Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Daha iyi bir baba olmak sizin elinizde!

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
41
Çocukları ile küçük yaşlardan itibaren konuşan, onlarla zaman geçiren ve sevgisini şefkati ile ifade eden babalar sağlıklı ve doğru seçimler yapan çocuklar yetiştiriyor.

Çocuğunuzun yaşamında en önemli rollerden birine sahipsiniz. Çocuğunuz ise hızla büyüyor ve geçen zamanı geri döndürmek mümkün değil.

İleride pişmanlıklar yaşamamak için çocuğunuzun yaşamınıza katıldığı ilk günlerden itibaren bir baba olarak üzerinize düşenleri en iyi şekilde yapmak için çaba göstermelisiniz.

Daha iyi bir baba olmak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan bazıları ise şöyle:

Çocuklarınızın annesine saygı gösterin
Bir babanın çocukları için yapabileceği en iyi şey onların annesine saygı göstermektir. Çocuklarınızın annesi ile evliyseniz, evliliğinizi sağlam ve canlı tutmak için elinizden geleni yapın. Çocuklarınızın annesi ile evli olmasanız da, ona saygı göstermeniz ve onu desteklemeniz çok önemlidir. Anne-babanın birbirine saygı duyması ve bunu çocuklarına da hissettirmesi çocukların kendilerini güven içerisinde hissetmelerini sağlar. Çocuklar anne-babalarının birbirine saygı gösterdiğini gördüklerinde kendilerinin de kabul ve saygı gördüğünü hissederler.

Çocuklarınızla zaman geçirin
Bir babanın zamanını nasıl geçirdiği, onun için neyin önemli olduğunu çocuklarına gösterir. Çocuklarınız sizi devamlı başka şeylerle meşgul görüyorsa, ne derseniz deyin kendilerini ihmal edilmiş hissederler. Çocuklara zaman ayırmanız başka şeylerden fedakarlık etmenizi gerektirse de, çocuklarınızla zaman geçirmeniz çok önemlidir. Unutmayın, çocuklar çok hızlı büyürler ve geçen zamanın geri getirilmesi mümkün değildir.

Onların sizi dinlemesi hakkını kazanın
Babalar genellikle çocuklar yanlış bir şey yaptıklarında onlarla konuşurlar. Bu nedenle de annesinden "baban seninle konuşmak istiyor" cümlesini işiten çocuklar kaçacak yer ararlar. Çocuklarınız küçükken her konuda onlarla konuşmaya başlarsanız, büyüdüklerinde daha zor konuları birlikte halletmeniz de kolaylaşır. Onların fikirlerini ve sorunlarını dinlemek için zaman ayırın.

Disiplini sevgiyle uygulayın
Tüm çocuklar disipline ve kendilerine yol gösterilmesine ihtiyaç duyarlar. Ancak disiplinde amaç cezalandırmak değil makul sınırları belirlemektir. Çocuklarınıza yaptıklarının sonuçlarını hatırlatın ve istediğiniz davranışları gösterdiklerinde bunu takdir edin. Sakin ve adil biçimde disiplin uygulamanız çocuğunuza olan sevginizin ifadesidir.

Rol modeli olun
Babalar farkında olsalar da olmasalar da çocukları için rol modeli oluştururlar. Sevgi dolu bir baba ile zaman geçiren bir kız çocuğu erkeklerden saygı görmeyi hak ettiğini ve eşinden neler bekleyebileceğini öğrenerek büyür. Babalar dürüstlük, tevazu ve sorumluluk göstererek oğullarına hayatta kendileri için nelerin önemli olduğunu öğretirler. Yaşam bir sahne gibi düşünülürse, babaların en önemli rollerden birini oynadıklarını söylemek mümkündür.

Siz de çocuklarınızın öğretmeni olun

Babaların çoğu öğretmenliği başkalarının yaptığı bir iş olarak görür. Oysa çocuklarına doğruyu ve yanlışı öğreten ve onları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik eden babalar çocukların iyi ve doğru seçimler yaptığına şahit olacaklardır. Çocuklarının yetiştirilmesine katılımda bulunan babalar çocuklarının yaşamın temel derslerini öğrenmeleri için günlük yaşam örneklerini değerlendirme fırsatlarını da bulurlar.

Yemekleri ailece yiyin
Birlikte yemek masasını paylaşmak (kahvaltı, öğle veya akşam yemeği) sağlıklı aile yaşamı için büyük önem taşıyabilmektedir. Ayrıca herkesin farklı meşguliyetleri arasında bir araya geldiği aile yemekleri çocuklara yaptıkları ve yapmak istedikleri şeyler hakkında konuşma olanağı verir. Daha da önemlisi yemek masası ailenin her gün bir araya gelmesini ve aile olma duygusunun yaşanmasını sağlar.

Çocuklarınıza kitap okuyun
Televizyonun çocukların yaşamına hakim olduğu bir dünyada babaların çocuklarına okumak için her fırsatı değerlendirmeleri çok önemlidir. Çocuklar en iyi yaparak, görerek, duyarak ve okuyarak öğrenirler. Çocuklarınıza küçük yaştan itibaren okumaya başlayın ve büyüdükçe kendi başlarına okumaya da teşvik edin. Çocuklarınıza kazandıracağınız okuma sevgisi yaşamları boyunca başarılı bir kişisel gelişim ve kariyer gelişimi göstermelerini sağlamanın en iyi yoludur.

Şefkat gösterin
Çocuklar aileleri tarafından istendiklerini, kabul edildiklerini ve sevildiklerini bilmenin verdiği güven duygusuna ihtiyaç duyarlar. Çocukların ebeveynlerini ve özellikle de babalarını rahatlatıcı biri olarak görmeleri gerekir ve babanın da her zaman onlara sarılarak, kucaklayarak, dokunarak şefkat göstermeye açık olması gerekir. Onlara şefkatinizi göstermeniz, sizin tarafınızdan sevildiklerini anlamalarının en iyi yoludur.

Bir babanın görevinin hiçbir zaman bitmeyeceğini unutmayın

Çocuklar büyüdükten ve evden ayrılmaya hazır hale geldikten sonra bile akıl danışmak ve tavsiye almak için babalarına ihtiyaç duyarlar. Okul yaşamında, yeni bir işe girerken ya da evlenip kendi ailelerini kurarken de babalar çocukların yaşamında önemli bir rol oynamaya devam ederler.


alıntı
 
Katılım
8 Eyl 2006
Mesajlar
9,423
Tepki Skoru
1
Puanları
0
Yaş
36
Çok teşekkürler...
Bencede tüm babalar okumalı.Yararlı olur...
 
Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
41
rica ederim mustafa büyük bi keyifle paylasıyorum öğrendiğim seyleri
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst