Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

0-6 Yaş Döneminde Ev Kazalarına Dikkat!

Katılım
12 Kas 2006
Mesajlar
1,206
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
Çocukluk çağı kazalarının büyük bir bölümü ev ve çevresinde meydana geliyor. Dünya'da ve ülkemizde ev kazaları, özellikle okul öncesi 0-6 yaş döneminde çeşitli yaralanmalara, sakatlanmalara ve ölümlere neden olabiliyor. Sema Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı A. Kürşat Budan, zamanlarının çoğunu evde geçiren 0–6 yaş grubu çocukların çevrelerini keşfetme ve öğrenme konularındaki meraklarının ev kazaları riskini artırdığını söyledi. Budan, "Çocukların büyükleri taklit etme özellikleri, devamlı hareket halinde olmaları, deneyim olmadığı için her şeyi ağzına götürme alışkanlığı, el ve vücut maharetlerinin yetişkinlerden fazla olması ve kazalardan kendilerini koruyabilecek gelişimsel beceriye henüz yeterince sahip olamamaları kazalar ile karşı karşıya kalmalarına olanak sağlamaktadır" dedi.
Emekleme dönemine dikkat
0–6 yaş çocuklar arasında en sık görülen ev kazası tipleri düşmeler, yanıklar, zehirlenme, suda boğulma, yabancı cisim yutmaları, evcil hayvan ısırıkları olarak karşımıza çıkıyor. Bir yaşından küçük çocuklarda boğulma ve solunum yollarına yabancı cisim kaçması, 1–4 yaş arasında düşme, çarpma, suda haşlanma, ateşle yanma ve zehirlenmeler daha sık görülüyor. 2–4 yaşlarında temizlik maddeleri ve ortada bırakılan ilaçlar, 5 yaşından sonra ise dolapta ve yüksekte saklanan ilaçlarla zehirlenmeler artıyor. Evin bölümleri ve kaza risk faktörleri hakkında bilgi veren Dr. Kürşat Budan, "Ailelerin alacağı önlemler ile kazaların çoğu önlenebilir. Tüm aile tarafından ortak kullanılan oturma odası veya salon evin önemli bir yeri. Ebeveynlerin dinlenme yeri olan oturma odası aynı zamanda çocuklar için de oyun ve eğlence alanı. Birçok değişik amaçla kullanılan oturma odaları çocuklar için burayı önemli bir kaza alanı olarak görülüyor. Salonda soba varsa bu alanın devamlı kontrol edilmesi gerekiyor. Sobada kullanılan demir maşa, demir çubuk, süpürge gibi aksesuarlar ile kibrit ve benzeri tutuşturucular çocuklar için önemli tehlikeler taşıyor. Ebeveyn yatak odalarında ise tuvalet masası, çekmeceler, elbise dolapları, gece lambaları gibi donanımlar, çocuklar için kaza riski oluşturuyor" diye konuştu.
Kapı ve pencereleri kontrol edin
Kapılar ve pencereler çocukların da ilgisini çeken mekanlar olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklar kapıları kapatıp, açıp oynamayı çok seviyorlar. Bu durum onların parmak ve ellerinin sıkışması veya istem dışı kapalı kalmalarına sebep olabilir. Pencereler ise onlar için çok ciddi tehlike taşıyor. Bu yüzden pencerelere yakın yerlerde masa sandalye gibi eşyalar bırakılmamalıdır. Birden fazla katlı evlerdeki katlar arasındaki merdivenler çocuklar için son derece tehlikeli alanlardır.

ALINTIDIR...
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst