Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ÇOCUKLARLA TANIŞMA-GRUBUN BİRBİRİNİ TANIMASI

Katılım
4 Nis 2007
Mesajlar
489
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
ETKİNLİK ADI : DOLA BENİ TANI BENİ
AMAÇ : KENDİ ADIYLA VE ÖZELLİKLERİYLE BAŞKALARINA TANITMA
MALZEME : BİR ADET YÜN YUMAK


Tüm grup ayakta daire biçiminde dizilir.Öğretmen kendi adını ve kendi ile ilgili bir özelliği söyleyerek ipin ucunu bırakmadan ip yumağını seçtiği bir öğrenciye atar, yumağı alan öğrenci kendi adını ve kendi ile ilgili bir özelliği söyleyerek yumağı başka bir öğrenciye gönderir.Bu sırada ip gergin tutulmalıdır. En sonuncu çocuğa geldiğinde bu çocuk hem adını ve özelliğini söyler hem de o an da tanıştığı grubun içinden aklına gelen bir arkadaşının adını ve özelliğini söylemeye çalışır. Böylece yumak diğer çocukları da birer birer dolaşır ve en sonunda öğretmene tekrar gelir. Arkadaşının özelliğini hatırlamayan çocuk sadece adını da söyleyebilir.Böylece grup birbirini tanımaya başlamış olur. (ayrıca çocuklar içinde bir çeşit hafıza geliştirme yoludur.)
ETKİNLİK ADI : MÜZİKLİ BALONLAR
AMAÇ: ÖĞRENCİLERİN BİRBİRLERİNİN İSİMLERİNİ ÖĞRENMELERİ VE
KAYNAŞMA SAĞLAMAK
MALZEME: MÜZİK,GRUP SAYISI KADAR BALON,GRUBUN VESİKALIK
RESİMLERİ VE YAPIŞTIRICI


Tüm gruptaki kişilere birer tane balon verilir ve bunları şişirmeleri istenir.Daha sonra herkes balonuna kendi resmini düşmeyecek şekilde yapıştırır.Ve müzik açılır.Müzikler beraber herkese yavaşça elindeki balonu havaya atar.Burada amaç balonları mümkün olduğunca yere düşürmemektir.Bir süre sonra müzik kesilir ve herkesin kucağına düşen balondaki resmin ait olduğu kişiyi bulmaya çalışır.Bulduğu kişinin adını öğrenir ve müziğin tekrar başlamasıyla beraber balonlar yeniden havaya atılır.Bu durum birkaç kez tekrarlanarak devam ettirilir.ETKİNLİK ADI : BANA ÖYKÜNÜ ANLAT
AMAÇ: ÖĞRENCİLERİN BİRBİRLERİNİN İSİMLERİNİ ÖĞRENMELERİ VE
KAYNAŞMA SAĞLAMAKÖğrenciler rastgele ikişerli gruplara ayrılır.Biri eşine adını ve yaşını .. Vb. şeklinde cümleler söyler daha sonra diğer eş kendi ile ilgili kısa cümleler kurar.Etkinliğin devamında gruplar yavaş yavaş birleştirilir.Gruplar birleştikçe kişiler kendileri ile ilgili birkaç tane fazla cümle söylemeye devam ederler.( biz şurada oturuyoruz ,’buraya geldim çünkü … vb.)

ETKİNLİK ADI : PİNG-PONG
AMAÇ : KENDİ ADIYLA VE ÖZELLİKLERİYLE BAŞKALARINA TANITMA
MALZEME : GRUBUN İHTİYACINA GÖRE SARI VE KIRMIZI NESNELER


Tüm grup ayakta daire biçiminde dizilir.Öğretmen grubun ortasına geçer.Ve önce herkes sıra ile adını söyler dikkat çekici bir şekilde.Örneğin bağırarak konik bir mimik ile vb. Daha sonra öğretmen çocuklar sağını ve solunu bilmeyen öğrenciler için kırmızı ve sarı nesneler verir.Kırmızı nesneyi sağ ellerinde sarı nesneyi sol ellerinde tutarlar.Öğretmen işaret parmağıyla birini seçer ve ona ping derse sağındaki pong derse solundaki arkadaşının adını söylemesini ister.Böylece çocuklarında sağındaki ve solundakli kişiyi rahat ayırt etmeleri sağlanır.Oyun daha sonraki aşamasında zorlaştırırlabilir.Pİing-pong dendiğinde herkesin yer değiştirmesi gibi şeyler eklenebilir.
ETKİNLİK ADI :BATTANİYE
AMAÇ: ÖĞRENCİLERİN BİRBİRLERİNİN İSİMLERİNİ ÖĞRENMELERİ VE
KAYNAŞMA SAĞLAMAk
MALZEME: 2 ADET BATTANİYE YA DA BEZ, VARSA MÜZİK


Öğrenciler ilk olarak daire şeklini alırlar.Ve isimlerini yüksek sesle,çeşitli mimiklerle dikkat çekici şekillerde söylerler.Daha sonra grup ikiye ayrılır.Bir grup bir battaniyenin arkasına geçer,diğer grup da diğer battaniyenin arkasına geçer.Çocuklar artarda sıralanır.Ve müzikle Beraber oyun başlar sırası gelen çocuk karşısındaki arkadaşının adını söylemeye çalışır.Karşısındakinin adını ilk söyleyen kişi söylediği kişinin kendi gruplarına geçmesini sağlamış olur.Burada amaç bir grubun diğer grubun tamamının kendi tarafına geçmesini sağlamaktır.Daha sonra oyun sonlandırılabilir.
ETKİNLİK ADI : TENİS TOPU

AMAÇ: ÖĞRENCİLERİN BİRBİRLERİNİN İSİMLERİNİ ÖĞRENMELERİ VE
KAYNAŞMA SAĞLAMAK
MALZEME: BİR ADET TENİS TOPU


Etkinliğin ilk günü oynatılabilecek bir oyun.Öğrencilerin ayakta ya da oturarak bir daire oluşturmaları istenir.Lider elindeki bir adet tenis topunu göz göze geldiği kişiye atarak adını söyler.Ancak topu atacak kişi ile tutacak kişinin mutlaka göz göze gelmesi şarttır.Bu kuralı oyun yöneten kişi oyuna başlamadan önce açıklamalıdır.Oyunda top atma/tutma, ad söyleme ve göz göze bakmaktan başka bir eylem yapılmaz ve konuşulmaz.Bu oyunun 1. aşaması giderek hızlandırılır.Daha sonra oyunun 2. aşamasına geçilebilir.Bu aşamada topu atan kişi topu attığı kişinin adını söylemeye çalışır.Bu oyunda giderek hızlandırılır.Ve öğrenciler birbirlerinin isimlerini öğrenmiş olurlar.


grubunuzu tanırken ve çocukların birbirine kaynaşmalarını sağlamak için umarım işinize yarar...
 
Katılım
15 Ocak 2007
Mesajlar
514
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
39
güzel çalışmalar teşekkür ederim
 
Katılım
20 Tem 2007
Mesajlar
6,955
Tepki Skoru
1
Puanları
0
Yaş
44
birkaç tanesi özellikle ilk haftalarda verimli olur teşekkürler
 
Katılım
4 Nis 2007
Mesajlar
489
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
arkadaşlar işinize yararsa ne mutlu bana :) rica ederim:)
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst