Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

3-7 yaş arası çocukların cinsel eğitimi

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
41
Üç yaş itibariyle çocuğunuz büyük olasılıkla cinsellikle ilgili sorular sormaya başlayacak. Dolayısıyla tıpkı sağlık ve güvenliği ile ilgili olarak onu bilgilendirmek üzere kendinizi hazırladığınız gibi, uygun cinsel eğitimi verebilmek için de hazırlıklı olmanız gereklidir.

Farklı yaşlarda hangi soruları sorabildiklerini bilmeniz çocukların tipik bazı sorularını daha kolay yanıtlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bu, hangi yaşta hangi davranışları bekleyebileceğinizi de bilmenizi sağlayacaktır.

3-4 yaş cinsel gelişim özellikleri

3 ve 4 yaş çocuklar bebeklerin nereden geldiğini merak ederler.

Doğal meraklılıkları nedeniyle kendi bedenlerini ve yetişkinlerin bedenlerini keşfetmeye çalışırlar. ?Doktorculuk? ve ?evcilik? oyunları oynarlar.

Yetişkinlerin ve çocukların bedeni arasındaki farklara yönelik ilgileri artar.

Dört yaş itibariyle kızlar babalarına ve erkekler de annelerine daha fazla bağlılık gösterirler.

Belli bir edep duygusuna sahip olmaya ve başkalarının yanında yapılabilen davranışlar ile mahrem davranışlar arasındaki farkı kavramaya başlarlar.

Çoğu çocukta, özellikle yorgun veya gerginken genital organlara dokunma davranışı artış gösterir.

Üç ve dört yaş çocukları tuvaletle ilgili kelimeleri sık sık kullanırlar.

5-7 yaş cinsel gelişim özellikleri
Bu yaş grubundaki çocukların aile dışındaki kişilerle teması artar. Diğer çocuklardan cinsellikle ilgili farklı şeyler duyabilirler.

Banyo yaparken ve giyinirken mahremiyet gereksinimleri artar.

5-7 yaş çocukları çoğunlukla anne-baba tepkisini test etmek amacıyla cinsellikle ilgili veya ?müstehcen? kelimeleri daha fazla kullanırlar.

Kadın veya erkek olmanın ne anlama geldiği konusuna daha fazla ilgi duyarlar.

Anne ya da babaları ile ?evlenme? isteğinden vazgeçerler. Kızlar anneleri, erkekler de babaları ile daha fazla yakınlaşır.

Bu yaş grubundaki çocuklar soru sorma konusunda daha ketum davranırlar.

Mastürbasyon yaygın olarak görülmeye devam eder. Çocuğunuza bunun yanlış bir şey olmadığını ancak sadece tek başınayken yapabileceği bir şey olduğunu söylemelisiniz.

ANNE-BABALARIN AKLINA TAKILAN BAZI KONULAR

Çocuğum mastürbasyon yaparsa ne yapmalıyım?
Mastürbasyon normal bir durumdur ve çocukların çoğu cinsel organlarına dokunurlar. Çocuğunuzu kendi bedeni ile ilgilenmesinden dolayı suçlu hissettirmeyin. Ancak dört yaş itibariyle çocuğunuza bunun mahrem bir davranış olduğunu ve başkalarının yanında yapılmaması gerektiğini anlatabilirsiniz.

Çocuğumun arkadaşları ile doktorculuk oynarken gördüm. Ne yapmalıyım?
Tüm çocuklar doğal olarak meraklı olduklarından doktorculuk gibi oyunları oynarlar. Bu çocuğunuza ?birbirinizin bedenini merak ettiğinizi biliyorum, haydi merak ettikleriniz hakkında konuşalım? diyerek bu konuda bir sohbet başlatmanız için iyi bir fırsattır. Ayrıca bunu ?bedenin sana ait, dokunmasını istemediğin kişilere ?HAYIR? diyebilirsin? şeklinde sözlerle, olası tacizlere karşı kendini korumayı öğretmek için bir fırsat olarak da değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca güvenlikle ilgili konulara da dikkat etmelisiniz. Çocuklar genital organlarına kalem, çubuk ya da başka objeler sokarak yaralanabilirler.

Diğer yandan aynı yaştaki çocukların birlikte bu tür oyunlar oynamaları normal olmakla birlikte, bir ya da birkaç çocuğun diğerlerinden daha büyük olması endişe verici olabilir.

4 yaşındaki oğlum kız elbiseleri giyiyor ve evcilik oynuyor. Bu onun homoseksüel olmasına neden olur mu?
Hayır. Bu tür oyunlar çocukların yetişkin dünyasını öğrenmesinin bir yoludur. Okul öncesi çağdaki çocuklar çok farklı rolleri aktif olarak denerler.

Çocuğum sık sık müstehcen kelimeler kullanıyor. Ne yapmalıyım?
Çocuğunuzun kullandığı kelimenin anlamını bilip bilmediğini kontrol edebilirsiniz. Çocuklar çoğunlukla bu tarz kelimeleri anlamını bilmeden kullanırlar. Kelimenin anlamını açıklarsanız bir daha kullanmak istemeyebilir. Çocuğunuza öfkelendiğinde ya da kızdığında kullanabileceği daha uygun kelimeleri öğretin. Çoğu anne-baba çocuğunun müstehcen kelimeler kullanmasını istemez. Bu nedenle çocuğunuzla bu kelimelerin anlamı hakkında konuşarak, başkalarının bu kelimelerin kullanılmasından rahatsızlık duyabileceğini anlatın.

Televizyonda yer alan cinsellik konusunda ne yapmalıyız?
Cinsel konuların ve cinsel davranışların televizyonda sunuluş biçimi çoğu anne-babayı rahatsız eder. Neredeyse tüm programlarda cinsiyet rolleri, beden imajı, duyguların nasıl ifade edileceği, evlilik ve ailenin anlamı ve insanların cinsellik konusunda nasıl iletişim kurduğu gibi birçok konuda cinsel mesajlar verilir.

Televizyonu çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirmek amacıyla kullanabilirsiniz. Televizyonu çocuğunuzla birlikte izleyin ve çeşitli konularda sohbet başlatmanızı sağlayacak programları tercih edin. Bu fırsatları çocuğunuzla cinsellik konusunu ve aile değerlerinizi konuşmak üzere değerlendirin. Ayrıca çocuğunuzun uygun olmadığını düşündüğünüz programları izlemesini kısıtlayın.

Bebekler nereden gelir?
Daha küçük çocuklar için ?bebekler annenin karnında bulunan ve rahim ismi verilen özel bir yerde büyürler ve sonra dünyaya gelirler? şeklinde basit cevaplarla yetinin.

5 yaşından itibaren çocuklar bebeklerin nereden geldiği konusu ile daha yoğun olarak ilgilenmeye başlarlar ve daha ayrıntılı bir açıklamaya gereksinim duyabilirler.

Soru sorulabilir bir ebeveyn olun
Çocuklarınızın tüm sorularını size sorabileceklerini bilmelerini sağlayın.

Cinsellik eğitimine erken başlamanız çocuğunuzla hem şimdi hem de ergenlik döneminde iletişim kurmanıza yardımcı olur.

Soru sorulabilir bir ebeveyn olmak için yapabilecekleriniz

Çocuğunuzun bilgi almak için size başvurabileceğini bilmesini sağlayın.

Verdiğiniz bilgiyi çocuğunuz anlayana kadar tekrarlama konusunda istekli olun.

Sorular sorarak çocuğunuzun hali hazırda neler bildiğini kontrol edin.

Cevaplarınız basit olsun. Çocuğunuzun neleri anlayabileceği ve neleri anlayamayacağı konusunda düşünün.

Zaman zaman ?bilmiyorum? diyebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte okuyabileceğiniz pek çok kitap bulabilirsiniz.

Rahatlayın. Çocuğunuzun cinselliğin insan yaşamının değerli bir parçası olduğunu anlamasına yardımcı olacaksınız. Gerekirse üreme ile ilgili bilgilerinizi gözden geçirin ve eksiklerinizi tamamlayın.

Mizahtan yararlanın ve bu öğrenme deneyimini hem kendiniz hem de çocuğunuz için eğlenceli bir hale dönüştürün.

Çocuğunuzla cinsellik konusunda konuşurken rahat olabilmek için önce kendi başınıza alıştırmalar yapın. Cinsellikle ilgili bir konuyu ayna karşısında kendi kendinize veya bir arkadaşınızla konuşun ve eşinizle çocuk ve ebeveyn rolü oynayarak ve rolleri değişerek alıştırmalar yapın.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst