Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocuklarda tikler ne zaman ve neden ortaya çıkar?

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
42
Çocuklarda görülen yineleyici istem dışı, amaca yönelik olmayan, ancak baskılanabilen göz kırpma, burun çekme, boğazını temizleme gibi garip hareket ve ses çıkarmalar tik olarak adlandırılırlar. Ses çıkarma şeklindeki tikler diğer vücut hareketleri ile ilgili tiklerle birlikte görülürse Tourette Sendromu adı verilen özel bir durumdan bahsedilir.

Ses çıkarma şeklindeki tikler boğaz temizleme şeklinde ses çıkarmadan, konu dışı belirli sözcükleri ya da deyişleri yineleme, açık saçık sözcükler kullanma ya da küfür etme ve kişinin kendi söylediklerini yinelemesi ya da duyduğu son sesi, kelimeyi ya da cümleyi yinelemesi şeklinde görülebilir.

Çocukta tik neden ortaya çıkar? Hangi çocuklarda tik ortaya çıkar?
Nedeni tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte tiklerin oluşmasında genetik, nörobiyolojik ve nörokimyasal, çevresel etkenler rol oynadığı düşünülmektedir. Beyin kimyasallarından (nörotransmitter) biri olan dopaminin anormal metabolizmasından kaynaklandığına dair dikkate değer kanıtlar bulunmuştur.

Tik belirtileri genellikle gerginlik veren bir olay sonrasında artar. Aile ve diğer çevre tarafından yapılan uyarılar ve cezalandırmalar tiklerde artışa neden olabilir. Tiklerin genetik özelliği belirgin olup yakın akrabalarında tikler olan çocuklarda daha sık rastlanır.

Çocuklarda tik hangi yaşlar arasında görülür?
Tikler sıklıkla çocuk ve ergen yaş dönemlerinde başlar. En sık görüldüğü yaşlar 7-12 yaş arasıdır.

Çocukta tikler geçici midir, kalıcı mıdır?
Tikler geçici ya da kalıcı olabilir. Geçici olarak niteleyebileceğimiz tikler çeşitli beden bölgelerinde ortaya çıkan ve bir yıldan kısa bir sürede kaybolan tiklerdir. Bu tik bozuklukları çocuklar arasında oldukça yaygındır. Sağlıklı çocukların %12-14'ünde görülür. Bu tikler 3-10 yaşları arasında daha sık görülür. Eğer bir çocukta bu davranışlar bir yıldan fazla sürerse buna uzun süren tik bozukluğu ismi verilmektedir. Çocuklarda görülen tiklerin büyük bir kısmı erişkin yaşa gelmeden kaybolur, ancak bir kısmında erişkin dönemde de kalıcı olabilir.

Tiklerin kalıcılığı önlenebilir mi? Tikli çocuğa ailenin yaklaşımı nasıl olmalıdır?
Tiklerin yerleşmesinde anne baba ya da öğretmen gibi çocukların iletişimde olduğu kişilerin rolü önemlidir. Yetişkinler çocukta ortaya çıkan bu davranışlar nedeniyle kaygılanmakta ve çocuğun bu tür davranışlarını görebilmek için tüm davranışlarına dikkat etmeye başlamaktadırlar. Hatta sürekli uyararak çocuktan bu davranışlarını kontrol etmesini istemektedirler. Bu ise şu iki şekilde etkili olarak çocukta tiklerin yerleşmesine neden olabilmektedir. Çocuğa anne babanın kaygısı bulaştığında, çocuk bu davranışlarını kontrol etmeye çalışır, bunun sonucunda çocuğun yaşadığı gerginlik ise tiklerin daha çok ortaya çıkmasına neden olur.

Özellikle aile ve çevresi çocuk ve ergendeki bu davranışları istemli ve kendilerini kızdırmak amacıyla yaptığı şeklinde yanlış olarak değerlendirmektedirler. Bu nedenle tikleri söndürme ve yok etmede aile ve öğretmen ile yapılan işbirliği büyük ölçüde yarar sağlar.

Öğretmenin bilgilendirilmesiyle sınıfta çocuk için daha olumlu ve destekleyici bir çevre sağlanabilir. Öğretmen tarafından çocuğun tikleri nedeniyle sürekli azarlanması okula devam etmek istememesine, okuldan soğumasına neden olabilir. Öğretmenin bilgilendirilmesi, tik davranışlarına olumlu yaklaşmasının sağlanması çok önemlidir.

Bir harekete tik diyebilmemiz için ne gereklidir?
Yukarıda da anlatıldığı gibi yineleyici istem dışı, amaca yönelik olmayan, ancak baskılanabilen garip hareket ve ses çıkarmalar tik olarak adlandırılırlar.

Tikler konusunda başarılı olan tedaviler nelerdir?
Destekleyici tedavi ve ilaç tedavisi yararlı olabilmektedir. Eğer çocuk tikleri ev dışı ortamlarda sergilemiyor, belirli durumlarda gösteriyorsa; tiklerin ortaya çıktığı durumların değerlendirilmesi gerekecektir.

Gerginliğin arttığı, ya da yoğun ilginin gösterildiği durumlar tespit edildiğinde gerginliğin azaltılması, destek ve ilginin çocuğun pozitif yönlerine kaydırılması yardımcı olur.

Tikler sık sık yeniden ortaya çıkıyor, çocuğu rahatsız ederek arkadaş ilişkilerinde sosyal hayatında sorun yaratıyor, çocuğun kendine güvenini olumsuz etkiliyorsa bir çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına başvurarak destek almaları ve ilaç tedavilerinin eklenmesi gerekmektedir.

Dr. Ayten Erdoğan
 
Katılım
21 May 2006
Mesajlar
41
Tepki Skoru
0
Puanları
0
bende yünlü giyememe tiki var sweet hariç başka kazak türü giyemiyorum ..........sebebini hala çözemedim.........giydiğim zaman ısınacağım yerde üşüyorum ......titriyoru. ve bi tedavisinin olacağını sanmıyorum......:):)
 
Katılım
17 Ocak 2007
Mesajlar
2,502
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
44
BENİM OĞLUMDA OLUYOR, ŞUAN ARAŞTIRILIYOR. ÇÜNKÜ DAHA 1 YAŞINDA BİLE DEĞİL. tİK GİBİ BAŞLAYIP, BAŞKA BİR ŞEY DE OLABİLİR. EPİLEPSİ NÖBETİ GİBİ.. İHMAL EDİLMEMELİ..
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst