Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Bu okulda engel yok , mutluluk var

Katılım
15 Kas 2012
Mesajlar
2
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Edirne'deki zihinsel engellilere eğitim veren okulda galoş ve mum üretimi yapan öğrenciler, yaşama tutunmanın sevincini yaşıyorlar.

Edirne Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi'nde Türkçe, matematik gibi derslerinin yanı sıra uygulamalı olarak atölye dersleriyle benlik duygularını kazanan öğrenciler, ev ekonomisi dersleriyle de topluma uyum becerilerini artırıyor.

Galoş, mum ve çeyitli seramik ürünler de üreten engelli öğrenciler, ütü yapmasından, bulaşık yıkamasına kadar bir çok sosyal beceriyi de öğrenerek, engellerine meydan okuyorlar.

Edirne Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürü Ercan Ay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarında ağır ve orta düzeyde zihinsel engelli 64 öğrenciye eğitim verdiklerini belirterek, bu öğrencilere haftada 15 saat süreyle günlük yaşama dair bakım becerilerini kazandıran eğitimler de verdiklerini söyledi.

Ev ekonomisi atölyesinde verilen eğitimler sayesinde, öğrencilerin kendi işlerini bağımsız yapabilmelerinden ve ev işlerinde ailelere yardımcı olabilmelerinden ötürü velilerin memnuniyetini dile getiren Ay, şunları kaydetti:

''Okulumuz el sanatları ve seramik atölyelerinde haftada iki saat Türkçe ve Matematik eğitiminin verilmesinin yanı sıra mum, galoş ve seramik ürünleri imal edilmektedir. Bu çalışmalar öğrencilerde benlik duygusunun kazanılmasında yardımcı olmakta, öğrencilerde (ben de yapabiliyorum) düşüncesi oluşturmaktadır. Bu sebeple öğrencilerin kendine güveni artmaktadır.

Öğrenciler enerjilerini bu yönde harcadıkları için psikolojik olarak rahatlamakta, deşarj olmaktadır. Kendi aralarında birbirleri ile uyum içerisinde olmakta, kendilerini toplumdan ve gruptan soyutlamak yerine toplumun ve grubun birer üyesi olarak görmektedirler. Bu şekilde arkadaşlıkları pekişmekte, birlikte hareket etmenin önemini kavramaktadırlar. Ev dışında da arkadaşlık olduğunu veya arkadaşlık kurabildiğini görmek öğrencileri mutlu etmektedir.''

-''ENGELİLER KENDİ YAĞLARINDA KAVRULUYORLAR''

Engelli öğrencilerin, üretim yapmak için kullandıkları ham maddelerin masraflarını da satışlardan elde edilen gelirlerle karşıladıklarını ve okula hiç bir masrafları olmadığını bildiren Ay, ''Atölyelerimizde üretilen galoş, mum, seramik ürünler okul-aile birliğine bağış yapılarak temin edilebilmekte, elde edilen gelir ile atölyelerin malzeme ihtiyaçları karşılanmaktadır. Böylece bu öğrencilerimiz okula ek malzeme masrafları olmamaktadır'' diye konuştu.

Okuldaki örgün ve atölye eğitimlerinin dışında spora da önem vererek, sağlıklı yaşam için çeşitli spor kulüpleri kurduklarını anlatan Ay, spor kulüplerinin ulusal ve bölgesel başarılarının yanı sıra 2007 yılında öğrencileri Gizem Palabıyık'ın Çin'de gerçekleşen Özel Sporcular Olimpiyatı'nda bowling dalında şampiyon olarak uluslararası bir başarıyla da taçlandırdıklarını sözlerine ekledi.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst