Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ÇOCUĞUM ŞIMARIK MI?

Katılım
11 Haz 2006
Mesajlar
4
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
33
[size=medium] Çocuğum Şımarık Mı?
Anne babalar bazen çocuklarının şımarık olduğundan endişe ederler, hatta kimi zamanlar da ebeveynler birbirlerini veya aile büyüklerini buna neden olmakla suçlarlar. Çocukla birlikte bir alışveriş merkezine veya markete gitmek bazen kabus gibidir, onun bitip tükenmeyen istekleriyle nasıl baş edeceğinizi bilemezsiniz.

Çocuklarda, gördükleri bir şeye sahip olma isteği çok doğaldır. Bu, büyüme ve gelişmesi için gerekli olan doğal bir merakın sonucudur. Tüm çocuklar, bir miktar ben merkezci olurlar, kendi isteklerini her şeyin üstünde görürler. Aslında çocuğunuz, örneğin bir oyuncakçıda gördüklerini isterken, kendi sınırlarını ve bir ebeveyn olarak sizin ne kadarına izin vereceğinizi görmek istemektedir. Eğer mantıksız isteklerini yerine getirirseniz, işte o zaman çocuğu şımartıyorsunuz demektir. Mantıksız bir isteğin yerine getirilmesi başka taleplere yol açacak ve çocuk sınırlarını bilmediği için endişeye kapılacaktır. Şımarık bir çocuk kabul edilebilir davranışları bilmeyen bir çocuktur. Şımarık çocukların okulda da pek arkadaşları olmaz, çünkü paylaşmayı bilmezler. Çocuğa popüleritesini arttıracağını düşünerek aldığınız araç gereçler de durumu zorlaştırmaktan başka işe yaramazlar.

Elbette, bu çocuğunuzun hiçbir isteğini yerine getirmeyeceksiniz demek değildir. Önemli olan, ona uygun sınırlar çizebilmektir. Ona ayıracağınız zaman, çocuk için en büyük hediye olacaktır. Çocuğunuza gösterdiğiniz sevgi, şefkat, ona ayırdığınız zaman ve çizdiğiniz sınırlar kendisini iyi ve güvende hissetmesini sağlayacaktır. Böylece şımarık bir çocuk yetiştiriyor muyum diye endişe etmenize de gerek kalmayacaktır.

[align=left]
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst