Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocuğum mastürbasyon yapıyor, nasıl davranmalıyım?

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
41
Okul öncesi çocukların cinsel organlarına dokunmaları ve bundan zevk aldıklarını belirtmeleri sık görülen bir durumdur. Küçük, masum çocukların bu davranışları karşısında ne yapacaklarını bilemeyen anne-babalar çoğunlukla yasaklamaya veya engel olmaya çalışır ya da telaşla bir uzmana koşmayı düşünürler.

Çocuklar neden cinsel organları ile oynarlar? Bu durumun sakıncaları var mıdır? Anne-baba olarak nasıl davranmanız gerekir?


Çocuklar neden mastürbasyon yapar?
Çocukların bedenleri konusunda doğal bir meraka sahip olduklarını ve tıpkı parmaklarını ya da ayaklarını keşfettikleri gibi cinsel organlarını da keşfederler. Küçük çocukların çoğunlukla bezleri değiştirilirken ve banyo yapmak için soyunduklarında cinsel organlarına dokunurlar, cinsel organlarına dokurken de genellikle haz duyarlar ve bu hazzı yeniden duymak ya da kendi kendini rahatlatmak amacıyla cinsel organlarına dokunmaya (mastürbasyon) devam edebilirler.

Okul öncesi dönemde arada sırada mastürbasyon yapmaları oldukça yaygın görülen bir durumdur ve bu normal cinsel gelişimin bir parçasıdır. Kendi kendini uyarmanın çocuğun illa da cinsel tacize uğramış olduğu ya da ileride önüne gelenle cinsel ilişki kuracağı anlamına gelmez. Küçük çocuklar genellikle sıkıldıklarında veya yorgun olduklarında mastürbasyon yaparlar.

Anne-babalar nasıl davranmalı?
Okul öncesi çocuğunuz uyku öncesinde cinsel organlarına dokunursa bu davranışı görmezden gelin. Ancak başka zamanlarda sırf can sıkıntısından bunu yaptığında başka faaliyetler sunarak dikkatini dağıtın.

Çocukların 3-4 yaşında önce edep kavramlarının olmadığını, dolayısıyla herkesin önünde cinsel organlarına dokunmayı utanacak bir şey olarak göremeyeceklerini unutmamalısınız.

Ancak başka insanların önünde mastürbasyon yapması anne-baba ya da çocuğa bakan diğer kişiler açısından utandırıcı olacağından, bu davranışına sınır koyulması doğru olacaktır.

Çocuğunuz başkalarının yanında mastürbasyon yapmaya başlarsa ona başka insanların önünde bunu yapmanın doğru olmadığını hatırlatın. Çocuğun bakımından sorumlu olan herkes de aynı uygulamayı tutarlı bir şekilde sürdürmelidir.

Ne zaman uzman yardımı almanız gerekir?
Çocuğunuz takıntı ölçüsünde mastürbasyon yapıyorsa veya bu davranışı normal faaliyetlerini yapmasını engellemeye başladıysa konuyu bir çocuk ruh sağlığı hekimi ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Sonuç olarak
Yukarıda belirtilen ve uzman yardımını gerektiren boyuta varması haricinde; çocuğun mastürbasyon yapması sizi ne kadar tedirgin etse de, büyük bir olay haline getirmeniz gereksizdir.

Başkalarının önünde yapmaması gerektiğini kesin, net ve tutarlı bir şekilde anlatın.

Can sıkıntısını gidermek için mastürbasyon yaptığında dikkatini dağıtmasını sağlayacak faaliyetlere yönlendirin.

Ancak, özel ortamlarda zaman zaman kendi cinselliğini keşfetmesinin gelişiminin normal bir parçası olduğunu unutmayın.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan
 
Katılım
9 May 2006
Mesajlar
757
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
teşekkür ederim canancımm..gerçekten önemli bir konuu..
lise 3.sınıf stajımı yaparken benim sınıfımda da vardı bir kız öğrencim 4 yaşta.takıntı derecesinde değildi ama dışarıdan fark edilebiliyordu.sadece uyku saatinde yatağına yattığı zaman yani yalnız kaldığı zaman bu davranışı sergiliyordu.ailesi de farkındaydı olayın.bazen konuşarak,ilgisini dağıtarak uyumasını sağlıyorduk.bazen ellerini yorganının üzerine çıkartırıyorduk,farklı şeylere yönelmesi için çaba harcıyorduk.yalnız bırakmamaya çalışıyorduk..uyku saatinde uyuyunca bile yanında beklediğimiz oluyordu..çünkü bir kaç kere uyuyunca yalnız bırakıp sınıftan çıktığımızda uyanmış olduğunu farke tmiştik..ilgimiz sayesinde seyrekleşmeye başlamıştı bu davranışı.

öznurun da dediği gibi anne-babalar ne yapacaklarını şaşırıyorlar böyle bir durum karşısında..ailelere bu konu hakkında bilgi verilmesi gerektiğine inanıyorum.çünkü çoğu aile böyle bir durum karşısında kaba kuvvete ve katı cezalara yönelebiliyor.sonuç ta hiç iç açıcı olmuyor maleseff..

paylaşımm için teşekkür ederimm canancımm..
sevgiyle kall..mutluu kall..
 
Katılım
1 May 2007
Mesajlar
1
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
merhaba,
benim de 5 buçuk yaşındaki kızım mastürbasyon yapıyor ve ben bunu 7 ay önce farkettim.ve işin kötüsü yeni doğum yapmıştım ve bu yüzden suçluluk psikolojisi bilgisizlik ve yaşadığım şok nedeniyle kızıma bağırıp çağırmıştım-oyuncak bebeğinin üzerindeydi-öğretmenleri de durumu farkedip benimle iletişime geçtiler.anaokulumuzun psikoloğu ile görüştüm.herkes benim aksime sakindi.araştırıp okuyunca ben de rahatladım.suçluluk duygum azaldı.çünkü kardeş kıskançlığına çok hassasiyet gösteriyorum.ama yine de aklıma geldikçe ter içinde kaldığını gördükçe çok sinirleniyorum.elimden geldiğince belli etmemeye çalışıyorum.tv izlerken ve yatarken yapıyor.bu yüzden onu yalnız bırakmıyorum.her ne kadar dikkatini dağıtın dense de bir anne olarak çok üzülüp kahroluyorum.başka neler yapabiliriz?insan kendi çocuğunda yaşayınca inanın çok kahredici bir durum.hiç öyle bilgileri kuru kuru okumaya benzemiyor ve sorunu çözmüyor.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst