Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocuk Beslenmesinde Meyve Şart

Katılım
17 Ocak 2007
Mesajlar
2,502
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
44
Çocukların beslenmesinde meyvelerin önemli bir yeri bulunuyor. Antioksidan görevi gören, soğuk algınlığına karşı direnci artıran meyveler, kalp ve kanser hastalıklarından da koruyor.

Günlük meyve tüketimi, 6 ay-1 yaş arasında 1 porsiyon, 1-6 yaş arası 2 porsiyon, 6-16 yaş arası ise 3-4 porsiyon olarak öneriliyor.

Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlarından Dr. Gökçe Baslo, meyvelerin çocuk sağlığı ve beslenmesindeki önemini anlattı:

"Çocukların beslenmesinde meyvelerin çok önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Sağlıklı beslenme, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin beslenme programında dengeli dağılımı ile mümkündür. Unutulmamalıdır ki doğru beslenme alışkanlığı edinilmesi bebeklikten itibaren başlayan bir süreçtir.

Günümüzde bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi ve altıncı aydan sonra ek gıdalara başlanarak emzirmenin iki yaşına kadar sürdürülmesi önerilmektedir. Bebeklere ilk başlanacak ek besinler arasında meyve püreleri önemli bir yer tutmaktadır. Genellikle şeftali ve elma püresi başlangıç meyveleri olarak önerilmektedir."

Meyve verirken dikkat edilmesi gerekenler:

*İlk kez verilecek ek besin maddesi bebek aç olduğunda denenmeli.
*Besinler kaşıkla veya fincanla az miktarlarda verilerek başlanmalı, miktarı yavaş yavaş artırılmalı.
*Farklı meyveler en az 3-4 gün ara ile denenmeli, yeni bir meyve verildiğinde bebek alerji açısından gözlenmeli.
*Verilecek meyveler mevsimine uygun olarak seçilmeli.
*Meyveler soyulup doğrandıktan sonra hemen tüketilmeli, bekletilen meyve vitamin ve minerallerini kaybeder.
*Meyvelerin vitamini kabuğuna yakın bölgededir. Bu nedenle kabukları ince soyularak çocuğun yaşına göre püre veya bütün meyve şeklinde tüketilmesi sağlanmalı. Kabuğu soyulamayan meyveler olası tarım ilaçlarının kullanımı nedeni ile bir süre sirkeli suda bekletildikten sonra yenmeli. (Organik tarımla üretilenler için bu işlem gerekli değildir)
*Bir yaşından küçük çocuklara alerji yapma olasılığı nedeni ile çilek verilmemeli.
*Meyvelerin bütün olarak, posası ile birlikte tüketilmesi sağlanmalı.
*Meyveyi bu şekilde tüketmeyen çocuklara meyve suyu şeklinde (şekersiz-katkısız) de verilebilir. Ancak meyve suyu bardakla ve fincanla verilmeli, biberonla ve yatarak meyve suyu tüketimi diş çürüklerine yol açabileceğinden engellenmeli.
Aşırı meyve suyu tüketimi anne sütü veya mamanın yerini alarak yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilmektedir.
*Günlük meyve tüketimi, 6 ay-1 yaş arasında 1 porsiyon, 1-6 yaş arası 2 porsiyon, 6-16 yaş arası ise 3-4 porsiyon olmalı.

Meyvelerin faydalı etkileri:

Meyveler içerdikleri A, C, E vitaminleri ile vücudumuzdaki hayati fonksiyonların zarar görmesini engelleyen antioksidan görevi görürler.
Birçok meyvede bulunan C vitamini demir emilimini kolaylaştırırken, hastalıklara karşı vücut direncini de artırmaktadır.

Portakal, greyfurt, kivi, şeftali, mandalina, armut, çilek, siyah üzüm gibi meyvelerde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

Kırmızı üzümde bol miktarda bulunan 'likopen' antioksidan özelliği ile kanser ve kalp hastalıklarından koruyucu görev görmektedir.

Nar, C-vitamini, demir, potasyum ve çeşitli antioksidanlar içermektedir. Kolesterolü düşürürken kalp hastalıklarına karşı vücudu korumaktadır.

Ayva, elma gibi liften zengin meyveler sindirimi kolaylaştırırken, kan şekerini düzenlemektedir.

Ananas, C vitamini deposudur, ayrıca zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Avakado, içerdiği doymamış yağ asitleri ile kalp damar hastalıklarından vücudu korumakta ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.

Çocuklukta kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları, ileride gelişebilecek kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şişmanlık, şeker hastalığı, kemik erimesi, alerjik hastalıklar ve bazı kanser türlerinden korunmayı sağlıyor.
(ALINTI)
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst