Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocuklarda uyku problemleri

Katılım
30 Nis 2006
Mesajlar
342
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
Çocuklardaki uyku problemleri yaşa göre farklılıklar gösterir. Çocukların genelde uykuya dalma , uykuyu devam ettirme , yeterli uyku alma , uykunun kalitesi , açısından problemler yaşanabilir. Uyku bozuklukları genelde kişinin psikososyal stres faktörlerine ve kaygı durumlarına gösterdiği bir reaksiyondur. Özellikle çocuklarda bu kaygı durumu ile ilgili uyku problemlerine sık bir şekilde rastlanır.
       Gece Kabusları: Gece kabusları genelde uykunun ikinci yarısında meydana gelir . Çocuk etkisinde kaldığı bir olayı veya kaygılarını rüyasında yaşayabilir. Gece kabuslarında çocuk genelde ağlayarak uyanır ve sakinleştirildikten sonra tekrar uykuya dalabilir. Ertesi gün ise gece olan olayı hatırlar, kabusu size anlatabilir.
        Gece Terörü (uyku terörü) : Gece teröründe çocuk genelde gecenin ilk yarısında veya ilk üçte birlik kısmında , yarı uyanık bir halde dolaşma , ağlama , konuşma olabilir . Çocuk kendinde değildir. Sabah olup bitenleri hatırlamaz ve uyandırılmaya çalışıldığında kolaylıkla uyanmaz . Üç beş dakikadan sonra tekrar uykuya dalar. O sırada herhangi bir şekilde kendini bir yere çarparak veya yataktan düşerek yaralanma olabilir.
        Uyurgezerlik : Uyurgezer çocuklar genelde gecenin ilk yarısında kalkıp gezerler , sabah olup biteni hatırlamazlar . Hatta evinden çıkıp gidebilir veya pencereyi dahi açabilirler. Kendiliklerinden uyanabildikleri gibi hiç uyanmadan tekrar uykuya dalabilirler. Yine gece teröründe olduğu gibi , o sırada herhangi bir şekilde kendini bir yere çarparak veya yataktan düşerek yaralanma olabilir.
        Özellikle gece terörü ve uyurgezerlikte kapı ve pencereler kapalı olmalı . Çocuğun kendini yaralamasına izin vermeyecek şekilde yatak ve oda dizayn edilmeli. Yapılan psikiyatrik muayene sonrası uyku bozukluğunu kötüleştiren nedenler varsa onlar kontrol edilmeli ve ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Uyku bozukluğu şiddetli boyutta ise ilaç kullanımı uygun olabilir. Çocuğun kaygılarına yönelik psikoterapi yapılabilir.
 
Katılım
3 May 2006
Mesajlar
460
Tepki Skoru
0
Puanları
0
biz oğlumda bu sorunu yaşadık.hemde doğduğu ilk günden anaokuluna başladığı güne kadar.günde 4 saat uyurdu ve bir kerede uyumazdı.ara ara uyurdu.doktorlar bu tip çocukların tıbben açıklanamadığını ve uykuyu sevmediğini açıkladı.bu çocukla yaşamayı kabullenin dedi.okula başlayıpta erken kalkmak zorunda olunca 23.00 da uyutmaya başladık.çocuk için geç bir saat ama oğlumun en erken saati.daha önce gece 3 te uyuyunca sevinirdim erken yattı diye.yine bize göre 11 erken bir saat oluyor yani.bir kitapta da uykuya gereksinim duymayan özel bir bebeğiniz var yazısını okuyunca oğlumun bu uyku sevmeyişini kabullendik.
 
Katılım
30 May 2006
Mesajlar
382
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
42
yaa bunu hiç duymamıştım ama uyku çok önemli.4saat neye yeter?
bizimde geç uyuma sorunumuz var bu ara ama sıcaktan ve benimde geç uyumamdan kaynaklanıyor bide sabah geç kalkıncaa:)
 
Katılım
3 May 2006
Mesajlar
460
Tepki Skoru
0
Puanları
0
hala uykuyu sevmez.1 saat uyusun saatlerce uyumuş gibi dinç kalkar.anılda bu aralar geç yatıyor geç kalkıyor.tatil havasına onlarda girdi.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst