Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Down sendorumunda 35 yaş riski!

Tepki Skoru
0
Down sendromu için 35 yaş riski
SAMSUN (İHA) - Dünyada yapılan araştırmalar, baba yaşı 35'in üzerindeki yeni doğan bebeklerde "down sendromu" riskinin arttığını gösterdi.

Bilim adamlarının 70 bin doğum üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucu ortaya çıkan verilere göre, baba yaşı 35'in üzerinde olan yeni doğanlarda, başta down sendromu olmak üzere birçok konjenital hastalık riskinin arttığı belirlendi. Bunun başlıca sebebi ise, çeşitli biyolojik ve çevresel faktörler yüzünden sperm hücrelerinde oluşan genetik mutasyonlar gösterildi.

Bugüne kadar bu tip hastalıkların ortaya çıkmasında ilerlemiş anne yaşının yüksek etkisi bilinmekle birlikte, baba yaşıyla ilgili yapılan çalışma konuya yeni bir boyut kazandırdı.

Yapılan araştırmada, 71 bin 937 doğuma ait bilgiler incelendi. İlerlemiş anne yaşının sonuçları etkilemesinden kaçınmak için seçilen bütün doğumlarda anne yaşının 20 ila 29 arasında olmasına dikkat edildi.

Sonuç olarak baba yaşı 35'in üstüne çıktığında down sendromu görülme sıklığında yüzde 15'lik, 40'ın üstüne çıktığında ise yüzde 30-40'lık bir artış görüldüğü belirlendi.
Alıntıdır.

Selçuk Aydın

Akademisyen
Yönetici
Tepki Skoru
47
Herşeyin biz zamanı var zaman geçmeden o süre değerlendirilmeli.

Tepki Skoru
0
her şey zamanında fakat benim hamilelik yaşım da 27 idi. down sendromlu doğan çocukların yaklaşık %80'inde anne yaşı 30'un altında ve ilk çocuklar...

Tepki Skoru
0
ewet arkadaşlar bende 29 yaşındaydım ve 4 aylık bebeğimin down sendromu olduğunu öğrendim.( İlk bebeğimdi.)
çoooookkk ama çooookk üzülmüştüm ve o bebeği doktorların tavsiyesi ve uzun araştırmalar sonucu eşim le beraber hamileliğime son verme kararı verdik .
en acısıda bu idi.
keşke hamile kalmadan önce de bir test yapılsa ve böyle bir şeyin olasılık riski
öğrenilse....
2. bebeğimde de bu risk %15 gibiydi ama amniyon sıvısı ile yapılan araştırma olumlu çıkana kadar da akla karayı seçmiştim.
şimdi çok şükür can isminde sağlıklı ve çok da akıllı bir oğlum var 3 yaşında ya da anne olduğum için bana öyle geliyor?
Tanrımdan dilerim bütün down senromlu çocuklar ve annelerine yardımcı olsun...

Tepki Skoru
0
Allah tüm down senromlu çocuklar ve annelerine yardımcı olsun...sabır versin.....

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle