Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çok önemli!! çocuklarda cinsellik bilinci

Katılım
18 Ocak 2007
Mesajlar
23
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Okul öncesi öğretmenliği bölümüne başladığımdan bu yana çok sık duyduğum ve açıkcası çokta net cvp veremedim bi konuyu sizle paylaşmak istiorum.Geçen gün kuzenimle konuştuktan sonra bu konu iice aklımı kurcalamaya başladı.8 yaşındaki bi çocuğun (ki gözlemlerimde bu yaş 4-6 yaşa kadar inmektedir) hayal dünyasında cinsellikle ilgili yaşadıkları ve bunları sır olarak kabul edip bikaç arkadaşı ve günlüğü dışında kimseyle paylaşmayıp benle paylaştıktan sonra
korkularım iice arttı. Anlattıkları beni dehşete düşürürken anlatırken ki heyecanı da şaşırttı. Özellikle tvlerdeki dizilerin buna en başlı etkeni olduunu düşünüorum. Aileyi tv konusunda belli sınırlamalar getirmeleri konusunda öneride bulundum fakat çokta fazla bişi diemedim. Sizce ne yapılmalı?? Elbette cinsellik çocuklara anlatılmalı, bilmedikleri şeyden daa fazla korkcaklardır bunun önüne geçilmeli fakat bu kadar çok şey bilip onları yaşamak sizcede bu yaş çocukları için tehlike oluşturmuor mu?? Cvplarınıza çok ihtiyacım var.. Lütfen
 
Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
41
bunda çok fazla korkucak bişi yok bence çocuklar bu dönemde zaten cinsel kimliklerini kazanıyolar ve burda onlara ne çok fazla tepkide bunmak ne bu konuda ayrıntılı konuşmamak gerekiyo yani ne marak uyandırmalı nede çok baskıcı olmak gerekiyo bunun
bu soylediğiniz yas donemı zaten cınsel kimliklerini kazandıkları dönem onun için korkulucak bişi yok bence
 
Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
41
Bu yardımcı olur sanırım size

3-7 yaş arası çocukların cinsel eğitimi

Üç yaş itibariyle çocuğunuz büyük olasılıkla cinsellikle ilgili sorular sormaya başlayacak. Dolayısıyla tıpkı sağlık ve güvenliği ile ilgili olarak onu bilgilendirmek üzere kendinizi hazırladığınız gibi, uygun cinsel eğitimi verebilmek için de hazırlıklı olmanız gereklidir.

Farklı yaşlarda hangi soruları sorabildiklerini bilmeniz çocukların tipik bazı sorularını daha kolay yanıtlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bu, hangi yaşta hangi davranışları bekleyebileceğinizi de bilmenizi sağlayacaktır.

3-4 yaş cinsel gelişim özellikleri

3 ve 4 yaş çocuklar bebeklerin nereden geldiğini merak ederler.

Doğal meraklılıkları nedeniyle kendi bedenlerini ve yetişkinlerin bedenlerini keşfetmeye çalışırlar. “Doktorculuk” ve “evcilik” oyunları oynarlar.

Yetişkinlerin ve çocukların bedeni arasındaki farklara yönelik ilgileri artar.

Dört yaş itibariyle kızlar babalarına ve erkekler de annelerine daha fazla bağlılık gösterirler.

Belli bir edep duygusuna sahip olmaya ve başkalarının yanında yapılabilen davranışlar ile mahrem davranışlar arasındaki farkı kavramaya başlarlar.

Çoğu çocukta, özellikle yorgun veya gerginken genital organlara dokunma davranışı artış gösterir.

Üç ve dört yaş çocukları tuvaletle ilgili kelimeleri sık sık kullanırlar.

5-7 yaş cinsel gelişim özellikleri
Bu yaş grubundaki çocukların aile dışındaki kişilerle teması artar. Diğer çocuklardan cinsellikle ilgili farklı şeyler duyabilirler.

Banyo yaparken ve giyinirken mahremiyet gereksinimleri artar.

5-7 yaş çocukları çoğunlukla anne-baba tepkisini test etmek amacıyla cinsellikle ilgili veya “müstehcen” kelimeleri daha fazla kullanırlar.

Kadın veya erkek olmanın ne anlama geldiği konusuna daha fazla ilgi duyarlar.

Anne ya da babaları ile “evlenme” isteğinden vazgeçerler. Kızlar anneleri, erkekler de babaları ile daha fazla yakınlaşır.

Bu yaş grubundaki çocuklar soru sorma konusunda daha ketum davranırlar.

Mastürbasyon yaygın olarak görülmeye devam eder. Çocuğunuza bunun yanlış bir şey olmadığını ancak sadece tek başınayken yapabileceği bir şey olduğunu söylemelisiniz.

ANNE-BABALARIN AKLINA TAKILAN BAZI KONULAR

Çocuğum mastürbasyon yaparsa ne yapmalıyım?
Mastürbasyon normal bir durumdur ve çocukların çoğu cinsel organlarına dokunurlar. Çocuğunuzu kendi bedeni ile ilgilenmesinden dolayı suçlu hissettirmeyin. Ancak dört yaş itibariyle çocuğunuza bunun mahrem bir davranış olduğunu ve başkalarının yanında yapılmaması gerektiğini anlatabilirsiniz.

Çocuğumun arkadaşları ile doktorculuk oynarken gördüm. Ne yapmalıyım?
Tüm çocuklar doğal olarak meraklı olduklarından doktorculuk gibi oyunları oynarlar. Bu çocuğunuza “birbirinizin bedenini merak ettiğinizi biliyorum, haydi merak ettikleriniz hakkında konuşalım” diyerek bu konuda bir sohbet başlatmanız için iyi bir fırsattır. Ayrıca bunu “bedenin sana ait, dokunmasını istemediğin kişilere “HAYIR” diyebilirsin” şeklinde sözlerle, olası tacizlere karşı kendini korumayı öğretmek için bir fırsat olarak da değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca güvenlikle ilgili konulara da dikkat etmelisiniz. Çocuklar genital organlarına kalem, çubuk ya da başka objeler sokarak yaralanabilirler.

Diğer yandan aynı yaştaki çocukların birlikte bu tür oyunlar oynamaları normal olmakla birlikte, bir ya da birkaç çocuğun diğerlerinden daha büyük olması endişe verici olabilir.

4 yaşındaki oğlum kız elbiseleri giyiyor ve evcilik oynuyor. Bu onun homoseksüel olmasına neden olur mu?
Hayır. Bu tür oyunlar çocukların yetişkin dünyasını öğrenmesinin bir yoludur. Okul öncesi çağdaki çocuklar çok farklı rolleri aktif olarak denerler.

Çocuğum sık sık müstehcen kelimeler kullanıyor. Ne yapmalıyım?
Çocuğunuzun kullandığı kelimenin anlamını bilip bilmediğini kontrol edebilirsiniz. Çocuklar çoğunlukla bu tarz kelimeleri anlamını bilmeden kullanırlar. Kelimenin anlamını açıklarsanız bir daha kullanmak istemeyebilir. Çocuğunuza öfkelendiğinde ya da kızdığında kullanabileceği daha uygun kelimeleri öğretin. Çoğu anne-baba çocuğunun müstehcen kelimeler kullanmasını istemez. Bu nedenle çocuğunuzla bu kelimelerin anlamı hakkında konuşarak, başkalarının bu kelimelerin kullanılmasından rahatsızlık duyabileceğini anlatın.

Televizyonda yer alan cinsellik konusunda ne yapmalıyız?
Cinsel konuların ve cinsel davranışların televizyonda sunuluş biçimi çoğu anne-babayı rahatsız eder. Neredeyse tüm programlarda cinsiyet rolleri, beden imajı, duyguların nasıl ifade edileceği, evlilik ve ailenin anlamı ve insanların cinsellik konusunda nasıl iletişim kurduğu gibi birçok konuda cinsel mesajlar verilir.

Televizyonu çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirmek amacıyla kullanabilirsiniz. Televizyonu çocuğunuzla birlikte izleyin ve çeşitli konularda sohbet başlatmanızı sağlayacak programları tercih edin. Bu fırsatları çocuğunuzla cinsellik konusunu ve aile değerlerinizi konuşmak üzere değerlendirin. Ayrıca çocuğunuzun uygun olmadığını düşündüğünüz programları izlemesini kısıtlayın.

Bebekler nereden gelir?
Daha küçük çocuklar için “bebekler annenin karnında bulunan ve rahim ismi verilen özel bir yerde büyürler ve sonra dünyaya gelirler” şeklinde basit cevaplarla yetinin.

5 yaşından itibaren çocuklar bebeklerin nereden geldiği konusu ile daha yoğun olarak ilgilenmeye başlarlar ve daha ayrıntılı bir açıklamaya gereksinim duyabilirler.

Soru sorulabilir bir ebeveyn olun
Çocuklarınızın tüm sorularını size sorabileceklerini bilmelerini sağlayın.

Cinsellik eğitimine erken başlamanız çocuğunuzla hem şimdi hem de ergenlik döneminde iletişim kurmanıza yardımcı olur.

Soru sorulabilir bir ebeveyn olmak için yapabilecekleriniz

Çocuğunuzun bilgi almak için size başvurabileceğini bilmesini sağlayın.

Verdiğiniz bilgiyi çocuğunuz anlayana kadar tekrarlama konusunda istekli olun.

Sorular sorarak çocuğunuzun hali hazırda neler bildiğini kontrol edin.

Cevaplarınız basit olsun. Çocuğunuzun neleri anlayabileceği ve neleri anlayamayacağı konusunda düşünün.

Zaman zaman “bilmiyorum” diyebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte okuyabileceğiniz pek çok kitap bulabilirsiniz.

Rahatlayın. Çocuğunuzun cinselliğin insan yaşamının değerli bir parçası olduğunu anlamasına yardımcı olacaksınız. Gerekirse üreme ile ilgili bilgilerinizi gözden geçirin ve eksiklerinizi tamamlayın.

Mizahtan yararlanın ve bu öğrenme deneyimini hem kendiniz hem de çocuğunuz için eğlenceli bir hale dönüştürün.

Çocuğunuzla cinsellik konusunda konuşurken rahat olabilmek için önce kendi başınıza alıştırmalar yapın. Cinsellikle ilgili bir konuyu ayna karşısında kendi kendinize veya bir arkadaşınızla konuşun ve eşinizle çocuk ve ebeveyn rolü oynayarak ve rolleri değişerek alıştırmalar yapın.

alıntı
 
Katılım
18 Ocak 2007
Mesajlar
23
Tepki Skoru
0
Puanları
0
suyun sesi; verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler fakat benim bahsetmek istediim cinsellik bu anlamda diil elbette kendini keşfettikçe bedenini tanıma eğiliminde olucak bunlar çok normel bana sorulan sorularda çocukların davranışlarının daha özele indirdikleri burda bahsetmem ne kadar doğru bilemediğim için daa fazla açıklama yapamıorum:S
 
Katılım
18 Ocak 2007
Mesajlar
23
Tepki Skoru
0
Puanları
0
teşekkürler izzetöğretmenim en kısa zamanda kitabı alıcağım
 
Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
41
Çocukla cinsel konuları konuşmak: Zor ama önemli

Bazı anne-babalar ilkokul çocukları ile cinsellik konusunda konuşmaları gerektiğine inanmakta güçlük çekse de, bu doğrudur. Çocuklara ergenlik dönemine girmeden önce cinsel eğitim verilmelidir. Ergenlik dönemi ise tipik olarak 9-10 yaşlar civarında başlar.

Esasında, çocuğunuzun “cinsel eğitimi” doğduğu gün başlar. Meraklı bebekler tıpkı parmaklarını ve ayaklarını keşfettikleri gibi cinsel organlarını da keşfederler. Küçük çocuklar bezleri değiştirilirken ya da banyo için soyundurulduklarında cinsel organlarına dokunurlar ve haz almak ya da rahatlamak amacıyla kendilerine dokunmaya (mastürbasyon) devam edebilirler. Okul öncesi çocuklar kızlar ve erkekler arasındaki farklılıkları merak ederler, organlarımızın isimlerini öğrenmek isterler ve “bebeklerin nereden geldiğini” sormaya başlarlar. Okula başladıkları bedenleri hakkında daha fazla şey öğrenmek için “evcilik” ve “doktorculuk” oynamaya başlarlar. Bu meraklılığın doğal olduğu ve normal, sağlıklı gelişimin bir parçası olduğun unutulmaması çok önemlidir.

Farkında olmasanız bile, siz de çocuğa cinsellikle ilgili birçok şey öğretmişsinizdir. Örneğin vücudun çeşitli parçalarının isimlerini öğretirken, genital organların adını da söylemişsinizdir ve bebeğin nereden geldiğine dair sorusunu yanıtlarken de pek çok şey anlatmışsınızdır. Bu süreçte doğru bilgiler vererek ve duygusal destek sağlayarak çocuğunuza yardımcı olmaya devam etmeniz çok önemlidir.

Çocuğunuz okulda sınıf arkadaşlarıyla cinsellik hakkında konuşacaktır. Vücudun çeşitli parçalarının farklı, çarpıcı isimlerini öğrenecek ve sizinkinden farklı olabilecek bazı değerlere maruz kalacaktır. Ayrıca medyada cinsellikle ilgili reklamları da görmektedir. Dışarıdan gelen tüm bu etkiler karşısında çocuğunuzun hem bugün hem de ilerideki yıllar için hazırlıklı olmasına en iyi yardım edecek kişi sizsiniz. Araştırmalar ailesi ile cinsel konuları konuşabilen çocukların ergenlik döneminde riskli cinsel davranışlara daha az eğilim gösterdiklerini ortaya koymaktadır.

Anne-babalar genellikle çocuklarla ve özellikle de küçük çocuklarla cinsellik konusunu nasıl konuşacaklarını bilemezler. Yanlış birşey söylemekten, yanlış birşey öğretmekten ve hatta çocuğun masumiyetini zedelemekten dahi korkabilmektedirler. Bu endişeler sıklıkla görülmekte ve anlaşılır endişeler olmakla birlikte, bu önemli konuda çocuğunuzla konuşmanızı da engelleyecek boyuta varmamalıdır. Bu işi en iyi yapacak olan kişi sizsiniz ve bunu yapabilirsiniz!

Cinsellik konusunda konuşurken kendinizi rahat hissetmediğinizi çocuğunuza belirtmekten çekinmeyin. İstediği her türlü soruyu size sorabileceğini ve cevabı bilmeseniz bile öğrenip ona anlatacağınızı belirtin. Cinsellik konusunda konuşmaktan rahatsız oluyorsanız veya mesajları ne şekilde iletmeniz gerektiğini bilemiyorsanız, konuyla ilgili birkaç kitap okuyun. Ocuğunuzla konuşmadan önce, ona söyleyeceklerinizi başka bir yetişkine söyleyerek alıştırma da yapabilirsiniz. Bu size, gelebilecek sorular ve bunları nasıl yanıtlayacağınız konusunda düşünme şansı da sağlayabilir. Ayrıca kendinizin cinsellikle ilgili yaklaşımlarınızı keşfetme olanağı da verebilir!

Ne zaman ve nerede başlayacaksınız? Genellikle sizin herhangi bir başlangıç yapmanız gerekmez. Büyük olasılıkla çocuğunuz bazı sorularla size gelecektir. Örneğin bebeklerin nereden geldiğini yeniden sorabilir. Soruyu çocuğunuzun düzeyine uygun olarak, kısa, net açıklamalarla yanıtlayın. Cinsel ilişkiden, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar gibi, ilgili her türlü konudan bahsetmek zorunda değilsiniz. Şüphesiz çocuğunuz da daha iyi anlayabilmek için başka sorular da soracaktır.

Çocuğunuz size cinsellik veya ergenlikle ilgili hiç soru sormazsa, bu durumda konuyu sizin açmanız gerekebilir. Belli bir konuda ne kadar bilgisi olduğunu sorarak başlayabilir ve konuşmanın gidişine göre devam edebilirsiniz. Örneğin “bebeklerin nasıl yapıldığı konusunda ne biliyorsun” gibi bir soru yöneltebilirsiniz. Konuyu açmak için bir diğer güzel fırsat da annenin ya da akrabalardan birinin hamile olduğu bir zamandır. “Karnındaki bebeğin nasıl olduğunu biliyor musun” diye sorarak konuyu açabilirsiniz. Ayrıca “öğretilebilir anlar” olarak değerlendirebileceğiniz günlük fırsatları da kollayabilirsiniz. Örneğin televizyon, radyo ya da gazetede gündeme getirildiğinde cinsel konuları konuşabilirsiniz. Özellikle de çocuğunuzun gördüğü ya da duyduğu şey aile değerleriniz ve ahlak anlayışınızla çelişiyorsa, bunu yapmanız önemlidir. Böyle durumlarda, neden televizyondaki kişiden farklı düşündüğünüzü ya da hissettiğinizi açıklamanız şarttır.

Konuyu bir kez açtıktan sonra ilerlemeniz daha kolay olacaktır. Zaman içinde, çocuğunuza birçok şeyi tek seferde, çabucak anlatmak isteyebilirsiniz. Ancak yavaş yavaş ilerlemeniz gerektiğini ve tek bir seferde çok fazla şey anlatarak çocuğu yormamanız ve kafasını karıştırmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Buna karşın çocuğunuzun bir sonraki gelişim aşaması üzerinde düşünmeniz önemlidir. Çocuğunuzla bedenindeki değişimler ya da mensturasyon hakkında konuşmak için ergenlik dönemine girmesini beklememelisiniz.

Çocuğunuz ergenlik dönemine doğru ilerlerken bilmesi gereken konular şunlardır:

Ergenlik — Çocuğunuzun hazırlıklı olması gereken bedensel değişimleri anlatın. Hem erkek, hem de kız çocuklarına mensturasyon hakkında bilgi verilmelidir.

Üreme — Cinsellikle ilgili vücut organları hakkında bilgi verin. Cinsel ilişki, bebeklerin nasıl oluştuğu ve doğduğu gibi konularda çocuğunuzu aydınlatın.

Mastürbasyon — Çocuğunuza mastürbasyonun ve kendi bedenini keşfetmesinin cinsel gelişimin doğal bir parçası olduğunu anlatın.

Doğum kontrolü — Doğum kontrolünün amacını, temel bazı doğum kontrol yöntemlerini ve bunların hamileliği nasıl önlediğini anlatın.

Cinsel yoldan bulaşan hastalıklar (HIV/AIDS dahil) — Çocuğunuza bu hastalıkların bulaşmasının nasıl önlenebileceğini anlatın..

Homoseksüellik — Çocuğunuza farklı cinsel yönelimlerden bahsedin ve bazı insanların neden homoseksüel olduğunu kimsenin bilmediğini söyleyin. Çocuğunuzun kendi cinsinden arkadaşlarının olmasının homoseksüel ilişkiden farklı olduğunu anladığından emin olun. Cinsel yöneliminden dolayı insanları eleştirmenin, alay etmenin yanlış olduğunu öğretin.

Çocuklarla cinsellik konusunda konuşmak önemlidir, ancak her zaman kolay olamayabilmektedir. İlk başlarda pek başarılı olamadığınızı düşünseniz de, devam edin, zamanla işiniz kolaylaşacaktır. Bu çocuğunuza hayatı boyunca sahip olmasını istediğiniz değerleri öğretmeniz için önemli bir şanstır. Böylelikle hem çocuğunuzun sağlığını korumuş olacaksınız, hem de onunda daha da yakınlaşacaksınız.
 
Katılım
18 Ocak 2007
Mesajlar
23
Tepki Skoru
0
Puanları
0
suyun sesi; verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler..
 
Katılım
7 Ocak 2007
Mesajlar
6,268
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
bilgiler için teşekkürler:)
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst