Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Aöf ile İlgili Sormak İstedikleriniz Buraya

Katılım
1 Haz 2006
Mesajlar
474
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
Arkadaşlar; bu başlığı açma ihtiyacı duydum. Çünkü başka konular altında sorularınızı yöneltiyorsunuz. Kafanıza takılanları buradan sorarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Elimden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırım. Şimdiden herkese teşekkürler. :)

AÖF İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN ÖNEMLİ SORULAR

3. ve 4. Sınıftaki uygulama derslerinde devamsızlık barajının aşılması durumunda rapor kabul edilmekte midir?
Yönetmeliğimiz gereği; uygulama derslerine devam etme zorunluluğu vardır. Devam zorunluluğu olan derslerde, Üniversite Senatosu'nca kabul edilen haklı ve geçerli nedenlerle de olsa devamsızlık barajını aşan öğrenciler o dersten başarısız sayılır ve yıl sonu ile bütünleme sınavına alınmaz. Devamsızlık yapıldığı takdirde "sağlık raporu" nun kabul edilmemesinin en önemli nedenleri arasında ise mazeret sınavı yapmanın mümkün olmamasıdır.Diğer bir ifadeyle Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde mazeret sınavı açılamayacağı hükme bağlanmış olduğundan sağlık raporu dahil hiçbir mazeret kabul edilmemektedir.

AÖF OÖLP'de yüzyüze ders verilmekte midir?
AÖF OÖLP'de yüz yüze ders verilmemekte, tüm dersler uzaktan eğitim sistemiyle gerçekleştirilmektedir.

Uygulama okulumu adresime yakın başka bir okul ile değiştirebilir miyim?
Uygulamalar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın programımıza tahsis ettiği okullarda gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla gerek sizlerin, gerekse Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı kapsamında bizlerin okul seçme ve belirleme imkanı bulunmamaktadır. Uygulama öğrencilerinin atamaları, öğrenci kayıtlarında bildirdiğiniz adres bilgileri doğrultusunda, programımıza tahsis edilen okullar arasından en uygun olanın belirlenmesi şeklinde yapılmaktadır.

Adres ve İl değişikliği için ne zaman, nereye müracaat edilmeli?
İl ve adres değişikliği yapan öğrenciler Fakültemiz OÖLP Koordinatörlüğüne bir dilekçe ile müracaat etmelidirler. İl ve adres değişikliğinin, TC kimlik numaranızı, adınızı soyadınızı, eski ve yeni adres bilgilerinizi yazdığınız dilekçe ve yeni adresinize ait ikametgah belgesi ile birlikte AÖF OÖLP Koordinatörlüğüne fakslamanız gerekmektedir. Göndereceğiniz faks doğrultusunda uygun görüldüğü taktirde gerekli değişiklik yapılacaktır.

Her ilde 3. ve 4. Sınıf için bir danışman bulundurulması mümkün müdür?
Her ilde danışman bulundurmak mümkün değildir. Ancak 2005-2006 öğretim yılında hayata geçirilmesi düşünülen web sitemiz aracılığıyla bu ihtiyacın karşılanması mümkün olabilecektir.

3. Sınıf "Okulöncesi Eğitimde Uygulama" ve 4. sınıf "Öğretmenlik Uygulaması" dersleri nasıl yürütülecek?
Nerelerde Yapılacak?
Öğrencinin adres ilinde.
Uygulama okulu nasıl belirlenecek?
İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen ve bizlere bildirilen okullar arasından, bildirdiğiniz adres bilgilerine en yakın okul fakültemizce belirlenecektir.
Ne kadar sürecek?
Uygulamalar 3. sınıflar için 24 hafta boyunca haftada bir tam gün; 4. sınıflar için 14 hafta boyunca haftada bir tam gün şeklinde yürütülecektir.
Uygulama dosyaları nereye teslim edilecek?
Uygulama dosyaları dersine girilen uygulama öğretmenlerine teslim edilecektir.

Daha detaylı bilgi için söz konusu derslere ait kılavuzları dikkatlice okuyunuz.
AÖF OÖLP' dan lisans diploması aldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev alınabilir mi?
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı'ndan mezun olan öğrenciler, diğer eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmen adayları ile aynı haklara sahiptirler. KPSS sınavından yeterli puanı aldıkları taktirde diğer öğretmen adayları gibi atamaları gerçekleştirilecektir. Atamaların yapılmasında hangi üniversite ya da fakülteden mezun olunduğu değil, KPSS sınavında alınan puan esas alınmaktadır. KPSS sonunda başarılı olan adaylar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilen atama kuralları çerçevesinde ihtiyaç duyulan yerlerdeki okullara öğretmen olarak atanabilirler.

AÖF OÖLP' dan lisans diploması alan bir öğrencinin lisans üstü eğitim yapma (Yüksek Lisans /Doktora) imkanı var mı?
AÖF OÖLP' dan lisans diploması alan öğrenciler lisans üstü eğitim konusunda örgün eğitim sonunda lisans diploması alan öğrenci ile eşit haklara sahiptir. Dolayısıyla lisans diploması alan öğrenciler lisans üstü eğitim için üniversitelerin ilgili Enstitülerinden giriş şartlarını öğrenip, başvuruda bulunabilirler.

1-3 ve 2-4 barajının kaldırılması mümkün müdür?
Hayır. Çünkü bilindiği üzere AÖF sınavları hafta sonu iki gün içerisinde yapılmak zorundadır. Söz konusu iki gün içinde sınav yapılabilmesi için alttan ders çakışmalarının önlenmesi gerekmektedir. Bu ise 1-3 ile 2-4'lük barajını gerekli kılmaktadır.

Sınavlardan sonra soru kitapçıklarının yayınlanması söz konusu mu?
Yapılan sınavlardan sonra sınav kitapçığının yayınlanması söz konusu değildir.

AÖF OÖLP kılavuzunda Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol süresinin dolduğu belirtilmektedir. Bu ifade AÖF OÖLP mezunlarının atmasının yapılmayacağı anlamına mı gelmektedir?
Anadolu Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol, KPSS sınavı sonucunda yapılacak atamalarda AÖF OÖLP mezunlarına öncelik verilmesine yöneliktir. Diğer bir ifade ile, belirlenen kontenjanlar göz önüne alınarak öncelikle AÖF OÖLP mezunlarının, daha sonra örgün eğitim veren eğitim fakültelerinden mezun öğretmen adaylarının atanmasına yöneliktir. Ancak bu protokolün süresi dolmuştur ve şu anda AÖF Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programından mezun öğretmen adayları ile örgün eğitim veren eğitim fakültelerinden mezun öğretmen adayları eşit haklara sahiptir. Atamalar herhangi bir öncelik olmaksızın KPSS sınavından alınan puanlar doğrultusunda yapılmaktadır. Atamaların yapılmasında hangi üniversite ya da fakülteden mezun olunduğu değil, KPSS sınavında alınan puan esas alınmaktadır.

Kadrolu / Kadrosuz usta öğretici olarak görev almak için ne yapmalıyım?
Kadrolu ya da kadrosuz usta öğretici olarak görev almak için bulunduğunuz ildeki İl Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Başvuru koşulları ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgiyi de yine bulunduğunuz ildeki İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden almanız mümkündür.

Kadrolu / kadrosuz usta öğretici olarak çalışan 4. sınıf öğrencilerinin uygulamalarını çalıştıkları okulda yapmaları mümkün mü?
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda kadrolu veya kadrosuz usta öğretici olarak görev yapan 4.sınıf öğrencilerinin haftada bir tam gün kendisine bildirilen okulda uygulama öğretmeni ile uygulama yapmaları zorunludur. Bu durumda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulunda kadrolu veya kadrosuz usta öğretici olarak görev yapan öğrencilerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı Okulöncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü'nün kadrolu ve kadrosuz usta öğreticilerinin izinli sayılmalarına ilişkin 12/01/2004 tarih ve B.08.0.OÖĞ.0.07.02.02-020 sayılı yazısı gereği uygulama yapacağı gün izinli sayılacaklardır.

Uygulama okul ve öğretmeleri ile ilgili bilgilere nasıl ve ne zaman ulaşabilirim?
Uygulama okul ve öğretmenleriniz, her yıl uygulama dersleri başlamadan bir süre önce belirlenen tarihlerde internet sayfamızın duyurular bölümünde siz öğrencilerimize duyurulmaktadır. Uygulama derslerinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile ilgili bilgilere de yine internet sitemizde yer alan Akademik Takvim linkinden ulaşabilirsiniz. Uygulamalarda sorun yaşanmaması için sizlerin internet sitesindeki yenilikleri, haber ve duyuruları takip etmeniz büyük önem taşımaktadır.
 
Katılım
26 May 2006
Mesajlar
180
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
34
1.sınııfm butunlemeye kaldım nerede gırecegımz falan bıze bıldırılcek dımı bısey yapmamız gerekıyomu bısey varsa sonra gec kalmış olmayım da tessekkurler
 
Katılım
1 Haz 2006
Mesajlar
474
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
Tabiiki de bildirecekler arkadaşım. Yılsonu sınav sonuç kağıdını eve yolladıklarında görürsün zaten. Sınava giriş bilgilerinde o kağıtta yazılı olacaktır. Sana şimdiden başarılar diliyorum. Teşekkürler... :)
 
Katılım
5 Tem 2006
Mesajlar
205
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
46
merhaba 3.sınıf stajı ne zaman başlıyor acaba adrese yakın bir okulmu çıkıyor perşembe günleri sabahtan akşama kadar mı olacak şimdiden teşekkürler.
 
Katılım
5 Tem 2006
Mesajlar
205
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
46
seminerler hakkında bilgi alabilirmiyim 3. sınıfta mı katılabiliyoruz teşekkürler.
 
Katılım
1 Haz 2006
Mesajlar
474
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
Aralığım sonunda yani kayıt yaptıdıktan sonra 3. sınıf stajları başlıyor. Genelde adrese yakın yarlerde oluyor. Ama bazeb uzak yerlerede verebiliyorlar. Bu tamamen aöf nin insiyatifine kalmış birşey. Eğer çok uzak bir yere verirsen mazeret dilekçesi vererek evinin yakınlarında bir okul istiyebilirsin. Staj günlerini gittiğin okuldaki uygulama koordinatörün belirliyor. Çalışma saatleri ise sabah 08:00 ve akşam 17:00. Tabii bu saatler oluldan okula değişiyor.

İstediğin sınıfta katılabilirsin. Ama aldığın puanın süresi 2 sene. Eğer iki sene içinde usta öğretici olarak çalışmaya başlamazsan tekrar seminere katılman gerekiyor. Ayrıca usta öğreticilik için başvurularda önce mezunlara sonra en üst sınıfta okuyanlara öncelik tanınıyor. Eğer çok fazla mezun başvurmuşsa bu seferde kpss den alınan puanlara göre yerleştirme yapılıyor.
 
Katılım
6 Haz 2006
Mesajlar
4
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
14
merhaba gökben

yardımların için sağol , aralıktamı belli oluyor staj yerlerimiz , ve daha sonra yapılacak şeyler neler bu konuda ben ve benim gibileri aydınlatırsan sevinirim:thanks:
 
Katılım
1 Haz 2006
Mesajlar
474
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
Zerrin'ciğim teşekkürler canım.:)
Arkadaşlar, bence yukarıdaki linkte yazılanları mutlaka okuyun.
Orda yazılanların haricinde sormak istediğiniz ya da kafanıza takılan başka sorularınız olursa ben burdayım.
Sorularınızı elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.:)
 
Katılım
5 Tem 2006
Mesajlar
205
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
46
Merhaba gökben ,bütünleme sınavına hazırlanıyorum soru bankasına ihtiyacım var(gelişimve öğrenme,türkçe sözlü ve yazılı anlatım)nerden bulabilirim?teşekkürler.
 
Katılım
1 Haz 2006
Mesajlar
474
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
mj76' Alıntı:
Merhaba gökben ,bütünleme sınavına hazırlanıyorum soru bankasına ihtiyacım var(gelişimve öğrenme,türkçe sözlü ve yazılı anlatım)nerden bulabilirim?teşekkürler.
Canım maalesef bildiğim kadarıyla bizim bölüm için hazırlanmış bu tür soru bankaları fazla yok. Ancak yardımcı kitaplar da var. Fakat onlarda da çok fazla yanlış soru çıkıyor. İyisi mi sen ders kitaplarından çalışmaya devam et. Şahsen ben hiç yardımcı kitap almadım. Sadece ders kitaplarımızdan çalıştım ve çok da faydasını gördüm. Çünkü yardımcı kitaplar konuları fazlasıyla kısaltıyorlar ve örneklere yer vermiyorlar. Sınavlarda, kitapta verilen örneklerden çok soru çıkıyor. Tabii yine de sana kalmış birşey.:)
 
Katılım
5 Tem 2006
Mesajlar
205
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
46
:)önerilerin için saol bu arada kızın çok tatlı allah bağışlasın benimde iki oğlum var.
 
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
732
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
MERHABA GÖKBEN. BU YIL KİTAPLAR GEÇ ALINACAKMIŞ ARALIKTA FALAN BEN 2.SINIFA GEÇTİM GEÇEN YIL DAHA ERKEN ALMIŞTIK???
 
Katılım
1 Haz 2006
Mesajlar
474
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
Arkadaşım zaten kayıtlar da Aralık'ta yapılıyor. Dolayısıyla kitaplar genelde kyıtların yapıldığı zaman veriliyor. Ancak ben 3. sınıftayken kitaplarımı Ocak ayının sonunda alabilmiştim. Açıkçası bu sene ne zaman verileceği hakkında pek bir fikrim yok canım. Yardımcı olamadığım için kusura bakma lütfen.:D
 
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
732
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
sağol gökben. çok geç değilmi? okadar kitabı nasıl çalışacagız?? kitaplar incemi
 
Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
1,022
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
kitaplar pek ince değil yani 2. sınıfın hele tarih kalın 2 kitap. 1. sınıfta kayırlar erken olduğu için kitaplar erken almışsındır ama diğer yıllarda gökbeninde dediği gibi kayıtlar aralıkta olduğu için aralıkta alırsın
 
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
732
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
OZAMAN NASIL YETİŞTİRECEĞİZ OKADAR KONUYU??
 
Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
1,022
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
ee bilmiyorum artık . ama aralıkta başlasan bile 4 ay var. ki ayrıca yardımcı almanıda tavsiye ederim
 
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
732
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
hangi yardımcı kitap?? çok az bir süre bence...
 
Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
1,022
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
tabiki az ama malesef başka çare yok :( ee benim 2. v3 . sınıf yardımcı kitaplarım egem 'di
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst