Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çürük dişler düşük nedeni!

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
42
Hamilelikte ağız ve diş sağlığı bozulabilir. Dişlerde biriken atıklar çürüğe, çürükler de düşük, erken doğum ve düşük kilolu bebeğe neden olabilir...

Hamilelik döneminde vücuttaki hormonlarda görülen değişiklikler, dişetlerinde iltihap oluşmasına ve dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratır.

Jinemed Hospital'dan Diş Hekimi Kübel Özkut, hamilelik dönemi ve öncesinde anne adaylarında oluşabilecek diş ve dişeti ile ilgili herhangi bir sorunun, düşük, erken doğum ve düşük kilolu bebek doğum riskini 7 katına çıkarttığını söyledi. Özkut, diş sağlığıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı:

* Hamileyken dişte ne gibi değişiklikler gözlenir?
Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarında artış gözlenir. Bu artışla beraber ağız ortamında bazı değişiklikler olur. Damarlanma ve kan akışının artışı ile dişetleri şiş, kızarık ve gevşek bir hal alır. Şişen dişetleri yiyecek artıklarının tutunması için ideal ortamı sağlar. Böylece ağız ortamı bakterilere karşı çok daha hassas bir duruma gelir. Bakteri aktivasyonunda artış gözlenir. Bu ağızda rahatsızlıklar, yeme güçlüğü ve şiddetli kokuyla seyreder.

* Ağızda bakteri aktivasyonunun artması hamileler için ne gibi tehlikeler doğurur?
Bakteri aktivasyonunun artışı, istenmeyen enfeksiyon riskini de beraberinde getirir. Ağız içi enfeksiyonu olan hamilelerde, erken doğum ve düşük kilolu bebek riski 7 katına çıkar.

* Değişen yemek alışkanlığı, dişlere nasıl yansır?
Hamilelikle birlikte sık sık ve az miktarda beslenme olur. Ağız bakımı da bu yeme sıklığını takip etmelidir. Hamileliğin ilk üç ayında sıkça görülen sabah bulantıları diş fırçalamayı ve bazen beslenmeyi de zorlaştırabilir. Eğer bu bulantılar kusmayla birlikte görülürse, ağız bakımı daha da önem kazanır.

* Kustuktan hemen sonra diş fırçalanmalı mı?
Kustuktan hemen sonra diş fırçalanmamalı, ağız bol suyla çalkalanmalıdır. Aksi halde mide asidi ile birleşen diş fırçalama işlemi, dişlerin yapısında aşınmalara yol açar. Ancak çalkalamayı takiben 1 saat sonra dişler fırçalanmalıdır.

* Diş temizliği yaptırılabilir mi?
Hamileliğin başlangıcıyla birlikte diş hekimine gidilmelidir. Diş taşı temizliği de tüm hamilelik boyunca yapılabilir.

Sabah Gazetesi
 
Katılım
17 Ocak 2007
Mesajlar
2,502
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
44
İLGİNÇ BİR BİLGİ. PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst