Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Baba sevgisi ilaç gibi

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
Samsun Ticaret ve Sanayi İlköğretim Okulu Psikolojik Danışmanı Murat Günaydın, baba sevgisinin ilaç gibi olduğunu, çocukların bedensel, sosyal, psikolojik, zihinsel ve duygusal gelişimine büyük katkısının bulunduğunu söyledi.

Sosyo-kültürel açıdan babaya "Çekinilen Adam" rolünün biçildiğini ve "Baban eve gelince sen görürsün" uyarısını duymayan çocuğun olmadığını kaydeden Günaydın, çocukların bu uyarılarla terbiye edilmemesi gerektiğine işaret etti.

Günaydın, "Çekinilen Adam" rolünü oynayıp oynamayacağı kendisine sorulmayan babanın bu rolü reddetmesi ve çocuğuna sevgi göstermesi gerektiğini vurguladı. Çocuğuna yakın olmak isteyen babanın onlara sevdiğini söylemesi, ihtiyacı olduğunda yanlarında olması ve ilgilerini esirgememesi gerektiğini dile getiren Günaydın, "Olmasını istediğimiz, çocuklarımızla olan ilişkilerimizde her şeyin yolunda gitmesi ve baba olmanın zevkini doya doya yaşamaksa bunun olması için olmadığımız gibi görünmemiz gerekmiyor" dedi.

Babayla iletişimi iyi olan çocukların, olmayanlara göre daha zeki, okulda daha başarılı, kendilerine daha güvenli, daha bağımsız kişilik yapısına sahip olduğuna da dikkat çeken Günaydın, "Baba sevgisiyle büyüyen çocuklar, insanlarla daha iyi ilişkiler kurabilen, kendi kararlarını verebilen, problem çözme becerileri daha iyi olan çocuklar ve yetişkinler oluyor" diye konuştu."
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst