutulmadığı kabul edilmektedir. (2) Tepki, öğrenen değil de çevreden gelen uyaranlarla başlatılır. Uyaranların sırası ve zamanlama da önemlidir. (3) Açlık ihtiyacı duyulmalıdır. Öğrenme durumunda, birey istekli olmalıdır. (4) İhtiyaç karşılandığında organizmada doyum meydana gelir. (5) Davranışın öğrenilmesinde, aralıklı tekrar önemlidir
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst