Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocukların yaklaşık yüzde 10’u aşırı çekingenlik sorunuyla karşı karşıya.

Katılım
2 Tem 2011
Mesajlar
1,284
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Çocukların yaklaşık yüzde 10’u aşırı çekingenlik sorunuyla karşı karşıya.Çocuğunda utangaç davranışlar gören ailelerin bu durumu önemsemeleri ve çözümü için adım atmaları çocuğun ileriki yaşantısının sağlıklı olması için gerekli.Çocuk çekingenliğini yenebilmek için teşvik edilmeye ve iltifatlarla desteklenmeye ihtiyaç duyar.Uygunsuz olmadığı durumlarda çocuğun tercihlerine saygı gösterilmeli, onun oyun ve eğlencesine olduğu kadar ciddi sorunlarını dinlemeye de vakit ayrılmalı. Çocuk çekindiği durumlarla ilgili dertlerini anlatmaya özendirilmeli.Utangaç çocukların eğitiminde uzmanların ebeveynlere bazı temel önerileri şöyle sıralanabilir:
Çocuğunuzu sürekli eleştirmeyin. Onunla konuşurken değişmesini istediğiniz özelliklerini değil iyi yönlerini vurgulayın.
Utangaçlığını değişmeyecek bir özellik gibi görmeyin, onu bu şekilde etiketlemeyin. Her zaman değişmeye açık olduğunu aklınızda tutun.
Çekindiği durumların içine girmeye, sosyalleşmeye zorlamayın. Bu tavır onu daha içine kapanık hale getirecektir.
Çekingen davranışına karşı çocuğunuzu koruma altına almayın. Ona çekindiği durumlarda nasıl davranması gerektiğini öğretin ve arkadaş çevresinde kendini deneyebileceği fırsatlar yaratın.
Çocukluğunuzla iletişim kurarken, ona yaşadığınız benzer tecrübeleri, kendi utangaç hallerinizi anlatın, bununla nasıl baş ettiğinizden bahsedin. Ebeveyninin kendi utangaçlığını kabul etmesi onu rahatlatacaktır.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst