Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZ YUVAYA HAZIRMI

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
Çocuğunuzun yuvaya hazır olup olmadığını, onun davranışlarından anlamak mümkün. Annelerinden ayrılırken sıkıntı yaşamayan çocuklar, okul ya da yuvaya daha kolay alışıyor

Türk Psikologlar Derneği'nden Doç.Dr. Melike Sayıl, bir çocuğun ilkokul ya da yuvaya hazır olduğunun en önemli işaretinin, anneden ayrılırken sıkıntı yaşamaması olduğunu belirtti.

Anneden ayrılmaya istekli olan çocuklar yetişkinlerle kolayca kaynaşabiliyor. Ayrıca bu çocuklar parklara gittiklerinde de kolayca arkadaş edinebiliyorlar. Çocuğun, bu korkunun önüne geçebilmesi için ev dışındaki yaşam konusunda cesaretlendirilmesi gerekiyor. Bu cesaretlendirmenin de çocuğun hayal kırıklığı yaşamayacağı, strese girmeyeceği ortamlarda yapılması öneriliyor. Örneğin çocuğun yuvaya alıştırılması için öğretmeniyle önceden tanıştırılması, yuvanın bahçesini bir kaç kez ziyaret etmesi, 10 dakikalık sürelerde yuvanın oyun salonuna girip çıkması gerekiyor. Hatta çocuğun yuvaya uzun bırakıldığı ilk günün akşamında diğer çocuklardan çok daha erken bir saatte alınması öneriliyor.
 
Katılım
3 May 2006
Mesajlar
238
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
56
Anne ve babalara bu konuda görevler düşüyor.Çocukları kendilerine bağımlı olarak yetiştirdikleri takdirde çocuklar zorlanıyor yine sıkıntıyı kendileri yaşıyor.yuvaya vermeden önce çocuğun hazırlanması son derece önemli.Gideceği okulu,öğretmeni ile tanışılması çok önemli
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst