Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

3500 Çocuk Dayaktan Ölecek

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
Avrupa Konseyi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her hafta dayak yüzünden Fransa’da 3, İngiltere ve Almanya’da ise 2 çocuk hayatını yitiriyor. Çocuklara yönelik şiddete karşı kampanya başlatan Avrupa Konseyi, dünyanın en zengin ülkelerinde gelecek 1 yıl içinde 15 yaşından küçük yaklaşık 3 bin 500 çocuğun dayak nedeniyle öleceği uyarısında da bulunuyor.Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin araştırmalarına göre Avrupa ülkelerinde disiplin adına çocuklara dayağa hoşgörüyle yaklaşılıyor. Çocuklar; okullarda, toplumda ve aile içinde yaygın biçimde şiddete maruz kalıyor.


OKULDA KÖTÜ MUAMELE


Avrupa’da hemen her ülke okullarda dayağı yasaklamış olsa da, pratikte öğretmenlerin çocuklara, çocukların da birbirlerine kötü muamelesi kaygı verici boyutlara ulaşmış durumda. Fransa’da konu hakkında bir araştırmaya katılan 35 bin


öğrencinin yüzde 10’u okulda arkadaşlarından veya öğretmenlerinden kötü muamele gördüğünü söylüyor. Bu oranın Slovenya’da yüzde 45 olduğunu belirten Avrupa Konseyi, İngiltere’de okulda kötü muamele gördüğünü ihbar eden çocuk oranının da 2004 yılında yüzde 42 arttığını not ediyor. Rusya’da gerçekleştirilen bir araştırma ise öğrencilerin yüzde 16’sının öğretmenlerinden dayak yediğini, yüzde 22’sinin ise öğretmenleri tarafından aşağılandığını gösteriyor. Araştırmalar, okullarda kız çocukların erkek çocuklara oranla daha fazla kötü muamele gördüğünü, kötü muamelenin yüzde 85’ini erkek çocukların gerçekleştiğini gösteriyor.

AİLE İÇİ ŞİDDET


Avrupa toplumlarının aile içi şiddete karşı tereddütlü davranmakla eleştirildiği araştırmada, sanılanın aksine ailenin veya evin bazı çocuklar için “cennet değil, cehennem olduğu” vurgulanıyor. Bu konudaki Avrupa Konseyi verilerine göre, çok sayıda Avrupa ülkesinde çocukların yüzde 10 ila 30’u kimi zaman “işkence” denilebilecek nitelikte “kemer, sopa veya başka bir aletle” dövülüyor. 1990 yılların ortalarında sorgulanan İngiliz annelerin 4’te 3’ü çocuklarını 1 yaş öncesi dövdüğünü itiraf ediyor. Hırvatistan’da 2003 yılında gerçekleştirilen bir araştırma çocukların yüzde 93’ünün aile içi şiddete maruz kaldığını gösteriyor. 14 Avrupa ülkesinde yapılan bir araştırma ise her 100 çocuktan 9’unun aile içi ve dışında cinsel tacize uğradığını gösteriyor.


TOPLUMSAL ŞİDDET


Çocuklar sadece okul ve aile içinde değil toplum içinde de şiddete maruz kalıyor. Avrupa Konseyi verilerine göre, Hollanda’da 15-17 yaş grubundakiler yetişkinlere oranla 4 kat daha fazla şiddetle karşılaşıyor. Almanya’nın Bremen kentinde, şiddete dayalı suçların yarısına yakını yetişkin olmayan gençlerin çeteleri tarafından gerçekleştiriliyor.


SÜBYANCI PAPAZLAR


Avrupa Konseyi, sübyancılık konusunda da Katolik din adamlarını parmakla gösteriyor. 1995 yılından bu yana dünya çapında 5 binden fazla Katolik din adamının sübyancılık yaptığına dair şikayetler alındığını belirten araştırma raporunda, Fransa’da 30, İngiltere’de 21, Almanya’da ise 13 papazın cinsel tacizden suçlandığı not ediliyor. Araştırmaya göre, spor dünyasında da çocukların ortalama yüzde 20’si şiddete maruz kalıyor, bunların yüzde 10’u bu şiddetten önemli derecede zarar görüyor.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst