Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

DUYGUDURUM BOZUKLUKLAR

Tepki Skoru
0
Duygudurum bozuklukları dediğimizde çocuğun uzun dönemli duygulanım yaşantısında değişimleri anlıyoruz.En genel anlamda depresif bozukluklar ve iki uçlu duygudurum bozukluğu olarak tanımlıyoruz. Depresif duygudurum; çökkün veya sinirli mizaç,çoğu aktivitede ilgi veya neşelenme azalması,uyku bozukluğu,iştah ve kilo değişimleri, konsantrasyon güçlüğü, ölüm düşünceleri, bedensel ve zihinsel yavaşlama, enerji kaybı veya yorgunluk, değersizlik veya suçluluk duyguları ile tipiktir.

İki uçlu duygudurum bozukluğu dediğimizde ise;aynı kişide dönem dönem bu tip depresyon belirtileri gözlenebildiği gibi,dönem dönem ve farklı zamanlarda abartılı özgüven duygusu, uyku gereksiniminde azalma, konuşkanlık artışı,dikkat dağınıklığı,fikir uçuşmaları, aktivite artışı ile tipik mani ya da hipomani dediğimiz tablo gözlenir.

Her iki cinste de sıktır ve ailevi yatkınlık yüksektir.Çocuklarda; gelişim dönemlerine bağlı olarak uyum bozuklukları,aşırı hareketlilik, karşı gelme davranışları,okul problemleri vs gözlenebilir. Uygun tıbbi yardımla tedavi sonuçları oldukça yüz güldürücüdür.

Anadolu Ruh Sağlığı Merkezi

Tepki Skoru
0
çok teşekkürler bu bilgiler için b azen bende korkuyorum aşırı hareketliliğinden berkenin ama yorulunca duruluyor:)diyorum yok normal benim çocuğum:)

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle