Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

DANS EDEN MISIRLAR ETKİNLİK

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,069
Tepki Skoru
24
Puanları
38
DANS EDEN MISIRLAR ETKİNLİK

Etkinlik Çeşidi:
Fen Etkinliği – Sanat Etkinliği (Küçük Grup Etkinliği)

Yaş Grubu: 45-60 Ay

Materyaller: Karbonat, sirke, taneli mısır, su, sınıf mevcudu kadar yemek kaşığı, çocuk sayısı kadar pet bardak, 20 adet küçük su şişesi,

Sözcükler: Asit

Kavramlar: önce, şimdi, sonra

Teknik ve Yöntem: Deney

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Bilişsel Gelişim

Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.)

Kazanım 4: Nesneleri sayar. (Göstergeleri: Belirtilen sayı kadar nesneyi gösterir.)

Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu, sesini, kokusunu, yapıldığı malzemeyi, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını söyler.)

Kazanım 11: Nesneleri ölçer. (Göstergeleri: Standart olmayan birimlerle ölçer.)

Motor Gelişim

Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Nesneleri kaptan kaba boşaltır.)

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Kazanım 7: Bir işi veya görevi başarmak için kendini güdüler. (Göstergeleri: Başladığı işi zamanında bitirmek için kendini güdüler.)

ÖĞRENME SÜRECİ

*
Çocukları iki gruba ayırmak için içerisinde sınıf mevcudu kadar kırmızı ve mavi kartların yer aldığı torbadan çocuklar sırayla kartlarını çekerler. Kırmızı kartı çekenler bir grup, mavi kartı çekenler bir grup olurlar. Ve etkinliklerini yapmak üzere ayrılırlar.

Çocuklar iki gruba ayrılır ve “Dans Eden Mısırlar” adlı deneyi yapmak üzere iki ayrı masadaki yerlerini alırlar. Öğretmen iki masaya da kişi sayısı kadar içi su dolu yarım litre şişe, karbonat ve mısır tanelerini poşetlerinin ağzı açık bir şekilde koyar. Çocuklara pet bardaklarını dağıtır. “Masaların üzerindeki bu malzemelerle sizce neler yapacağız?” diye sorarak çocukların merak etmesini ve düşünmesini sağlar. Öğretmen “Şimdi bu malzemeleri kullanarak mısırları suda dans ettireceğiz. Nasıl olduğunu görmek ister misiniz?” dedikten sonra “Pet bardaklarınızın yarısı dolacak şekilde şişelerdeki suyu pet bardaklarınıza dökün. Yemek kaşıklarını elinize alın ve önce karbonattan 1 kaşık alıp bardağınıza dökün ve iyice karıştırın. Sonra mısır tanelerinden 10 tane elinize alın ve pet bardağınızın içine atıp yine karıştırın. Ben şimdi sirkeyi hepinizin bardağına yeteri kadar dökeceğim. Sonuçları hep beraber gözlemleyelim.” yönergelerini aşamalı olarak verir. Deney tamamlandığında öğretmen “Dans eden mısırları görüyor musunuz? Sizce mısırları böyle dans ettiren nedir?” diye sorar. Cevapları aldıktan sonra öğretmen “Sirke ve karbonat birleştiğinde hava kabarcıkları oluşur. Mısırlar bu hava kabarcıklarına tutunarak suyun yüzeyine çıkarlar ve tekrar aşağıya inerler, böylece dans ediyor görüntüsü oluşur.” diyerek açıklar.

Etkinlik bitiminde müzik (Ringa Chika adlı hint müziği) açılır ve hadi bizde mısırlar gibi dans edelim denir.

DEĞERLENDİRME

*
Mısırlarımız nasıl dans ediyorlar?

*Deneyimizi yaparken hangi malzemeleri kullandık?

*Malzemeleri hangi sırayla koyduk?

*Mısırlar gibi dans edebildiniz mi? Nasıl hissettiniz?
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst