Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Kız Çocukları Makyaja Meraklıdır.

Katılım
27 Eyl 2013
Mesajlar
157
Tepki Skoru
0
Puanları
0
[h=5]Kız çocukları küçük yaştan süse meraklı olurlar ve aileler bu konuda hassas davranmalıdır.
Kız çocukları gelişim basamaklarını hızlı tırmanırlar, bu nedenle de ergenlik belirtilerini yaşıtları olan erkeklerden çok daha önce göstermeye başlayabilirler. Kız çocukları küçük yaştan süse meraklı olurlar ve aileler bu konuda hassas davranmalıdır.
[/h]Kız çocuklarının en meraklı oldukları konu ise, makyajdır. Makyaj yapmanın birden fazla anlamı olabilir. Öncellikle bu büyümenin, yetişkin olmanın göstergesidir, ikinci olarak beğenilmek, ilgi çekmek için bir araçtır, üçüncüsü yetişkin otoritesine karşı bir çıkış yoludur, özellikle de anne-baba makyaj yapmasına sert bir tepki veriyorsa…
Anne-Babanın Tutumu
* Anne-babanın makyaj karşısındaki tutumu aslında makyajın çocuk için ne anlama geldiğini anlamaya çalışmakla şekillenecektir. Ergenlikteki kızlar makyaj yaparak onlara artık büyüdüğünü, çocuk olmadığını, yetişkin dünyasına ait olmak istediğini anlatmak istiyordur.
* Çocuğun bu ihtiyacının farkında olmak, onu anlamak ve anlaşıldığını göstermek aslında temel olandır.
* Anne-babanın makyaj konusunda yasaklayıcı ve baskı yaratan tepkisi karşısında çocuğun ergenlik dönemindeki genel davranışı gizli gizli makyaj yapmaya devam etmek olacaktır. Gizlice yapılan makyaj, makyaj yapmaktan çok anne-babanın otoritesine karşı gelmek, kuralları tanımamanın heyecanını yaşamak anlamına gelecektir.
* Baskı kurmak yerine ergenin makyaja olan ilgisini annesiyle paylaşması için fırsatlar yaratmak, kendi yaşına uygun makyaj yapması için ona rehberlik yapmak hayatın değişim ve gelişimine uyum sağlamayı kolaylaştıracaktır. Anne ile kızın onun yaşına uygun olan ona yakışacak makyaj malzemelerini birlikte almaları, annenin ona makyaj yöntemlerini göstermesi, ergenin alışveriş merkezinin tuvaletinde gizli gizli makyaj yapmasından daha sağlıklı olacaktır.
* Çocuk yetiştirmek gelişime ve değişime ayak uydurmak anlamına gelir. Çocuğunuz 10 yaşına geldiğinde ona hala 1 yaşındaymış gibi davranmazsınız 16 yaşına geldiğinde de 10 yaşındaymış gibi davranmamaya özen göstermeniz gerekir. Beklentileri ve sınırları yaş dönemine uygun seviyede belirlemek anne-babalığın zorlu gereklerinden biridir.
* Çocuğunuzu iyi tanımaya çalışın, ihtiyaçlarının farkında olursanız ortak bir anlaşma yolu bulmak, uzlaşmaya varmak mümkün olacaktır. Ergenler ciddiye alınmak, önemsenmek, başarılı ve becerikli olduklarını görmek ve tabi her insan gibi takdir edilmek isterler. Bunun için fırsatları iyi değerlendirmek gerekir.
Ece Akın Bakanay
Uzman Psikolojik Danışman
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst