Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ÇOCUKLAR YALNI NERDEN ÖĞRENİR Kİ...

Katılım
14 Eyl 2006
Mesajlar
336
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
[size=x-large]SENARYO 1 : Kapi zili çalmistir . Evde anne , baba ve çocuk vardir . Anne o gün için yorgundur çünkü sabahtan aksama kadar isyerinde çok yogun bir gün geçirmistir . Bu yüzden kimse ile görüsmek istemiyor ve misafir kabul edemeyecektir . Kapi zili hala çalmaktadir . Çocuk “ Anne , baba kapinin zili çaliyor . ” diye söylenmektedir . Anne çocuguna “ Kizim kapiya bak ama benim evde oldugumu söyleme olur mu , babanin evde oldugunu söyle nasilsa gelmezler ? ” der . Baba ise herhangi bir sey söylemez ve suskun kalmayi tercih eder .

SENARYO 2 : Baba o gün kahvaltisini yapmis , evden çikmak üzere hazirlanmistir. Babanin gidecegi yer her zamanki gibi bellidir yani baba kahveye oyun oynamaya gidecektir . Çocuk sorar babasina “ Baba nereye gidiyorsun ? ” Baba cevap verir . “Yavrum ise gidecegim , az sonra gelecegim ” .

SENARYO 3 : Günler öncesinden anne , baba ve çocuk birlikte karar verir . Hafta sonu birlikte piknige gidilecek ve eglenilecektir . Çocuk o kadar sevinmistir ki çünkü is telasesine düsmüs anne ve babasi ile beraber vakit geçirecektir . Çocuk anne ve babasinin söz verdigi günden itibaren hazirlanmaya baslar , ne ihtiyaci varsa çantasina tek tek koyar . Çocuk için artik her sey tamamdir . Piknige gidilecektir . Hafta sonu gelmistir . Çocugun heyecani kat be kat artmistir . Piknige gidilecek günden önceki aksam telefon çalar . Arayan anne ve babanin arkadaslaridir . “ Yarin bir isiniz yoksa size gelmeyi düsünüyoruz , ne dersiniz ” diye anne ve babaya sorarlar . Anne ve baba aynen su cevabi verir “ Ask olsun ne isi , isimiz yok hem zaten bizde plan yapmamistik yarin bize gelebilirsiniz ? ” Çocuk ile yapilan plan bir anda unutulmustur . Bu duruma ise çocuk çok üzülür. Tabiiki üzülen çocugu ne annesi nede babasi düsünür .

Siz olaylara senaryo yazdigima bakmayin . Aslinda bunlar yasanmis , yasanilan ve biz egitimciler tarafindan yasanilmasi istenilmeyen gerçek olaylardir . Üç senaryoda yani olayda engelli olsun normal gelisim gösteren çocuga sahip aileler olsun , çocugun nasil yetistirilecegini ve çocuguna nasil model olunmasi gerektigini bilmeyen sözde anne babalarimiz ile çocuklari arasinda siklikla yasanmaktadir .

Üç senaryoya yani olaya göre anne ve babalar , çocuklarina çokta deger vermemekte , canim simdi ne isterse onu yaparim düsüncesindedir . Aslinda olaylardan ilk bakista bu mantik çikarilabilir . Ama isin asil bakilmasi gereken tarafi ailelerin yaptigi davranis çocuguna yalan söylemeyi ögretmesidir .

Olaylari söyle inceleyecek olursak ; Birinci olayda , anne aslinda evdedir ama yorgun oldugu için misafir kabul etmek istememektedir . Anne gelen kisiye çocugunun evde yokuz diye söylemesini istemektedir . Bu bir yalandir . Ikinci olayda baba ise gitmeyecek kahveye gidecektir . Çocugunun kendisi ile gelmesini istememektedir çünkü çocuguna “ ayiracak vaktim ” ya da “ çocugumun böyle yerlerde isi yok ” diye düsünmektedir . Eger baba çocuguna ise gidecegini söylerse çocuk kendisi ile gelmeyecektir o yüzden çocuguna “ ise gidecegim ” bahanesi uydurursa “ nasilsa çocugum benimle gelme isteginden vazgeçecektir ” diye düsünür ve çocugunu “ ise gidecegim ” diye kandirir . Baba burada sunu unutmustur , çocuk bilmektedir ki bugün tatildir ve babasi çalismamaktadir . Babanin söyledigi yine bir yalandir . Üçüncü olayda ise ; anne ve baba birlikte çocuguna söz vermis , çocugunu piknige götürecektir . Ama vakit geldiginde plan bozulmustur , çocuga verilen söz unutulmus arkadaslar daha çok önemsenerek çocugu ile yaptiklari plan hiçe sayilarak üstüne arkadaslarina mahcup olmamak için herhangi bir plan yapilmadigini söylemislerdir . Peki anne ile babanin söyledigi nedir , külliyen yalan degil midir ?
Bu üç senaryo ya da olay sadece bir örnek . Örnek olacak binlerce yasanmis olay daha var .

Toplum kurallarina göre insanlari kandirmak suç ve insanlari kandirmak amaçli söylenilen sözler ise yalandir .

Birçok sebepten dolayi çocuklar yalan söyleyebilmektedir . Anne ve babanin yalan söylemesi , çocugunun yalan söylemesi için tesvikte bulunmasi çocuklarin yalan söylemesine neden olan sebeplerden sadece bir tanesidir .

Simdi soruyorum sizlere ; insanlari kandirmak amaçli söyledigimiz sözler yalan iken , bilmeden yada bilerek çocuklarimiza söyledigimiz veya söylettigimiz sözler yalan degil midir ve bu örneklere göre çocuklarimiz yalan söylemeyi ilk önce kendi anne babalarindan ögrenmiyorsa kimden ögreniyor acaba ?

Belki anlıkta olsa yalanlar bizi kurtarır ve kimimze göre renkleri bile vardır yalanların bazılarına göre beyaz bazılarına göre pembe ama sonuçta renklide olsa yalandır ve çocuklarımız bu yalanları nasıl öğrenir acaba?......[/size]
 
Katılım
4 Mar 2007
Mesajlar
2,114
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
TEŞEKKÜRLER HOCAM.BAŞKA SÖZE NE GEREK ZATEN SİZ SÖYLEYECEK HERŞEYİ DEMİŞSİNİZ.
 
Katılım
23 Mar 2007
Mesajlar
1,683
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
kesinlikle hocam her şeyi siz söylemişsiniz; bize bir şey kalmamış.. çok teşekkürler
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst