Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

BİR ÖNERİ!...ÇOCUĞUNUZ GÖRDÜĞÜ RÜYAYI BOYASIN!...

Katılım
3 May 2006
Mesajlar
238
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
57
BİR ÖNERİ!...
ÇOCUĞUNUZ GÖRDÜĞÜ RÜYAYI BOYASIN!...
Gördüğü kötü bir rüya çocuğunuzu rahatsız ettiyse onu, rüyasında gördüğü şeyi resmetmeye teşvik edin. Resim bittiğinde ondan sayfa üzerinde neler olduğunu anlatmasını isteyin. Korkunç olan şeyin yada kötü olan olayın ne olduğu hakkında konuşun. Böylece bu rüyada korkutucu unsurun ne olduğunu yavaş yavaş kavramış olursunuz. Günün aydınlığında rüyalar korkutucu olan özelliklerini kaybederler.
 
Katılım
3 May 2006
Mesajlar
460
Tepki Skoru
0
Puanları
0
güzel bir öneri.oğlumu gördüğü rüyayı resmetmesi için teşvik edeceğim.
 
Katılım
23 Ara 2006
Mesajlar
274
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
42
Evet çok güzel bir öneri hocam bu. Ben bunu yiğenimde yapmıştım ,6 yaşındaydı. Bir gün gördüğü bir rüyadan çok etkilenmişti. Bütün gün çok korktuğunu anlatıp durdu. En sonunda bir resim yapalım dedim , hadi sen gördüğün rüyayı ben de gördüğüm bir rüyayı çizelim dedim. İkimiz de ayrı ayrı çizdik. Resmi o kadar ayrıntılıydı ki, neredeyse kağıtta hiç boş yer kalmamıştı. Sonra resmi bana anlatmaya başladı , bunu hep yapar zaten çizdiği resimleri en ince ayrıntısına kadar anlatır, onun için ne zaman anlatamadığı ya da etkilendiği bir şey olsa resim yaparız, kendini çok daha iyi ifade ediyor, zaten çoğu çocukta böyledir. Resim çok iyi bir anlatım aracı onlar için ve çoğu şeyin de açığa çıkmasını sağlıyor.
Biz o gün yaptığımız resimle aslında onun korktuğu şeyi ortaya çıkardık ,küçük kafasında kendince büyüttüğü ama bir türlü söyleyemediği şeyi. Farkında olmadan varolan bir korku için bize ipucu verdi ve yaklaşımlarımızda ona göre bir yol izlemeye başladık. Çok iyi bir yöntem tavsiye ederim :) resim yaptırın görün bakın neler ortaya çıkıyor.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst