Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ÇOCUKLAR SUÇLUYUZ

Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
274
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
Çocuklar Suçluyuz


Aşağıda okuyacaklarınız, Diyarbakır 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi'nin hazırladığı, Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezi Derneği'nin yayımladığı "Düşler ve Sokak" kitabı için çocukların yazdıkları metinlerden alınmıştır...

B.S (11) 4. sınıf çöp toplayıcısı
Bazı çocuklar zengin ama bazıları fakir. Bunun nedeni bazı aileler 10-15 çocuk doğurur. Bundan dolayı bizi çalıştırmak zorunda kullanmışlardır. Biz bir gün çalışırken çocuklar benimle alay ediyorlardı. Çünkü ben çöp topluyordum. Benim de kalbim çok kırıldı. Elle çöpçülük yapmak istemiyorum dedim. Ve annem de çekirdekçilik yap dedi. Ben çekirdekçilik yapıyordum. Her gün eve geç saatte gidiyordum. Eve geç gittiğim için ödevlerime çalışamıyordum. Ve çekirdek satmaya devam ediyordum. Ama çekirdek satmayı hiç istemiyordum. Ama fakir olduğumuz için yerine getiriyordum. Bunun nedeni çok çocuk yaşıyordu. Sonra da bize bakamıyorlar. Hepimiz hasta olursak hangimize ilaç alacaklar? Okulda kitap istiyorlar. Hangimize kitap defter alacaklar? Bundan çalışmak zorunda kalıyoruz.

Baver (11) - selpak satıcısı 5. sınıf
Ben çok şanssız insanım. Bizim mali durumumuz kötü olduğu için ben çalışıyorum. Ben niye diğer çocuklar gibi bisiklete binmiyorum? Ben de diğer çocuklar gibi çalışmamak istiyorum. Rüyamda çok zengin olmuştuk. Ben çok sevinmiştim. Ama sabah olmuştu. Annem beni uyandırdığında beni selpağa gönderdi. Ben yine işe gitmeye devam ettim.

Ş.S. (10) - 4. sınıf
Babam öldüğü için bize bakacak kimse yok. Ben de çöp topluyorum 3 yıldır. Çünkü çöp toplamazsak açlıktan ölürüz. Annem bizi çöpe göndermek istemiyor. Bazen gönderirken ağlıyor ama ne yapalım? Babam olsaydı ben çöp toplamazdım. Çöp toplarken utanıyorum. Erkek çöpçüler bana laf atıyorlar terbiyesizler.

M.N. (14)
En büyük hayalim okula gitmek. Ve öğretmen olmak istiyorum. Eğer nedenini sorarsanız en sevdiğim içindir. Çünkü ben okula gidemedim ama açık ilköğretimde okumayı deneyeceğim. (...) Bir de bir ricam var. Ben özürlüyüm. Doğuştan özürlüyüm. Ayaklarımı ameliyat etmelerini istiyorum. Savaşa hayır!

A.G. (9)- ayakkabı boyacısı 3. sınıf
Ben cennete gitmek istiyorum. Orada kuşlar, kelebekler, güzel renkli çiçekler mis gibi kokuyor. Orada elma, portakal, muz, kivi, her türlü meyve yemek istiyorum. Benim bisikletim olmasını istiyorum. Güzel masallar okumak isterim. Boyacılık işini artık hiç yapmak istemiyorum. Oturup dinlenmek istiyorum. Orada güzelcene yatıp uyumak istiyorum. Kitaplar okumak istiyorum. Okulumu bitirirsem doktor olmak istiyorum. Hastaları iyi yapmak istiyorum. Dışarıda kar yağıyor üşüyorum.

Okudunuz değil mi? Peki ne düşünüyorsunuz diye sorsam bana kızarmısınız. Kızarsanız kızın bende kızıyorum. Size ve kendime. Aslında buna hakkım yok biliyorum. Ülkenin yaşadıklarından sorumlu olan ne sizsiniz ne de benim. Ama suçun birazı da bizde. Hiç kaçmaya çalışmadan itiraf ediyorum. Suçluyum... Gelin siz de kaçmayın.

Çocukluğumuz sokaklarda itilip kakılıyor. Ellerimiz üşüyor. Düşlerimizde bir teneke soba yanıyor... Hep yarı tok kalktığımız sofralarda bıraktığımız ekmek kırıntıları arkamızdan ağlıyor. Üşüdüğümde, çok üşüdüğümde hep içine düştüğüm mangal gelir aklıma. İki kaşım arasında açılan derin yaradan akan sıcak kan ve kucakladığım ateşin sıcaklığı ile ısınırım. Siz yaralarınızı sevdiniz mi hiç, yaranıza basıp ayağa kalktınız mı ? Anam görüp de üzülür diye şişmemesi için acımın üstüne basarak yürüdüm falaka sonrası...

Peki siz su sattınız mı bir top sahasında, kocaman abilerin içip de parasını vermediği...

Kek sattınız mı ? "Kek taze kek" demenin ne kadar zor olduğunu bilir misiniz ? Bu üç sözcük bağazınıza düğümlenir. Avazınız çıktığı kadar bağırsanız da çıkamaz sesiniz. Evet utanır insan. Yaşıtlarında bir gözü, saklanır kendi içine. Sesiniz derine kaçar bulamazsınız. Diyarbekirli çocukları benim gibi görmeniz, benim kadar sevmeniz mümkünmü bilmiyorum. Herkes bildiğince yüreğinin büyüklüğünce sever... Size haksızlık edecek değilim. Biliyorum siz de sevdiniz o çocukları, siz de okuyunca üzüldünüz, belki de ağlamaklı oldunuz. Ve bu yüzden sizi de seviyorum. Evet seviyorum yalan değil...

Ah çocuklar, uykunuzda sayıklamalarınıza uyanıyorum. Yüreğim bir sızıya asılı kalıyor. Gözlerim doluyor. Yok, artık korkmuyorum ağladığımı ve ağlamak üzere olduğumu söylemekten. Beni göz yaşlarımla görmenizden utanıyorum. Bu da bir yiğitlik belki... Adı batsın yiğitliğin.

Çocukların düşleri var... Sizin de oldu. Benim en büyük düşüm bir beyaz ata binip rüzgarla yarışmaktı. Geceleri kabus olur sonsuza kayan bir yıldız gibi yokluğa, bir boşluğa düşerdim. Uzanan hiç bir eli tutamaz kayardım derin boşluğa. Ağlardım. Sesime uyanırdı ev. Çığlığım çarpar bana dönerdi kerpiç duvarlardan. Kapıda Polat (kopeğim) diker kulaklarını, beni duyar duymaz başlardı havlamaya...

Çocukların ağlamaklı sözleri özlemlerimi kışkırtıyor. Çocukluğuma çağırıyor beni. Birden korkuyorum. Çocukluğumun karabasanlarına dönmek istemiyorum. Korkuyorum... Çünkü; bu çocuklar sevgiye ne kadar açsa, cinayete de o kadar yakınlar... "A.G. Ben cennete gitmek istiyorum. Orada kuşlar, kelebekler, güzel renkli çiçekler mis gibi kokuyor." Aslında A.G. bir şey daha diyor. "Ölümden korkmuyorum. Ölüm kurtuluş."

Ne oldu? Tüyleriniz diken diken oldu birden. Korkuyorsunuz... Bu masum sözlerden korkuyorsunuz. Haklısınız da...

Paranoya bu diyesim geliyor. Öcülerle büyütüldük ondan. Yok yok bu çocuklar yapmaz böyle şeyler... Baksanıza ne kadar masum ve ne kadar içtenler. Ama çöp toplamak ağırlarına gidiyor. İnciniyorlar. Çaresizlik yakalarına yapışmış başka bir çıkış yolu bırakmıyor. Ölüm bile kolay bu yaşamdan. Masum gülüşler cennete saklanıyor.

Korkuyorum işte... Bu sevdiğimiz, bu yüreğimizi sızlatan çocuklar, yarın öbür gün lanet yağdırdığımız "cani", "canlı bomba" olurlar diye korkuyorum... Şu Bingöllü çocukları anımsadınız değil mi ? Nede çok benziyorlar bir birlerine... Korkularımız benziyor değil mi ?

Biliyorum hiç söylemeyin, korkunuz kendiniz için değil. O bir kamyon dolusu bomba patlarken yakında olmak kaygısı hiç değil. Bir sevdiğimizi kaybetme korkusu da değil... Ama bütün bunlarda olabilir... Bu yüzden korkmak da ayıp değil.

Çocukluğumuzu yaşamadık, çocuklarımıza sahip çıkamadık.

Suçluyuz.

Hasan Kaya

-ALINTI-
 
Katılım
17 Ara 2006
Mesajlar
595
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
[size=medium]
anezelka' Alıntı:
Paranoya bu diyesim geliyor. Öcülerle büyütüldük ondan. Yok yok bu çocuklar yapmaz böyle şeyler... Baksanıza ne kadar masum ve ne kadar içtenler. Ama çöp toplamak ağırlarına gidiyor. İnciniyorlar. Çaresizlik yakalarına yapışmış başka bir çıkış yolu bırakmıyor. Ölüm bile kolay bu yaşamdan. Masum gülüşler cennete saklanıyor.

Korkuyorum işte... Bu sevdiğimiz, bu yüreğimizi sızlatan çocuklar, yarın öbür gün lanet yağdırdığımız "cani", "canlı bomba" olurlar diye korkuyorum... Şu Bingöllü çocukları anımsadınız değil mi ? Nede çok benziyorlar bir birlerine...  Korkularımız benziyor değil mi ?
NE DENİLEBİLİRKİ BOĞAZIMDA DÜĞÜMLENDİ KELİMELER...
ZAMANIN YETİŞKİNLERİ HAYALİ ÖCÜLERLE BÜYÜTTÜKLERİ ÇOCUKLARINI ŞİMDİLERDE YAŞAM SAVAŞI DENİLEN ÖCÜDEN KORUMAYA ÇALIŞIYORLAR... YAŞAM SEVİNCİYLE DOLU OLMASI GEREKEN MİNİCİK KALPLERİN CENNET İSTİYORUM DEMESİ ŞAŞIRTMIYOR O YÜZDEN SADECE İÇİMİ ACITIYOR...
TEŞEKKÜRLER...
[/size]
 
Katılım
14 Eyl 2006
Mesajlar
336
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
Şu dört direkli köprünün altında
açmışım gözlerimi
sahipsiz.
Rüzgar sarmış kundağımı,
yağmurla beslenmişim...

Adımı insanlar koymuş
benden habersiz,
benimsemişim.
Serseri derler, hırsız derler,
.... derler, anlamam da
alınmam da...

Hiç fiyakalı dolaşmadım sokaklarda,
marka satmadım.
Gökyüzü yorganım oldu hep,
dirseğim yastık.
Alışkınım; kara, yağmura, soğuğa,
üşümem.
Sıcak dokunur bana...

Özlemem, hiç tanımadığım hisleri,
İstemem varlığını bilmediğim şeyleri,
Kıskanmam hiç kimseyi,
özenmem...

Halbuki bilmez kimse,
Kendilerinden şanslı olduğumu,
daha özgür,
ve daha zengin....

Şu deniz herkesten çok benimdir,
arkasındaki orman da.
Bütün sokaklar benimdir herkesten çok
Her simitçi biraz bana çalışır....

Aslında her çocuktan daha çocuğum,
Canım hiç sıkılmaz buralarda.
En sevdiğim oyundur
köşe kapmaca...

Yalnız da değilimdir,
Yüzlerce kardeşim var,
benim gibi, bana benzer.
Kimse ayırt edemez bizi
birbirimizden...

Geceleri toplanmaya başlarız,
El ayak çekildikten sonra,
konuşuruz, güleriz, dertleşiriz....
Biraz farklı olsa da,
Herkes kadar biz de umut besleriz.
Hayallerimiz de vardır
ayın dolaştığı yerlerde...

Herkes kadar okumuşluğum da vardır,
Her tip insandan bir harf öğrendim.
insanları en iyi ben tanırım.
Okuldan, öğretmenden anlamam ama
Bu sokakların mektebini bitirdim,
bana lazım olanı öğrendim...

Herkes kadar insanım da galiba,
Herkes kadar bende bazen ağlarım...

Kafam da var, kalbim de,
Severim de, düşünürüm de.
Yalnız ben sokak çocuğuyum,
Sokaklarda yaşamak tek suçum...

Bir gün ben de gideceğim buralardan
herkes gibi.
Yalnız biraz sessizce,
kimseler anlamadan....

Cenazem omuzlar üzerinde gitmeyecek
belki,
Belediye kaldıracak gürültüsüzce,
Ağlayanlar olmayacak başucumda...
Bir hayırsever uğramazssa geçerken,
Mezarım da çorak kalacak sonunda,
benim gibi...

İçimizden kimin gittiği
fark edilmeden,
Biri alacaktır yerimi
vakit geçmeden....

Evet, ben sokak çocuğuyum,
Bu sokaklarda ne ilk
Ne de sonuncuyum.....

Ama bizler bu çocukların ellerinden tutarak parlak gelecekler sunabiliriz onlara... sizler varmısınız bilmem ama ben Sarı ablaları olarak hepsini uçurtmalar şehirine çoktan kabul ettim orada mutluluk var umut var.Arkadaşlar bu çocuklarımıza gerçekten sahip çıkalım çünkü gerçekten çalışmak zorunda kalıp erken yaşta kendini sokakalarda bulan çocuklarımızı sokakta gördüğümüzde görmemezlikten gelmeyin acımadan tiksinmeden bakın .BAKIN NELER GÖRECEKSİNİZ O GÖZLERDE....ANEZELKA DUYARLILIĞNDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM SANA...
H.Z. MEVLANA NEYİ HAYAL EDİYORSAN OSUN DER BENCE SEN ÇOCUKLARIN UMUDA AÇILAN BİR PENCERESİSİN...
SARI....
 
Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
274
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
ANEZELKA DUYARLILIĞNDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM SANA...
H.Z. MEVLANA NEYİ HAYAL EDİYORSAN OSUN DER BENCE SEN ÇOCUKLARIN UMUDA AÇILAN BİR PENCERESİSİN...
SARI....

Sarı çok teşekkürler bu sözlerin için. Şu anda şu şiirin ve bu sözlerin beni gerçekten çok etkiledi. Bu gün çocuklara bir kez daha dokundum bu gün o çocukların gözlerine bir kez daha baktım...ve ben dünyada böyle bir sevgi görmedim...Onların kirli yüzleri aslında dünyanın en temiz düşleriyle dolu..
Ve evet sarı hayatta istediğim tek şey ve yapmaktan asla vazgeçmeyeceğim şey...bir çocuğun bile umudu olabilmek için ben kendi dünyamı veririm....
 
Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
274
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
NE DENİLEBİLİRKİ BOĞAZIMDA DÜĞÜMLENDİ KELİMELER...
ZAMANIN YETİŞKİNLERİ HAYALİ ÖCÜLERLE BÜYÜTTÜKLERİ ÇOCUKLARINI ŞİMDİLERDE YAŞAM SAVAŞI DENİLEN ÖCÜDEN KORUMAYA ÇALIŞIYORLAR... YAŞAM SEVİNCİYLE DOLU OLMASI GEREKEN MİNİCİK KALPLERİN CENNET İSTİYORUM DEMESİ ŞAŞIRTMIYOR O YÜZDEN SADECE İÇİMİ ACITIYOR...
TEŞEKKÜRLER...


Duyarlılığın için teşekkürler Dilan....Biliyor musun Dilan ben hala şaşırıyorum , bir çocuğun dudaklarından dökülen bu sözler dünyanın en büyük felaketi sanki.....
 
Katılım
17 Ara 2006
Mesajlar
595
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
anezelka' Alıntı:
Duyarlılığın için teşekkürler Dilan....Biliyor musun Dilan ben hala şaşırıyorum , bir çocuğun dudaklarından dökülen bu sözler dünyanın en büyük felaketi sanki.....
[size=medium]
Kesinlikle dünyanın en büyük felaketi anezelka...Yarının büyükleri işte bu şekilde büyüyorlarsa,yaşayacakları dünyanın en büyük felaketlerden ne farkı kalırki... Ama hala umudum var gelecekten... Çocuksu düşlere ellerini uzatabildikçe o kocaman kalpler,yaşadığımız cennetinde farkına varacak o masum yürekler...
[/size]
 
Katılım
17 Ocak 2007
Mesajlar
2,502
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
44
OKYANUS YÜREKLİ ARKADAŞLARIM, NE GÜZEL ŞEYLER YAZMIŞSINIZ.
SİZLER GİBİLERİ OLDUKÇA, BU ÇOCUKLAR YALNIZ KALMAYACAKTIR. ONLARI KUCAKLAYACAK BİR SİNE, ONLARA SEVGİYLE BAKAN BİR ÇİFT GÖZ HEP OLACAKTIR.
YÜREKLERİNİZE SAĞLIK..
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst