Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Fenilketonüri hastalığında ilk sıradayız

Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
1,022
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
Kalıtsal bir özellik taşıyan ve tedavi edilmediğinde kalıcı zeka geriliğine yol açan fenilketonüri hastalığında Türkiye'nin dünyada ilk sırada bulunduğu ifade edildi.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Metabolizma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Sivri yaptığı açıklamada, enilketonürinin Japonya'da 60 binde bir, ABD'de 15 binde bir ve Avrupa ülkelerinin bir çoğunda 10-12 binde bir görüldüğünü söyledi. Türkiye'de ise bu oranın yaklaşık 4 binde bir olduğunu ve dünyada birinci sırada yer aldığını belirten Sivri, yaygın akraba evliliğinin ve bilgi eksikliğinin hastalığın gelişiminde en önemli etkenler olduğunu kaydetti.

Türkiye'de her yıl yaklaşık 450 bebeğin fenilketonüri hastası doğduğunu ve her 100 kişiden 4'ünün bu hastalığı taşıdığını belirten Sivri, fenilketonürinin tanımlanabilmesi için bebeğin doğumundan sonraki ilk 3 gün içerisinde topuktan kan alınarak gerekli testin yapılması gerektiğini kaydetti.

Fenilketonüri ile doğan çocukların proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli amino asidi metabolize edemediklerini ifade eden Sivri, kanda ve vücut sıvılarında, artmış olan fenilalanin çocuğun gelişmekte olan beynini harap ettiğini ve ileri derecede zeka özürlü olmasına neden olduğunu söyledi.

Hastalığın belirtilerinin, başı tutamama, anneyi tanımama, yürüyememe, gülümsememe, oturamama, yaşıtlarına göre gelişimini tamamlayamama ve daha büyük çocuklarda ağır zeka geriliği gibi bulgular olduğunu belirten Sivri, ''Bu çocukların beyin gelişimleri normal olmadığı için başları da küçük kalır. Bazılarının saç ve gözleri anne babalarına göre daha açık ve tenleri de daha beyaz olabilir, vücudun değişik bölgelerinde ekzamatöz cilt lezyonları görülebilir. Bebeğin idrarında, idrar ve terle ıslanmış çamaşırlarında küfümsü bir koku fark edilir, mental ve motor gerilikler sıklıkla izlenir'' dedi.

Doç. Dr. Sivri, erken teşhis ile hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayarak, tedavide protein içeren gıdaların tüketilmediği özel bir diyet ve ilaç niteliğinde mamaların kullanılması gerektiğini, tedavinin kişinin hayatı boyunca sürdüğünü, özellikle beyin dokusunun hızlı geliştiği ilk 8-10 yıl boyunca çok iyi şekilde uygulanması gerektiğini kaydetti
 
Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
416
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
38
malesef zerrincim bu tip konularda ilk sırada oluyoruz...gerçekten çok üzücü allah yardım etsin...
 
Katılım
3 May 2006
Mesajlar
460
Tepki Skoru
0
Puanları
0
eğer hastanede doğum yapılıyorsa bu test hemen yapılıyor.malesef evde yapılan doğumlarda bu önemsenmiyor.bazı insanları uyarsan bile aman ne olacak deyip yaptırmıyor.teşekkürler
 
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
184
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
38
zaten hayırlı bıseyde ılk sırada olsak sasardım:( allah yardımcımız olsun
 
Katılım
14 May 2006
Mesajlar
8
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
39
Evde doğum yapılsa bile Aşı için çocukların götürüldüğü Sağlık Ocaklarındada bu kan tekrar alınıyor. Ama tabiki toplum olarak yeterince bilgi sahibi değiliz bu konularda. Mehtap051 arkadaşımızın dediği gibi "aman ne olacak" diyen ailelerde var. Ben İÜ İTF FEnilketonüri Tanı ve Tedavi Merkezinde 6 yıldan fazla bi zaman çalıştım. Gerçekten zor bi hastalık. Akraba evliliğininde büyük etken olduğunu atlamamak lazım.
 
Katılım
20 May 2006
Mesajlar
2,193
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
41
bu yararlı bilgi için teşekkürler...bu hastalık hakkında biraz bilgim vardı...öğrencilerimden birinin kardeşide fenilketonüriydi...
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst