Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Etkili masal anlatmanın püf noktaları

Katılım
1 Haz 2006
Mesajlar
474
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
Masal anlatırken ve okurken nelere dikkat edilmeli?

* Anne ve babaya düşen en önemli görev masalı sabırla okumak ya da anlatmaktır. Çocuğunuz aynı masalı beş kere istediyse beş kere okumak zorundasınız.

* Şiddet içeren kitapları okumayın.

* Kitaptaki resimler üzerine konuşun; ama ilk önce çocuğunuzun fikrini alın.

* Mimiklerinizi canlı tutun. Bir tiyatro sanatçısı gibi davranmanız gerekmiyor elbette; ama en azından el kol hareketleriyle canlılık kazandırabilirsiniz.

* Masalı her gün okumayı alışkanlık haline getirin.

* Masalı, kapıyı açmak, yemeğin altını kapatmak için kestiğinizde ve sayfayı çevirirken çocuğunuzu “Ay! Bakalım neler olmuş?” şeklinde cümleler kurarak meraklandırın.

* Masalı çocuğunuz oyun oynamaktan yorulduğu zamanlarda okumak daha iyi netice verir.

* Çocuğunuzun okuduğunuz masal üzerinde düşünmesini sağlayın. Sorularınıza cevap verirken ne demek istediğini tam olarak anlatamıyorsa bile sakın “ne dediğini hiç anlamadım” gibi bir cümle kurmayın. Başınızla onu onaylayın ve masalın ana fikrini anlatın.

* Çocuğunuzun bir kitabı okumasını istiyorsanız, asla emretmeyin. “Şöyle bir kitap okudum. Çok güzeldi. Senin de okumanı isterdim.” deyip kitabı çocuğunuzun odasına bırakın ve çıkın. Emin olun ki çocuğunuz o kitabı okuyacaktır.

* Kitap okuma saatlerini kendiniz için de bir zevk haline getirin. Yerlere minderler koyun, meyve tabakları hazırlayın ve çocuklarla aynı hizada oturmaya dikkat edin.

* Masal kahramanını tarif ederken “aynı senin gibi” ya da “teyzene çok benziyor” gibi cümleler kullanırsanız çocuğunuzun hayal gücünü sınırlamış olursunuz.

* Bütün enerjinizle orada olun. Çocuklar sizin masalı sıkılarak anlattığınızı anında fark ederler. Çocuğunuz uyumak üzereyse yumuşak, hareketliyse canlı bir ses tonu kullanın. Kelimeleri ne çok yayın ne de çok hızlı okuyun. Çocuğunuzun algılama düzeyini kontrol edin.

      
 
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
732
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
teşekkürler paylaşım için gökben.:thumbsup:
 
Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
1,292
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
12
önemkli bir konu masal anlatmak biliçli bi şekilde yapmak çok güzel...teşekkürler canım...
 
Katılım
20 May 2006
Mesajlar
2,193
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
41
teşekkürler canım...bazıları ilerde lazım olucak bilgiler...:)
 
Katılım
1 Haz 2006
Mesajlar
474
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
Ben hepinize teşekkür ederim. Bu konuyu bu kadar çok önemsediğiniz için. Keşke herkes sizin gibi olsada çocuklar masal dinlerken sıkılmasalar ve masal saatleri çocuklar için bir eziyete dönüşmese.
 
Katılım
14 Eyl 2006
Mesajlar
336
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
Gökben teşekkürler arkadaşım evet anne babalar bazen usta bir tiyatrocu değil ama yazdıklarından sonra mükemmel masal anlatan anne-baba olabilirler artık teşekkürler....
 
Katılım
21 Haz 2007
Mesajlar
18
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
Masal okurken çocukların dikkatini çekmek gerçekten önemli yazın için teşekkürler...
 
Katılım
7 Ocak 2007
Mesajlar
6,268
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
46
Hikaye anlatırken ses tonunu arada bir kısmak sonra tekrar yükseltmek bu çocukların dikkatini canlı tutuyor, tek düze olmamış oluyor, her karaktere farklı bir ses tonu vermek de oldukça etkili oluyor.

Paylaşım için çok teşekkürler:)
 
Katılım
14 Kas 2007
Mesajlar
58
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
ben de öğrencilerime masal anlatırken mimiklerime çok dikkat etmeye çalışıyorum,yüz ifadeleri ve el hareketleriyle olayı basit yolda dramatize ettiğiniz takdirde çocuğun ilgisi dağılmayacaktır...
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst