Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Enejinin En Eğlenceli Kullanım Alanı

Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
1,292
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
12
Çocuğun bitmek tükenmek bilmez bir enerjisi vardır. Bundan dolayı devamlı hareket halindedir. Oyun yoluyla bu enerjisini boşaltmalıdır; aksi durumda ya içe kapanarak sinsi, ya da dışa yönelerek saldırgan olur. Çocuğun doğuştan gelen duygu, yetenek ve eğilimleri oyun ortamında ortaya çıkar, denenir, gelişir. Sözgelimi, liderlik dürtüsü ağır basan bir çocuk, oyun içinde bu eğilimine uygun bir rol üstlenir. Aynı zaman da olumsuz hisler, eğilimler ve davranışlar giderilebilir. Çünkü oyun, eğitici ve iyleştirici bir işleve sahiptir. Örneğin pasif, içe dönük ve hareketten hoşlanmayan çocuklar oyun ortamında hareket kazanırlar.

Oyun çekiciliği, çocuğu o durgun halinden çıkarır. Çocuğun dağınık ve değişken duyguları oyunda düzene girer. Çocuk ruhsal sorunlarından oyunla kolay kurtulabilir.

Çocuğu tanımanın birçok yöntemi vardır; ama en etkili metot oyundur. Oyun ortamı içinde gözlenen çocuğun iç dünyasıyla ilgili birçok değerli bilgiye ulaşılabilir, var olan sorunları belirlenebilir ve gerekli önlemler alınır. Ayrıca çocuk oyun ortamında kendini, çevresini ve rakadaşlarını daha iyi tanıma fırsatı bulur.

Çocuk, kişilik özellikleri ve diğer potansiyellerini oyunda deneme olanağı bulur, pekiştirip geliştirir. Ailenin çocuğa verdiği eğitimin niteliği oyunda ortaya çıkar. ayrıca oyun esnasında çocuğun ilgi alanları tespit edilerek yetenek ve ilgisine göre yönlendirilebilir.Oyunlarda yaşadığı ortama ilişkin bilgiler verir, böylece değiştirilmesi gereken olumsuz olaylar görünür hale gelir.

(alıntıdır)
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst