Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Gösterip- yaptırma tekniği

Tepki Skoru
0
Arkadaşlar gösterip yaptırma tekniği ile ilgili kaynak sıkıntısı yaşıyorum. İnternet kaynakları bulabildim ancak kaynak kitap bulamıyorum, kaynakların özellikle kitaptan olması gerekiyor. Kaynaklarda gösteri yöntemi var ancak gösterip-yaptırmayı bulamıoyrum. Ayrıca gösterip yaptırmayla ilgili nasıl bir etkinlik yapabilirim)konu önemli değil) şimdiden teşekkürler...

Tepki Skoru
0
Arkadaşlar ben ödevimi ve sunumumu yaptım. Teknikle ilgili bilgiler işinize yararsa diye buraya yolluyorum. Umarım birilerine faydası olur.

GÖSTERİP YAPTIRMA TEKNİĞİ

Bir işlemin uygulanmasını, bir gerecin çalıştırılmasını, önce gösterip, açıklama sonra öğrenciye alıştırma ve uygulama yaptırarak öğretme yoludur. (Tan,Kayabaş,Erdoğan;2002)
Bir başka deyişle söz konusu olan öğretilecek öğenin önce öğretmen tarafından gösterilip, tanıtılıp daha sonra aşamalandırılarak, öğrenciler tarafından yapılması yani pratiğe dökülmesidir. Bu metot uygulama düzeyinde davranış kazandırmaya yönelik bir metottur.(Büyükkaragöz,1990) Bu yöntemde işin en iyi şekilde nasıl yapılacağı gösterilir ve öğrenciden uygulaması beklenir. Bu teknik daha çok fiziksel becerilerin kazandırılmasında kullanılır. Bu teknikte öğrenme yüksek oranda sağlanır. Çünkü teknik öğrencinin görerek, duyarak ve dokunarak öğrenmesine olanak tanıdığı için öğrenme gerçekleşir ve bu öğrenme kalıcı bir öğrenmedir.

Yöntemin Uygulanmasında Dikkat Edilecek Noktalar
- Kullanılacak araç ve gereçler önceden hazır bulundurulmalı. Sınıf veya laboratuar ortamı uygun olmalı.
- Kazandırılmak istenen beceri önce öğretmen tarafından öğrencilere gösterilmelidir.(Büyükkaragöz,1990)
- Gösteri için ayrılan sürenin belirlenmiş olması gerekir.
- Gösteri mümkün olduğunca basitleştirilerek anlatılmalıdır.
- Yaptırma için her aşama basit bir şekilde belirtilmeli ve bir yere yazılmalıdır.
- Yaptırma için her öğrenciye eşit fırsat ve uygun süre tanınmalıdır.
- Soru-cevaplarla desteklenmelidir.
- Sonuçlar birlikte değerlendirilmeli, eksikler varsa saptanmalıdır.

Yöntemin Sınırlılıkları
- Öğretmen için iyi bir hazırlanma süreci gerektirir.
- Kalabalık sınıfların izleyeceği gösteriler çoğunlukla pahalı araçları gerektirir.(*)
- Öğrencilerin bir beceriyi kazanabilmesi belli bir hazır bulunuşluk düzeyini(*) gerektirmektedir.(*)
- Gerekli olan araç-gereç ve materyallerin sağlanması zor olabilir. (*)

Yöntemin Yararları
- Aktif bir öğrenme tekniği olduğu için öğrenmede kalıcılık sağlar.
- Öğrencinin görerek ve işiterek öğrenmesini sağladığından öğrenme farklı duyularla desteklenmiş olur.
- Özellikle becerilerin öğretilmesinde yararlı olan temel metotlardandır.
- Gösterip yaptırma yöntemi, kavramların veya kelimelerin yetersiz olduğu fikir, prensip veya olguların açıklanmasında etkili bir araç olarak kullanılabilir.(*

KAYNAKLAR
1. Büyükkaragöz S. Savaş, 1990, Genel Öğretim Metotları, Beta Yay, İstanbul

2. Tan Şeref, Kayabaşı Yücel, Erdoğan Alaattin, 2002, Öğretimi Planlama ve Değerlendirme, Anı yayıncılık, Ankara

3. Vural Birol, 2004, Öğretim Faaliyetlerinde Yöntem-Teknik ve Etkinlikler, Hayat Yayınları, İstanbul

Selçuk Aydın

Akademisyen
Yönetici
Tepki Skoru
47
Sevgili hocam sizin gibi duyarlı kişilerin aramızda olmasından çok mutluyum.Keşke herkes sonradan buldugu konuları da eklese.
Teşekkürler.

Tepki Skoru
0
peki gösterip yaptırma ile ilgili ne tür etkinlik yapabiliriz? etkinlik örneği werebilirmisiniz

Tepki Skoru
0
bu teknİk İle temel ÜÇgen Çİzİmlerİ yapilabİlİrmİ.yardimci olurmusunuz.:(

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00