Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Bir Kaç Deney Örneği

Katılım
1 Eyl 2006
Mesajlar
198
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Arkadaşlar aşağıda bir kaç deney var. Umarım işinize yarar.

Patates DeneyiÖğretmen öğrencilere “Çocuklar ellerimizi neden yıkarız?” sorusunu yöneltir, çocukların cevaplarını alır. “Şimdi bir deney yapacağız. Bu deneyle ellerimizi neden yıkamamız gerektiğini daha iyi anlayacağız.” denilerek “Patateste bıraktığımız izler” konulu deney yapılır. İki patates alınıp yıkanarak kabukları soyulur. Patateslerden biri kirli ellerle tutulup kavanoza konulur. Sonra eller sabunla yıkanır ve temiz ellerle diğer patatese dokunulur, o da bir kavanoza konulur. Kavanozlara etiket yapıştırılır. Kavanozların ağzı kapatılarak, loş ve sıcak bir yere konulur. Bir kaç gün sonra kavanoz kapakları açılarak patatesler incelenir. İki patates arasındaki farklar konuşulur.

Sihirli Kağıt“Evet çocuklar şimdi size bir sihirbazlık gösterisi yapacağım” denilerek ilgileri çekilir. Öncelikle bir leğene gözleri önünde su doldurulur. Bir kağıt parçası alınır. Suya batırılır ve ıslandığı çocuklara ellettirilerek gösterilir. Ardından kuru bir kağıt alınır. Bir bardağın içine yerleştirilir. Bardak ters çevrilerek leğenin içine batırılır. Bardağın içindeki kağıt dışarıya çıkarılır ve çocuklara dokunmaları söylenir. Islanıp ıslanmadığı sorulur. Kağıdın bardakta bulunan hava nedeniyle ıslanmadığı söylenir.

Hayvanların Yuvaları“Çocuklar, insanların olduğu gibi hayvanların da evleri, yuvaları vardır.” denilerek hayvanların ve yuvalarının olduğu resimler incelenir. Bahçeye çıkılır. Çocuklardan çeşitli uzunlukta ince dal parçaları toplamaları istenir. Toplanılan dal parçaları sınıfa getirilir. Dal parçaları daire şeklinde üst üste konularak kuş yuvası oluşturulur. Fen ve matematik köşesinde hayvanlara ait yuvaların olduğu resimlerin yanında sergilenir.


Renk Bulmaca
Çocuklar faaliyet masalarına alınır. Çalışılacak alana gazete kâğıtları serilir. Çocuklara buz kalıpları ve damlalıklar dağıtılır. Her çocuğun buz kalıbına toz boyaları sulandırarak hazırlanan kırmızı, mavi ve sarı renkteki karışımlardan bir parça konulur. Çocuklardan bu karışımları ve damlalıkları kullanarak buz kalıbının boş olan gözünde yeni renkler elde etmeleri istenir. (Örneğin kırmızı ile mavi rengi karıştırarak mor renk elde etmek ya da mor içine sarı renk damlatarak oluşan rengi tanımlamak.) Çocukların mümkün olduğunca çok rengi karıştırıp yeni renkler elde etmelerine yardımcı olunur. Beyaz ve siyah boya kullanarak bir rengin açık ve koyu tonlarını elde etmeye dikkat çekilerek bu yönde deneme yapmaları için yönlendirmeler yapılır.

Limon Deneyi
Limon suyunun yiyecekleri koruduğunu göstermek için şöyle bir deney yapılır.
Elma bıçakla ikiye kesilir.  Parçalardan birine limon suyu sürülür. Elma parçaları iki ayrı tabağa konularak 1 saat kadar beklenir.
Limon sürülmüş elmanın daha taze kaldığı, diğerinin karardığı gözlemlenir. (Doğrudan havayla karşı karşıya kalan meyve ve sebzelerin yüzeyindeki enzimler; havanın etkisiyle taze dokuyu tahrip eder. Limon suyu bozulmayı yavaşlatır. Limonlu meyve ve sebzeler tazeliklerini daha uzun süre korur.)
 
Katılım
3 Mar 2008
Mesajlar
7
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
34
ço teşekkürler özellikle patates deneyini merak ettim sonucu görmek için uygulayacağım
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst