Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocuklarda dişle ilgili acil durumlar

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
43
Yaşları gereği son derece hareketli olan çocuklarımız sık sık da düşerler ya da oynarken çeşitli şekillerde yaralanırlar. Koşarken, bisiklete binerken ya da havuzda oynarken düşen çocuklarda genellikle ön dişler ve komşu dokular travma ile yaralanır. Anne baba ise ne yapacağını bilemez, panikler… Peki böyle bir durumla karşılaşırsak ne yapmalıyız?

Diş travmaları
Travma oluştuktan sonra en kısa sürede diş hekimine ulaşmak yapılacak tedavinin başarısını artırır. Hemen uygulanacak tedavi ile dişin canlılığını yitirmemesi, oluşabilecek rahatsızlığın giderilmesini ve dişin eski şekline ve fonksiyonuna getirilmesini kolaylaştırır.

Travma sonucu diş kırılmışsa, kırık parçanın bulunması ve temiz su, serum fizyolojik ya da süt içersine konarak en kısa sürede diş hekimine getirilmesi ile kırık parçanın dişe yapıştırılması ve restorasyonun daha estetik ve doğal olması sağlanabilir.

Dişin tamamen yerinden çıkması
Dişe gelen şiddetli bir travma dişin yuvasından tamamı ile çıkmasına neden olabilir.

Bu kazalar genellikle fiziksel aktivitenin yoğun olduğu okullar, oyun parkları ve havuzlarda meydana gelir. Araba ile seyahatlerde emniyet kemerinin takılması, bisiklete binilirken koruyucu kask takılması veya spor yaparken ağız koruyucu kullanılması travma riskini azaltır.

Yerinden çıkan bir diş sürekli bir diş ise, diş bulunduktan sonra süt, serum fizyolojik gibi bir sıvı içinde ya da hastanın kendi dilinin altında dişin köküne dokunulmadan dişhekimine en kısa sürede ulaştırılması gerekmektedir.

Bu tür travmaya uğramış dişler, doğru koşullarda ve en kısa sürede dişhekimine getirildiğinde başarılı bir şekilde yeniden yuvalarına yerleştirilebilir ve fonksiyon görmeleri sağlanabilir.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst