Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Kitap okuma

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
43
Küçük çocukların kitap okur gibi yapması

Kitap okur gibi sesler çıkarmak küçük çocuklarda önemli bir okuma becerisidir.

Çocuklar kitabı okurmuş gibi yaparak sesler çıkarırken, dili farklı ve yeni bir şekilde kullanma alıştırmaları yaparlar.

Çocuklar yaparak öğrenir ve siz yüksek sesle kitap okuyarak, şarkı söyleyerek ve masallar anlatarak çocuk için bir model oluşturursanız, çocuğun da sizi taklit ederek bu tür sesli keşifler yapması kelimeler ve dilin yapısı konusunda daha fazla şey öğrenmesine sağlar.

Küçük bir çocuk doğduğu günden itibaren belli ninni ya da tekerlemeleri sürekli işitmişse, 1 yaş civarında bir iki kelime ile bunları söylemeye başladığını görürsünüz. Benzer şekilde en sevdiği kitaptan hoşuna giden bir kelimeyi de söylemeye başlayabilir.

1.5 yaş civarındaki küçük çocuklar öykülerin bir başı, ortası ve sonu olduğunu kavramaya başlarlar. Daha da önemlisi, bunları paylaşırken size daha da yakın oldukları için öyküleri ve tekerlemeleri sevmeyi öğrenirler.

Bebekler ve küçük çocuklar tanıdıkları karakterlerin, nesnelerin ve olayların yer aldığı kitapları severler. Çoğu şarkı söylemeyi yeni öğrenmektedir ve bu nedenle müzikli kitaplardan da hoşlanırlar.

Her zaman için en sevilen öyküler ise tekrarlayan pasajların yer aldığı öykülerdir. Basit çizimlerin yer aldığı ve yukarı/aşağı, içinde/dışında, altında/üstünde gibi kavramlarla tanıştıran kitapları okumaya da 1-1.5 yaş civarlarında başlayabilirsiniz.

Unutmayın, dil, okuma ve yazmanın hepsi birbiri ile bağlantılıdır ve hepsi bir diğerinin gelişmesini destekler.

Ayrıca okuma, sözlü masallar anlatma ve dil sevgisini aşılamak çocuğunuzun sizinle sevgi dolu bir bağ kurması ile başlar.

Çocuğunuzun kitap okurmuş gibi yapmasına ilgi gösterin, her zaman daha fazla anlatması için onu teşvik edin.

Tüm bu olumlu tepkiler, öğrenmeye yönelik duygusal bağlanmasını güçlendirir ve bu da tüm hayatı boyunca onu etkileyecek son derece önemli birşeydir.
 
Katılım
18 May 2006
Mesajlar
300
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
BU YAZIYI BİZİMLE PAYLAŞTIGIN İÇİN SAĞOL:) :)
BENDE BU YAZININ ÜSTÜNE BİŞİY ANLATMAK İSTİYORUM ...
BENIM 1.5 YASINDA KIZKARDEŞİM VAR.YASINA UYGUN HİKAYE KITAPLARI ALMISTIM.BAYILIYO HİKAYE KITAPLARINA .RESİMLİ HIKAYE KİTAPLARINI ALIYO OKUYOMUS GİBİ SESLER ÇIKARTIYO.KÜÇÜCÜK PARMAGI İLE SANKI KITABIN YAZILARINI OKUYOMUS GİBİ KITABIN ÜZERİNDE GEZDİRİYO.SAYFALARI ÇEVİRMEYE ÇALISIYO. ARADASIRADA BENI EĞER DERS YAPARKEN GÖRÜRSE YANIMA GELİP DERS ÇALIŞTIGIM KITABIN ÜSTÜNE PARMAGINI KOYUP SANKI' SEN KITAPMI OKUYOSUN' DERMİŞCESİNE BANA BİŞİYLER DİYO.
GÖRMENIZ LAZIM Bİ ŞEKER OLUYO KI SORMAYIN :) :) :)
 
Katılım
26 Eyl 2006
Mesajlar
5
Tepki Skoru
0
Puanları
0
bende yazısız sadece resimlerin olduğu bir kitap seti aldım.
oğlum çok ilgileniyor...her akşam mutlaka hepsine bakıyor ve resimde gördüklerini bize anlatıyor. hayal gücünüde geliştirmiş oluyor.
 
Katılım
7 Ocak 2007
Mesajlar
6,268
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
47
Kitapalar gerçekten çocukların mantığını geliştiriyor, olaylar karşısında problem çözmeyi, dil gelişimi ve zihinsel gelimi için çok etkili araçlardır. Paylaşım için teşekkürler:)
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst