Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Amacına ulaşmada otoriteyi kullanan ebeveynler.

Tepki Skoru
0
Bu  ebeveynler gözleri ile bile çocuklarını korkutabilirler. Ebeveynin gözlerine bakarak korkan çocuklar vardır.Çocuk ebeveynine saygıdan o gözlerden mesaj alıyorsa ne ala;ama korkudan ebeveynin istediğini yapıyorsa ne acı .Katı otorite ile amacına ulaşmak isteyen ebeveynler ise duygusallığın aksine serliği ile yani sözel fiziksel veya duygusal şiddet ile dedikleri yaptırmaya çalışırlar .Örneğin;ebeveynlerin çocukları"benim karnım aç değil;ama annem niye böyle öfkeleniyor?"şeklinde düşünür ve ebeveynlerin bu sertliğine bir anlam veremezler.Çünkü çocuk ebeveyninin tepkilerine anlam vermesede korktuğu için ebeveyninin dediklerini yapar.Fakat biraz büyüdükten sonra ebeveynine bir şey anlatmamaya başlar.Çünkü ders çalışmıyor diye yemek yemiyor diye aşırı sinirlenen bir ebeveyni olduğunu düşünür ve "artık benim yaşadığım sorunları  ebeveynim hiç kaldıramaz"gibi düşüncelere kapılır ve oda ilerleyen yıllarda ebeveyni ile sadece ihtiyaçları konusunda iletişime geçer.:(

Tepki Skoru
0
Esra88'i kutluyorum, konuyu çok güzel yorumlamış,ben de birazcık katkıda bulunayım istedim. sorunların çözümünde kullanılan ve toplumuzda yaygın olarak kullanılan, etkisiyle telafisi mümkün olmayan tehlikelere neden olan yöntemler içerisinde, yanlış kullanılan otorite yatar, çocuğun aklı ermediği, anlayamadığı, algılayamadığı, neden sonuç ilişkisini kuramadığı yöntemlerle, çocukta davranış geliştirmeye çalışan, anne ve babalar, öğretmenler, yöneticiler mevcuttur. en basitinden, küçücük bir çocuk ağlamaya başlayınca, anne ağlamanın nedenini düşünmeden, araştırmadan susturmak için hemen ya kendi memesini verir, ya da yalancı meme ile susturmaya çalışır, iki yaşına gelmeden "doktor iğne yapacak, allah çarpar, öğretmen döver, polis alır götürür, çingenelere veririm vb. " korku objeleri olarak kullanılan yanlış tekniklere başvururlar, bununda yeterli etkiyi göstermemesi durumunda son derece tehlikeli yöntem olan aileiçi şiddet yöntemini seçerler, uygun davranışlar uygun ortamlarda gelişir, uygun olmayan ortamlarda, önce ruh sağlığı bozulur, kişilik gelişimi oluşmaz, bireyin güçlü yönlerini açığa çıkaramazsınız, birey sürekli olarak fiziksel gücünü kullanmayı tercih eder, saldırganlığın temelinde yatan dürtü budur, fiziksel gücünün yeterli olmadığını farkedince, daha fazla güç için arayışlara girer, karşısına çıkan ilk takviye güç olarak okul çeteleri olabilir, aradığı gücü okul çetelerinde yeterli görmeyen birey uyuşturucu kullanma yoluyla made bağımlısı olabilir, artık ok yaydan çıkmıştır, birey güdülerini kotrol edemez duruma gelmiştir, son derece tehlikeli canavar olmuştur, BURAYA KADAR OLANALARA, BİRDE AİLE SORUNLARINI, SEVGİSİZLİĞİ, EĞİTİMSİZLİĞİ EKLEYİN. Ondan sonra seyreyleyin gümbürtüyü, biz böyle olsun istemedik, arkadaş kurbanı oldu, bunu yapacak çocuk değildi gibi sorumluluklardan kaçma bahanelerinin bini bir para. burada herkes sorumludur, çocuklarımız geleceğimizdir, onlara önce iyi bir anne-baba olmalıyız, aileiçinde ve dışında sürekli sevgi ortamı oluşturmalıyız, kin, öfke, nefret, kıskançlık gibi duygularının körelmesine, sevgi, paylaşma gibi duygularının gelişmesine yardımcı olmalıyız, kısaca ÖNCE AİLE EĞİTİMİ, HALK EĞİTİMİ gelir,

Tepki Skoru
0
milletce eskıden kalma yöntemlerle disiplin ceza uygulama alışkanlığımızı bı turlu kıramadık.şiddet dayak turkun özü oldu adeta.

Tepki Skoru
0
Otoriteyi gerçekten iyi kullanmak gerekir.yoksa çocuklar kullanır:)

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle