Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ÇÖPLERİN ÖYKÜSÜ

Katılım
25 Nis 2007
Mesajlar
885
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
34
[IMG]http://www.7renkakademi.net/resim/upload/guest/th/e5859_100_1478.JPG[/IMG]

[IMG]http://www.7renkakademi.net/resim/upload/guest/th/100_1479.JPG[/IMG]


[IMG]http://www.7renkakademi.net/resim/upload/guest/th/100_1480.JPG[/IMG]

[IMG]http://www.7renkakademi.net/resim/upload/guest/th/100_1481.JPG[/IMG]

[IMG]http://www.7renkakademi.net/resim/upload/guest/th/100_1482.JPG[/IMG]

[IMG]http://www.7renkakademi.net/resim/upload/guest/th/100_1484.JPG[/IMG]

ÇOCUKLARA GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİNİ ANLATMAK İÇİN HAZIRLADIĞIM KARTLAR VE YAZDIĞIM HİKAYE:
Eren bir gün yolda giderken bir çöplüğün hıçkıra hıçkıra ağladığını görmüş.Onun bu haline çok üzülmüş ve hemen nedenini öğrenmek için yanına gitmiş.
“Merhaba benim adım Eren. Senin çok üzgün olduğunu gördüm ve belki anlatmak istersin diye yanına geldim” demiş.
Çöplük Eren’e “Merhaba benimde adım Çöpüş.” demiş. Eren dayanamamış hemen sormuş Çöpüş’e “Neden bu kadar çok ağlıyorsun. Seni kim üzdü bu kadar?”demiş.Çöpüş hemen içini dökmek istercesine cevap vermiş “İnsanlar artık bana çöplerini atma gereği duymuyorlar çok zayıfladım.Çevreyi kirletiyorlar.Bunu neden yapıyorlar anlamıyorum.Temiz çevreyi sevmiyorlar mı?” Eren cevap vermiş “Bizim evde annem hep çöpe atıyor çöpleri,ama bazı insanlar annemin dediğine göre bu konuda bilinçli değillermiş.Belki de o yüzden yapıyorlardır.” Demiş.
Eren Çöpüş’ün bu haline çok ama çok üzülmüş. Onu biraz teselli etmek istercesine hemen merak ettiği konularla ilgili sorular sormaya koyulmuş “Sana bir şey soracağım Çöpüş. Hani sana ve diğer çöplüklere atılan çöpler var ya onlar nereye atılıyor ne yapılıyor çok merak ediyorum.” Demiş. Çöpüş Eren’in kendisi ile ilgilendiğini görünce çok mutlu olmuş. Hemen heyecanlı heyecanlı anlatmaya başlamış. “Hemen hemen her yerde çöpe atılacak bir şeyler çıkar. Okullar, evler, fabrikalar… Çöplerin çoğu çöp kutularına atılır ama kimi zaman yere atıldığı ırmaklara, denizlere döküldüğü de olur. Eren hemen “Irmaklar denizler kirlenmez mi peki?” Çöpüş “Tabi ki kirlenir. Bu çöpler hastalık yayabilir ve doğadaki hayvanların yaralanmasına zehirlenmesine yol açabilir.”demiş. “Neyse toplanan bu çöpler çöp toplama kamyonlarının içinde sıkıştırılır. Ve çöp gömme alanlarına taşınır. Derinlere gömülür. Alan tamamen dolduğunda üzerine çim ekilir. Kısa bir süre sora çöp gömme alanları için yer bulamayacağız” demiş Çöpüş üzgün bir şekilde.
Eren hemen atılmış “aaaa çok kötü olur ama o zaman ne yapacağız başka bir çözüm yok mu?”Çöpüş “Bu anlattıklarım dışında çöpler yakılır ya da geri dönüşüme tabii tutulur.”demiş. Eren “Bu söylediklerinde çöplere ne yapılıyor?” Çöpüş devam etmiş anlatmaya “Yakılan çöplerden elde edilen ısı ile bazı yüzme havuzları ve bazı evler ısıtılır. Geri dönüşümde ise çöpler özelliklerine göre ayrıştırılır ve yeniden kullanım için dönüştürülür.”demiş. Bizim meraklı Eren hemen atılmış “Bu çöpler eminim pis kokan pis kokmayan diye ayrıştırılıyordur.” Demiş. Çöpüş büyük bir kahkaha atmış ve “Tabi hayır. Kâğıt, cam, plastik, metal atıklar diye ayrılırlar. Bunların çoğu işlenip yeniden kullanılabilir. Bunların çoğunda geri dönüşüm işareti vardır.”Eren “Ne kadar ilginç ben bunları hiç bilmiyordum”demiş. Çöpüş anlatmaya devam etmiş “Örneğin meyve suyu veya kola içtiğin metal kutular var ya onlar eritilip yeniden kullanım için işlendiğinde otomobil ya da uçak parçalarının yapımında dahi kullanılabiliyor. Ezilip parçalanan camlarda yeniden işlenip kavanoz, bardak vb şeylerin yapımında yeniden kullanılabiliyor. Biliyor musun bu eski cam şişeler ezilip parçalandıktan sonra yol yapımında kullanılmak üzere çakıl taşı ile dahi karıştırılabilir. Kâğıt ve plastiklerde bunlar gibi geri dönüştürülür.”
Eren “Bunlar çok ilginç şeyler ama bunların ayrışması için neler yapılıyor. Yoksa toplanan çöplerin içinden ayrılıyor mu?”Çöpüş “O çok masraflı ve zor iş olacağı için evdeki çöpten itibaren ayrılması gerekiyor.Bunlar için ayrı çöp kutuları yapılmış durumda çöpü onlara atmalısınız.”Eren “Anladım sanırım”demiş ve….
Eren’in annesi “Eren uyan oğlum kahvaltı yapacağız”Eren uyanır ve rüyasında gördüklerini annesine babasına anlatır. Bundan sonra Erenlerin evinde her çöp özelliğine göre ayrılır ve gerekli yerlere verilmiş.”.
 
Katılım
15 Mar 2007
Mesajlar
4,219
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
48
fb li nevresim takımı hariç hepsini çok beğendim )))ellerinize sağlık
 
Katılım
25 Nis 2007
Mesajlar
885
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
34
nevertheless' Alıntı:
fb li nevresim takımı hariç hepsini çok beğendim )))ellerinize sağlık
aslında bende fbli değilim ama boyaması için ev arkadasıma verdim 2 dakika boş bıraktım bu haldeydi teşekkürler:)
 
Katılım
15 Şub 2007
Mesajlar
154
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
43
Çok güzeldi teşekkürler:474cu: konunun çevre olması ayrı bir güzellik
 
Katılım
17 May 2007
Mesajlar
214
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
ÇOK GÜZELDİ ELLERİNE SAĞLIK...PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER...
 
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
804
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
43
yatak örtüsü fb li olsada!! süper bir çalışma olmuş canım ellerine sağlık
 
Katılım
15 Ocak 2007
Mesajlar
514
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
39
teşekkür ederim çok güzel hazırlamışsın
 
Katılım
27 Haz 2007
Mesajlar
450
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
33
ayy çok ciciler hepsi bırbırınden güzel olmuş ellerınıze saglık
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst