Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Bebeklerinizi sallayarak uyutmayın...

Tepki Skoru
0
Annelerin bebeklerini uyutmak için gelenekler ve yanlış bilgiler sonucunda ayağında ya da salıncakta hızlı sallamasının beyinde ’bebek sallama sendromu’ denilen ciddi hasara yol açarak, beyin kanamalarına neden olabildiği bildirildi.

Bursa Acıbadem Hastanesi Nöroşirürji Uzmanı Prof. Dr. Kaya Aksoy, açıklamada, beyin kanamasının, pek çok sebebe bağlı olarak meydana gelebileceğini söyledi.

Genel olarak beyin zarları arasında, beyin içerisinde veya kafatası ile saçlı deri arasındaki kanamaların tümüne birden beyin kanamaları denildiğini ifade eden Aksoy, beyin kanamaların en fazla travmaya uğramış olgularda görüldüğünü bildirdi.

Travma sonrası cilt altında oluşan kanamaların özellikle çocuklarda çok önemli sonuçlar doğurabildiğini vurgulayan Aksoy, "Çünkü bunlar herhangi bir şekilde tedaviye ihtiyaç göstermese bile, çocuğun kan miktarı az olduğu için, cilt altıyla kafatası arasında biriken kanama çocukta kansızlığa neden olabiliyor. O yüzden bu kanamanın miktarının mutlaka saptanıp çocuğa kan takviye edilmesi gerekiyor" dedi.

Tepki Skoru
0
Annelerin bebeklerini uyutmak için gelenekler ve yanlış bilgiler sonucunda ayağında ya da salıncakta hızlı sallamasının beyinde ’bebek sallama sendromu’ denilen ciddi hasara yol açarak, beyin kanamalarına neden olabildiği bildirildi.

hiç bu yönden düşünmemiştim canım.Aslında evet doğru hızlı sallamalar çocuğun beynine zarar verebilir......teşekkürler canım bizi bilgilendirdiğin için:)

Tepki Skoru
0
aa gerçekten çok ilginç yaa.ewet genelde anneler bebeklerini hep sallayarak uyuturlar.uyumadığında da daha hızlı sallarlar çabuk uyusun diye:)
ne kadar zararlıymış da haberimiz yokmuş.teşekkürler canım bizi bilgilendirdiğin için

Tepki Skoru
0
ewet öznurcum ben de öyle biliyorum.. yani çocukları sallamanın doğru olduğunu:( ama her geçen gün teknoloji biraz daha ilerliyor ve biz çok şey öğreniyoruz.. Öğrenmeye de dewam edelim:thumbsup:

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle