Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

HİÇ MELEKLERE DOKUNMAYI DENEDİNİZ Mİ?

Tepki Skoru
0
[size=medium]ÇOK KÜÇÜK YAŞTA HAYATIN ACI YÜZÜYLE KARŞILAŞAN ÇOCUKLAR YALNIZLIĞA MI TERK EDILDI?YOKSA BİZLER GÜNLÜK HAYAT AKIŞIMIZIN TUTSAĞI DURUMUNA MI DÜŞTÜK?

LIFE İS A JOURNEY (HAYAT BİR YOLCULUKTUR)

Çocuklar tarafından yazılmış bir kitaptır 'hayat bir yolculuktur'.

ümitsızlıge kapılmadan daha ıyı bır gelecek arayısı ıcınde olan çocuklar tarafından yazılan bu kitapta gostermıs oldukları cesaret ve paylastıkları

içtenlıklerını görünce bu formda paylaşmak ıstedım,yasadıklarına tanıklık edecek sozcukler bızlerı daha duyarlı olmaya cagırıyor.

KİTAPTAN NOTLAR;

''BEN ÜÇ YASIMA KADAR NORMAL YÜRÜYORDUM.SONRA YÜRÜMEMEYE BAŞLADIM.SEVİLMEK ISTIYORUM.BENI DOLASTIRIRLARSA,ÇOK MUTLU OLURUM.GEZMEK ISTIYORUM.HERKESIN YANIMDA OLMASINI ISTIYORUM.AKÜLÜ ARABA ISTIYORUM.''

''BU DUNYADA ENGELLI COCUKLARIN OLDUGUNU UNUTMAMALARINI VE BANA ACIMAMALARINI ISTIYORUM''

''ENGELLİ olarak yasamak çok zor.Ama ınsan,kendı kendıne yardım edebılecegını düsündugunde ,gelecege umutla bakıyor ve hayatın degerını anlıyor.Engelli olmayan bır ınsan,gıdecegı yere 10 dakıkada gıderken ben 30 dakıkada gıdıyorum.Tek fark bu.AMA BEN DÜNYANIN EN irmkiGÜCÜ OLAN,DÜŞÜNME YETENEGINE SAHİBİM.Daha ne isteyebilirim? Hayatın karşımıza çıkardıgı zorluklara karşı göğüs germeyi ve inadına savaşmayı öğrenebilirsek ,dünyanın en başarılı insanı oluruz.

İNSANLAR,ONLARI NE KADAR ÇOK SEVDİĞİMİ KEŞKE BİLSELERDİ''!!!

VE ANLIYORUM Kİ ENGELLER MUTLU OLMAYA ENGEL DEĞİL.

Eğer dünyada melekleri görme şansımız var mı diye soracak olursanız size EVEEEET derim.
Zira Down Sendromlu çocuklar Allahın yeryüzüne gönderdiği meleklerdir.
Bu gruba dahil olmak o meleklere dokunmak gibidir.

HİÇ SİZ BU MELEKLERE DOKUNMAYI DENEDİNİZ Mİ?
İŞTE DOKUNMAK İÇİN UFAK BAŞLANGIÇLAR...

“Bundan Üç dört yıl önce dünya spastikler olimpiyatı düzenleniyor. Yüz metre yarışı; Down Sendromlu koşucular… Yarış başladığında koşuculardan birinin ayağı takılıyor, düşüyor ve acıyla bağırmaya başlıyor. Çok ilginç bir şey oluyor, diğer zihinsel engelli koşucular geriye dönüyorlar ve düşen atleti kaldırıyorlar. Down Sendromlu bir kız, oğlanı öpüyor: ‘Bu onu iyileştirir’ diyor. Kollarına girip teselli ediyorlar ve hep beraber yürüyerek yarış çizgisini geçiyorlar.

"Ayvalık’tayım, 2003 yazı. Kıyıda, bizi dalışa götürecek tekneyi bekliyoruz. Üç genç kız yanımıza kadar geldi. Kızlardan biri topallıyor, ayağının birini hep sürümek zorunda.

Durdular, bize Belediye Plajının olduğu yeri sordular. Biz de gösterdik; bir kilometre ötede bir yer… Kızlardan sağlam olan ikisi: ‘Yaaa hadi geri dönelim, oraya kadar bu sıcakta yürünmez’ diye fısıldandılar. Engelli olan kız, ‘Ne var bunda? Yürürüz’ dedi…

Şaka gibi bir şey! Yürüme engelli olan kız, bizim gözümüzün önünde öbür ikisini ikna etti, bize teşekkür etti ve devam ettiler. Biz gözlerimiz dolu dolu onları seyrettik. Sizce hangisi daha engelli?

Hayatınızın zor anlarında güçtür mücadele ruhu. Ona sahipseniz hiç korkmayın. Mücadele ruhunuz yoksa anlattığım her şeyi unutun, çünkü boştur sizin için.”

"
Mevlana'nın anıldığı bu günlerde down sendromlu altı gencin kurduğu sema grubu izleyenleri hayran bırakıyor.

Ölümünün 732'inci yılında Mevlana'yı anma etkinliklerinin yapıldığı şu günlerde İstanbul'da farklı bir sema gösterisi dikkat çekiyor. altı down sendromlu gencin kurduğu sema grubu izleyenleri şaşırtıyor. Hastalıkları nedeniyle öğrenme güçlüğü çeken engelli çocuklar sema tutkuları sayesinde her türlü güçlüğü aşabildiklerini gösteriyorlar.

"EVLERE KAPATMAYIN"
Down sendromlu çocukların gösterilerinin ilgi görmesinden hem aileler hem de çocukları mutlu. Toplumda genel olarak kapalı kapılar ardında yaşayan ve sosyal hayata katılmayan diğer zihinsel engelli çocukların aksine bu gençler hayatta var olduklarını gösterebiliyor. Grubu organize eden Reyhan Angın ise zihinsel engelli çocukların ailelerine çağrıda bulunuyor: "Çocukları eve kapatmak yerine sosyal hayata alıştırın. Çocuk zihinsel engelli olabilir fakat ev dışına çıkabilen çocuk daha kolay eğitiliyor ve her şeyi daha çabuk öğreniyor. Lütfen bu çocukların eğitilmesine izin verin".

ANNELER GÜNÜ YAKLAŞIRKEN...
BENCE TÜM ANNELER ÖZLEDİR AMA BEN AYRICA ÖZEL YÜREKLERE SAHİP MELEKLERİN ANNELERİNİN DE ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM....
NE GÜZELMİŞ DEĞİL Mİ? BİR MELEĞE DOKUNMAK...
HEPİNİZİN BANA MUTLULUKLA BAKAN GÖZLERİNDEN ANLIYORUM..
DOKUNDUKÇA SİZDE BİR PARÇA MELEKLEŞİYORSUNUZ....[/size]

Tepki Skoru
0
Evet melekler yanıbaşımızda. Uzatsak ellerimizi dokunabileceğimiz kadar yakınımızda. Kim demiş onlar görünmez diye, kim demiş onlar ellere değmez diye....Görmesini bilenin dilinde melek, dokunuşunda huzur onlar....

Hiç düşündünüz mü ;neden onlar şu anda hayatımızda, neden varlar diye hiç sordunuz mu...? Bir kere sorun ne olur, bir kerecik sorun ...Cevabı söyleyebileceğimiz cümlelerden arınacak kadar özel...

Sarı çok az kişi beni ağlattı ama sen hep beni ağlatıyosun :) Teşekkürler Sarı, sen çok özel bir insansın. İşte onun için onların dünyalarında kocaman bir yerin var, o MELEKLERİN.....................

Tepki Skoru
0
:(:( Canım çok anlamlı bir paylaşım çok çok teşekkürler

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00