Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ÇOCUK, ANNE VE BABASINA BAKARAK BÜYÜR

Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
1,292
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
12
Ailesindeki ruhsal iyilik ya da ruhsal çöküntü ilk başta çocuğu etkiler. Aile içerisindeki en küçük bir tartışma ya da anlaşmazlık ilk başta çocuğu etkiler. Anne babaları kavga ettiklerinde üzülen, duygulanan, acı çeken, içe kapanan çocuklar ya anneleri ya da babaları için kendilerini feda ederler.
Çocuk ruhunu anlamak için, çocuk ruhunu korumak ve yaşatmak için ilk başta ailenin ruh sağlığının çok iyi, dengeli ve kaliteli olması gerekiyor.
Bir çocuğun ruh sağlığını da, sağlıksızlığını da belirleyen etkenler aile içinde aranmalıdır. Çocuk, doğuştan ruhsal bozukluklar gösteriyor olsa bile yine de anne-baba faktörlerini görmekteyiz. Annenin, hamile iken kullandığı ilaçlar, alkol, uyuşturucu sigara vb. maddeler, örselenmeler, ultraviole ışınları gibi daha birçok etkenler çocuğun ruhsal ve bedensel bozukluklarla dünyaya gelmesine neden olabilmektedir. Yine annenin bu dönemdeki gerginlikleri, sıkıntıları, problemleri, olumsuz ruh halleri de çocuğun ruhsal yönünü daha çocuk dünyaya gelmeden etkilemektedir.
O nedenle bir çocuğun içinde bulunduğu ruhsal bozuklukların kökeni öncelikle ailesinde, kendi anne ve babasında aranmalıdır.
Anne ve babanın kendi sorunları, tartışmaları, çatışmaları, kavgaları, anlaşmazlıkları çocuklara derece derece yansır. Çekişmelerin, küslüklerin, karşılıklı suçlamaların kavga, dayak ve şiddetin sürekli olduğu bir evde çocuklar ciddi bunalımlara düşerler.
Babanın içkisi, kumarı, umursamazlığı, eşini aldatması, işsiz kalması da aile dengesini bozar, çocuklarda derin izler bırakır. Özellikle annenin aşağılandığı, dövülüp sövüldüğü ailelerde, çocuklar ben merkezli duyguları ile problemlerin kendilerinden kaynaklandığını düşünürler ve kendilerini suçlarlar. Bunun sonucunda ise çocuklar, evden kaçmalar, intihar girişimleri, çocukluk çağı depresyonları, güvensizlik, sevilmemişlik, ezik ve silik bir kişilik geliştirirler. Bu duygular davranışlarına yansır, arkadaş ilişkilerini bozar, okul başarısını düşürür.
Ailedeki ruh sağlığı bozuksa anne ve baba çocuklarına gereksiz yere bağırır, hırçın davranır ya da onları kendi yanlarına çekmek için anne farklı, baba daha farklı bir şekilde davranır. Sürekli tutarsız davranış ve tutumlarla karşı karşıya kalan çocuk şaşırır, bunu kullanmak için korkularla ve kuruntularla ilgiyi üzerine çekmeye çalışır.
(Alıntıdır)
 
Katılım
14 Tem 2006
Mesajlar
2,316
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
38
kesinlikle doğru..Benim çocuklarımdan anne babası ayrı olanlar var hemen göze batıyorlar..canım çok sağol paylaşımın için...
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst