GÜNLÜK PLAN
OKULUN ADI: Merkez Anaokulu 21.02.2007
YAŞ GRUBU: 4 Yaş
ÖĞRETMEN ADAYININ ADI: Simge YILMAZ
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN SOSYAL-DUYGUSAL ALAN DİL ALANI BİLİŞSEL ALAN ÖZBAKIM BECERİLERİ
A2 K10.13. A4 K1.2. A4 K1.2.3.4. A1 K1. A1 K2.3.7.
A3 K3.5. A10 K1. A5 K2.3.4. A2 K2.5.7.
A4 K2.4. A13 K1.2.3.
SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ
Amaç 3. Büyük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme
Kazanımlar
3.Farklı ağırlıktaki nesneleri kaldırır.
5.Farklı ağırlıktaki nesneleri taşıyarak belirli bir mesafeye gider.
Sosyal-Duygusal Alan
Amaç 13. Çevreyi estetik bakımdan düzenleyebilme
Kazanımlar
1.Çevresinde gördüğü güzel/ rahatsız edici durumları söyler.
2.Çevre sorunları ile ilgili kendi yapabileceklerine örnek verir.
3.Çevresini farklı biçimlerde düzenler
Özbakım Becerileri
Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme
Kazanımlar
2. El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.
3. Tuvalet gereksinimine yönelik işleri yardımsız yapar.
7. İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar.
Amaç 2. Giysilerini giyme ve çıkarabilme
Kazanımları
2. Giysilerini yardımsız çıkarır.
5. Giysilerini katlar.
6. Giysilerini asar.
ÖĞRENME SÜRECİ:
Çocuklar sınıfa geldiklerinde “Günaydın.” diyerek karşılanırlar. Çocukların kıyafetlerini ve ayakkabılarını giymelerine fırsat verilir. Eğer gerekli olursa yardımda bulunulur. Çocuklar seçtikleri ilgi köşelerinde serbest oyunlar oynarlar. Öğretmen mümkün olduğunca çocukların oyunlarına karışmadan onlara rehberlik eder.
TOPLANMA TEMİZLİK KAHVALTI
Etkinlik için ayrılan süre bittikten sonra çocukların yardımıyla sınıf düzenlenir. Temizlik için sıraya girilir ve el yıkamak için lavaboya gidilir.Kahvaltıya geçilir.
SANAT ETKİNLİĞİ:
Psikomotor Alan
Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
10.Yönergeye uygun çizgiler çizer.
13.Malzemeleri istenilen nitelikte keser.
Amaç 4. Küçük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme
Kazanımlar
2.Nesneleri sıkar.
4.Malzemelere elleriyle şekil verir.
5.Malzemelere araç kullanarak şekil verir.
Sosyal-Duygusal Alan
Amaç 4. Kendi kendini güdüleyebilme
Kazanımlar
1.Kendiliğinden bir işe başlar.
2.Başladığı işi bitirme çabası gösterir.
ÖĞRENME SÜRECİ:
Masaya oyun hamurları ve plastik kalıplar konulur.çocuklar oyun hamurlarını istedikleri biçimde şekillendirirler.
A4 Kağıdına çizilmiş olan şeklin çizgilerinden kesilmesi gerektiği belirtilir.gerekli durumlarda çocuklara yardım edilir. Çizgilerden kesilen kağıtlar öğretmen yardımıyla yapıştırılarak kep oluşturulur. Oluşturulan kepin ortasına elişi kağıdından hazırlanmış olan hilal yapıştırılır. Yine başka bir A4 kağıdı alınır ve uzunlamasına ikiye katlanır. Çocukların kollarına girecek şekilde ölçülür ve yapıştırılır. Yapılan kolluğun ortasına elişi kağıdından hazırlanmış olan hilallerden yapıştırılır. Çocukların yapmış oldukları kep ve kolluklarla bir süre oynamalarına izin verilir daha sonra yapılan çalışmalar panoda sergilenir.
Diğer masaya meslekler ile ilgili bir sınırlı boyama doktor resmi konulur. Çocuklar istekleri doğrultusunda bir etkinliği seçerler. Seçtikleri etkinliğe katılırlar.
TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ
Dil Alanı
Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme
Kazanımlar
1.Dinlerken/ konuşurken göz teması kurar.
2.Sohbete katılır.
3.Belli bir konuda konuşmayı başlatır.
4.Belli bir konuda konuşmayı sürdürür.
Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme
Kazanımlar
2.Dinlediklerine ilişkin sorular sorar.
3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.
4.Dinlediklerini özetler.
Amaç 10. Toplumsal yaşamın nasıl sürdüğünü kavrayabilme
Kazanımlar
1.Toplumda farklı rollere sahip kişiler olduğunu söyler.
ÖĞRENME SÜRECİ:Çocuklar yarım ay şeklinde dizilmiş olan sandalyelere otururlar. Daha önceden öğrenmiş oldukları birkaç tekerleme ve parmak oyunu söylenir. Daha sonra tüm çocuklara tek tek ileride hangi mesleği seçmek istedikleri sorulur. Çocukların söylemiş oldukları meslekler hakkında bilgi verilir ve karşılıklı sohbet edilir. Sohbetten sonra yeni öğrenecekleri olan meslekler parmak oyunu öğretmen tarafından gösterilerek çocuklarında katılımları sağlanır. İstekli olan çocukların tek başına söylemelerine fırsat verilir.
Oya öğretmen isimli hikaye kart tekniği ile resimleri gösterilerek çocuklara anlatılır. Hikaye bitiminde hikaye ile ilgili bazı sorular sorulur ve çocuklardan cevapları beklenir.
OYUN - MÜZİK ETKİNLİĞİ
Dil Alanı
Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme
Kazanımlar
2.Dinlediklerine ilişkin sorular sorar.
3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.
4.Dinlediklerini özetler.
ÖĞRENME SÜRECİ:İlk önce oynanacak olan “Öğrenmek mi İstiyorsun” isimli oyunun şarkısı söylenerek çocuklara oyunun oynanış şekli gösterilir. Daha sonra çocukların el ele tutuşarak daire oluşturmaları konusunda yardımcı olunur ve öğretmen rehberliğinde oyun çocuklarla birlikte oynanır.
TOPLANMA TEMİZLİK ÖĞLE YEMEĞİ VE DİNLENME
Çocukların öğle yemeği için ellerini yıkamalarına gözcülük edilir. Öğle yemeği sırasında çocukların yemeklerini itinalı olarak yemelerine özen gösterilir. Çocukların dinlenme saati için gerekli hazırlıkları yapmalarına yardımcı olunur.
TOPLANMA TEMİZLİK VE İKİNDİ KAHVALTISI
Uyku saati sonrasında çocukların giyim ve temizlik ihtiyaçlarının karşılanmasına rehberlik edilerek, ikindi kahvaltısına hazırlanmaları sağlanır ve ikindi kahvaltısı yapılır.
OKUMA - YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
Bilişsel Alan
Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme
Kazanımlar
1. Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.
ÖĞRENME SÜRECİ:Çocuklar masalara otururlar. Çocuklara üzerinde kesik çizgilerden aşçı resmi bulunan çalışma kağıtları verilir. Çalışmayla ilgili açıklamalar yapılır. Aşçının yapmış olduğu iş ile ilgili kısa bir sohbet edilir. Daha sonra verilen yönergeye göre çalışmalara geçilir. Çalışmasını yapamayan çocuklara yardım edilir. Tamamlanan çalışmalar panoda sergilenir.
Eve gidiş hazırlıkları yapılır.Çocuklara eve gitmeden önce iyi akşamlar dilenir.Giyinmelerine yardımcı olunarak evlerine gönderilir.
DEĞERLENDİRME: Hazırlanan planın, çocukların gelişim düzeylerine uygun ve kolay uygulanabilir olduğu gözlendi. Anadili etkinliklerine çocukların birkaç tanesi hariç diğer çocuklar katılımı sağlandı. Hikayeyi tekrar dinlemek için istekte bulundular. İkinci kez anlatıldı. Oyun etkinliklerinde vakit kalmadığı içim ‘öğrenmek mi istiyorsun’ adlı oyun oynanamadı. Sanat etkinliklerinde yapılan özellikle kep ve kolluk çok hoşlarına gitti. Hepsi evlerine ötürmek istedi. Ulaşılmak istenen hedeflere büyük ölçüde ulaşıldı. Etkinlikler başarıyla gerçekleşti, çocukların eğlenerek öğrenmeleri sağlandı.
Oyun-Müzik
ÖĞRENMEK Mİ İSTİYORSUN?
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir anne hep ne yapar?
O sökük diker, o sökük diker,
İğneler hep fır döner. (Çocuklar dönerler)
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir baba hep ne yapar?
O kahve içer, o kahve içer,
Dumanlar hep fır döner. (Çocuklar dönerler)
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir hemşire yapar?
O ilaç verir, o ilaç verir,
Şişeler hep fır döner. (çocuklar halkada kendi etrafında bir kere döner.)
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir doktor hep ne yapar?
O hasta bakar, o hasta bakar,
Hastalar hep fır döner. (Çocuklar dönerler)
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir çocuk hep ne yapar?
O oyun oynar, o oyun oynar,
Oyuncaklar hep fır döner. (Çocuklar dönerler
Çocuklar elele tutuşup, ayakta halka olurlar. Ellerini bırakırlar. Çocuklar şarkı sözlerine uygun taklidi hareketlerle oyunu oynarlar. Meslek isimleri çoğaltılabilir.
PARMAK OYUNU
MESLEKLER
Ben berberim traş ederim (Saç kesme hareketi yapılır.)
Ben terziyim giysi dikerim.(Dikiş dikme hareketi yapılır.)
Ben yazarım yazı yazarım.(Yazı yazma hareketi yapılır.)
Ben pilotum uçarım. (Uçma hareketi yapılır.)
Ben koşucuyum koşarım. (Koşma hareketi yapılır.)
Ben sunucuyum konuşurum.(El ile konuşma hareketi yapılır.)
Bende sizi izliyorum.(Parmak ile karşısı gösterilir.)
Keyfimden oynuyorum.(Oynama hareketi yapılır.)
OYA ÖĞRETMEN
1. Oya okulunu çok sever ve her şeyi öğrenirmiş. Okulda çeşit çeşit oyunlar oynarmış. En çokta öğretmencilik oynamayı severmiş.
2. Arkadaşları Hasan, Selma, Nuray, Musa, öğrenci olurlarmış. Oya’ da öğretmen oluyormuş.Tahtalardan kendine masa ve sıra yapıyorlarmış.
3. Oya elinde kitaplarla gelmiş. Sonra da
“Haydi okula!” diye seslenmiş.
4. Oya tahtanın başına geçmiş. Tahtaya “ Okul açıldı.” yazmış.
5. “Musa, Nuray, haydi gelin bakalım. Tahtaya ne yazdım okuyun.” Musa ve Nuray birlikte tahtadaki yazıyı okudular. “ Okul açıldı.”
6. “Çok güzel okudunuz. “ dedi Oya.“Ama tek okumakla olmaz birazda yazı yamak gerek. Selma sen tahtaya gel <<Ali okula gel >> yaz.” Selma tahtaya geldi ve “Ali okula gel.” yazdı.
7. Berrin okula geç kalmıştı. Koşa koşa geldi. Oya Berrin’ e “Okula geç kaldın.” dedi. Berrin özür diledi ve yerine oturdu.
8. Defterini kalemini çıkardı. “Okul açıldı.” yazdı.
9. Oya “ Haydi Hasan zili çal.” dedi. Hasan zili çaldı ve bütün çocuklar kitaplarını defterlerini toplayarak birbirlerine iyi akşamlar dilediler ve evlerine gittiler.
ANEKTOD KAYDI
Tarih
21.02.2007
Gözlenen Çocuk
Ata IŞIKTAN
Gözlemci
Simge YILMAZ
Ata sabah 08:35’de okula geldi. Ayakkabılarını değiştirip sınıfa geldikten sonra öğretmeni ve arkadaşlarına “günaydın” diyerek eğitici oyuncak köşesine yöneldi ve yap-bozlarla oynadı. Daha sonra da arkadaşlarıyla grup oluşturarak çeşitli oyuncaklarla oynadı. Sınıfın toparlanmasına yardımcı oldu.
Sanat etkinliklerinde; kağıt işleri masasına oturarak hemşire başlığı yaptı. Başlığı tamamladıktan sonra kafasına takarak hemşire taklidi yaptı ve bu onun çok hoşuna gitti.
Anadili etkinliklerinde; parmak oyununa, tekerlemeye ve bilmecelere ilgi ile katıldı. Hikaye anlatılırken ilgi ile dinledi ve tekrar anlatmak istedi.
Müzik etkinliklerinde; söylenen şarkılara eşlik etti.
Oyun etkinliklerinde oyunları severek oynadı.
Okuma-yazmaya hazırlık çalışmasında; verilen çalışma sayfasındaki yönergeyi başarıyla tamamladı.
Ata saat 16:55’de okuldan ayrıldı. Ayrılırken öğretmenine ve arkadaşlarına “iyi akşamlar” dedi.
OKULUN ADI: Merkez Anaokulu 21.02.2007
YAŞ GRUBU: 4 Yaş
ÖĞRETMEN ADAYININ ADI: Simge YILMAZ
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN SOSYAL-DUYGUSAL ALAN DİL ALANI BİLİŞSEL ALAN ÖZBAKIM BECERİLERİ
A2 K10.13. A4 K1.2. A4 K1.2.3.4. A1 K1. A1 K2.3.7.
A3 K3.5. A10 K1. A5 K2.3.4. A2 K2.5.7.
A4 K2.4. A13 K1.2.3.
SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ
Amaç 3. Büyük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme
Kazanımlar
3.Farklı ağırlıktaki nesneleri kaldırır.
5.Farklı ağırlıktaki nesneleri taşıyarak belirli bir mesafeye gider.
Sosyal-Duygusal Alan
Amaç 13. Çevreyi estetik bakımdan düzenleyebilme
Kazanımlar
1.Çevresinde gördüğü güzel/ rahatsız edici durumları söyler.
2.Çevre sorunları ile ilgili kendi yapabileceklerine örnek verir.
3.Çevresini farklı biçimlerde düzenler
Özbakım Becerileri
Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme
Kazanımlar
2. El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.
3. Tuvalet gereksinimine yönelik işleri yardımsız yapar.
7. İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar.
Amaç 2. Giysilerini giyme ve çıkarabilme
Kazanımları
2. Giysilerini yardımsız çıkarır.
5. Giysilerini katlar.
6. Giysilerini asar.
ÖĞRENME SÜRECİ:
Çocuklar sınıfa geldiklerinde “Günaydın.” diyerek karşılanırlar. Çocukların kıyafetlerini ve ayakkabılarını giymelerine fırsat verilir. Eğer gerekli olursa yardımda bulunulur. Çocuklar seçtikleri ilgi köşelerinde serbest oyunlar oynarlar. Öğretmen mümkün olduğunca çocukların oyunlarına karışmadan onlara rehberlik eder.
TOPLANMA TEMİZLİK KAHVALTI
Etkinlik için ayrılan süre bittikten sonra çocukların yardımıyla sınıf düzenlenir. Temizlik için sıraya girilir ve el yıkamak için lavaboya gidilir.Kahvaltıya geçilir.
SANAT ETKİNLİĞİ:
Psikomotor Alan
Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
10.Yönergeye uygun çizgiler çizer.
13.Malzemeleri istenilen nitelikte keser.
Amaç 4. Küçük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme
Kazanımlar
2.Nesneleri sıkar.
4.Malzemelere elleriyle şekil verir.
5.Malzemelere araç kullanarak şekil verir.
Sosyal-Duygusal Alan
Amaç 4. Kendi kendini güdüleyebilme
Kazanımlar
1.Kendiliğinden bir işe başlar.
2.Başladığı işi bitirme çabası gösterir.
ÖĞRENME SÜRECİ:
Masaya oyun hamurları ve plastik kalıplar konulur.çocuklar oyun hamurlarını istedikleri biçimde şekillendirirler.
A4 Kağıdına çizilmiş olan şeklin çizgilerinden kesilmesi gerektiği belirtilir.gerekli durumlarda çocuklara yardım edilir. Çizgilerden kesilen kağıtlar öğretmen yardımıyla yapıştırılarak kep oluşturulur. Oluşturulan kepin ortasına elişi kağıdından hazırlanmış olan hilal yapıştırılır. Yine başka bir A4 kağıdı alınır ve uzunlamasına ikiye katlanır. Çocukların kollarına girecek şekilde ölçülür ve yapıştırılır. Yapılan kolluğun ortasına elişi kağıdından hazırlanmış olan hilallerden yapıştırılır. Çocukların yapmış oldukları kep ve kolluklarla bir süre oynamalarına izin verilir daha sonra yapılan çalışmalar panoda sergilenir.
Diğer masaya meslekler ile ilgili bir sınırlı boyama doktor resmi konulur. Çocuklar istekleri doğrultusunda bir etkinliği seçerler. Seçtikleri etkinliğe katılırlar.
TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ
Dil Alanı
Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme
Kazanımlar
1.Dinlerken/ konuşurken göz teması kurar.
2.Sohbete katılır.
3.Belli bir konuda konuşmayı başlatır.
4.Belli bir konuda konuşmayı sürdürür.
Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme
Kazanımlar
2.Dinlediklerine ilişkin sorular sorar.
3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.
4.Dinlediklerini özetler.
Amaç 10. Toplumsal yaşamın nasıl sürdüğünü kavrayabilme
Kazanımlar
1.Toplumda farklı rollere sahip kişiler olduğunu söyler.
ÖĞRENME SÜRECİ:Çocuklar yarım ay şeklinde dizilmiş olan sandalyelere otururlar. Daha önceden öğrenmiş oldukları birkaç tekerleme ve parmak oyunu söylenir. Daha sonra tüm çocuklara tek tek ileride hangi mesleği seçmek istedikleri sorulur. Çocukların söylemiş oldukları meslekler hakkında bilgi verilir ve karşılıklı sohbet edilir. Sohbetten sonra yeni öğrenecekleri olan meslekler parmak oyunu öğretmen tarafından gösterilerek çocuklarında katılımları sağlanır. İstekli olan çocukların tek başına söylemelerine fırsat verilir.
Oya öğretmen isimli hikaye kart tekniği ile resimleri gösterilerek çocuklara anlatılır. Hikaye bitiminde hikaye ile ilgili bazı sorular sorulur ve çocuklardan cevapları beklenir.
OYUN - MÜZİK ETKİNLİĞİ
Dil Alanı
Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme
Kazanımlar
2.Dinlediklerine ilişkin sorular sorar.
3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.
4.Dinlediklerini özetler.
ÖĞRENME SÜRECİ:İlk önce oynanacak olan “Öğrenmek mi İstiyorsun” isimli oyunun şarkısı söylenerek çocuklara oyunun oynanış şekli gösterilir. Daha sonra çocukların el ele tutuşarak daire oluşturmaları konusunda yardımcı olunur ve öğretmen rehberliğinde oyun çocuklarla birlikte oynanır.
TOPLANMA TEMİZLİK ÖĞLE YEMEĞİ VE DİNLENME
Çocukların öğle yemeği için ellerini yıkamalarına gözcülük edilir. Öğle yemeği sırasında çocukların yemeklerini itinalı olarak yemelerine özen gösterilir. Çocukların dinlenme saati için gerekli hazırlıkları yapmalarına yardımcı olunur.
TOPLANMA TEMİZLİK VE İKİNDİ KAHVALTISI
Uyku saati sonrasında çocukların giyim ve temizlik ihtiyaçlarının karşılanmasına rehberlik edilerek, ikindi kahvaltısına hazırlanmaları sağlanır ve ikindi kahvaltısı yapılır.
OKUMA - YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
Bilişsel Alan
Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme
Kazanımlar
1. Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.
ÖĞRENME SÜRECİ:Çocuklar masalara otururlar. Çocuklara üzerinde kesik çizgilerden aşçı resmi bulunan çalışma kağıtları verilir. Çalışmayla ilgili açıklamalar yapılır. Aşçının yapmış olduğu iş ile ilgili kısa bir sohbet edilir. Daha sonra verilen yönergeye göre çalışmalara geçilir. Çalışmasını yapamayan çocuklara yardım edilir. Tamamlanan çalışmalar panoda sergilenir.
Eve gidiş hazırlıkları yapılır.Çocuklara eve gitmeden önce iyi akşamlar dilenir.Giyinmelerine yardımcı olunarak evlerine gönderilir.
DEĞERLENDİRME: Hazırlanan planın, çocukların gelişim düzeylerine uygun ve kolay uygulanabilir olduğu gözlendi. Anadili etkinliklerine çocukların birkaç tanesi hariç diğer çocuklar katılımı sağlandı. Hikayeyi tekrar dinlemek için istekte bulundular. İkinci kez anlatıldı. Oyun etkinliklerinde vakit kalmadığı içim ‘öğrenmek mi istiyorsun’ adlı oyun oynanamadı. Sanat etkinliklerinde yapılan özellikle kep ve kolluk çok hoşlarına gitti. Hepsi evlerine ötürmek istedi. Ulaşılmak istenen hedeflere büyük ölçüde ulaşıldı. Etkinlikler başarıyla gerçekleşti, çocukların eğlenerek öğrenmeleri sağlandı.
Oyun-Müzik
ÖĞRENMEK Mİ İSTİYORSUN?
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir anne hep ne yapar?
O sökük diker, o sökük diker,
İğneler hep fır döner. (Çocuklar dönerler)
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir baba hep ne yapar?
O kahve içer, o kahve içer,
Dumanlar hep fır döner. (Çocuklar dönerler)
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir hemşire yapar?
O ilaç verir, o ilaç verir,
Şişeler hep fır döner. (çocuklar halkada kendi etrafında bir kere döner.)
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir doktor hep ne yapar?
O hasta bakar, o hasta bakar,
Hastalar hep fır döner. (Çocuklar dönerler)
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir çocuk hep ne yapar?
O oyun oynar, o oyun oynar,
Oyuncaklar hep fır döner. (Çocuklar dönerler
Çocuklar elele tutuşup, ayakta halka olurlar. Ellerini bırakırlar. Çocuklar şarkı sözlerine uygun taklidi hareketlerle oyunu oynarlar. Meslek isimleri çoğaltılabilir.
PARMAK OYUNU
MESLEKLER
Ben berberim traş ederim (Saç kesme hareketi yapılır.)
Ben terziyim giysi dikerim.(Dikiş dikme hareketi yapılır.)
Ben yazarım yazı yazarım.(Yazı yazma hareketi yapılır.)
Ben pilotum uçarım. (Uçma hareketi yapılır.)
Ben koşucuyum koşarım. (Koşma hareketi yapılır.)
Ben sunucuyum konuşurum.(El ile konuşma hareketi yapılır.)
Bende sizi izliyorum.(Parmak ile karşısı gösterilir.)
Keyfimden oynuyorum.(Oynama hareketi yapılır.)
OYA ÖĞRETMEN
1. Oya okulunu çok sever ve her şeyi öğrenirmiş. Okulda çeşit çeşit oyunlar oynarmış. En çokta öğretmencilik oynamayı severmiş.
2. Arkadaşları Hasan, Selma, Nuray, Musa, öğrenci olurlarmış. Oya’ da öğretmen oluyormuş.Tahtalardan kendine masa ve sıra yapıyorlarmış.
3. Oya elinde kitaplarla gelmiş. Sonra da
“Haydi okula!” diye seslenmiş.
4. Oya tahtanın başına geçmiş. Tahtaya “ Okul açıldı.” yazmış.
5. “Musa, Nuray, haydi gelin bakalım. Tahtaya ne yazdım okuyun.” Musa ve Nuray birlikte tahtadaki yazıyı okudular. “ Okul açıldı.”
6. “Çok güzel okudunuz. “ dedi Oya.“Ama tek okumakla olmaz birazda yazı yamak gerek. Selma sen tahtaya gel <<Ali okula gel >> yaz.” Selma tahtaya geldi ve “Ali okula gel.” yazdı.
7. Berrin okula geç kalmıştı. Koşa koşa geldi. Oya Berrin’ e “Okula geç kaldın.” dedi. Berrin özür diledi ve yerine oturdu.
8. Defterini kalemini çıkardı. “Okul açıldı.” yazdı.
9. Oya “ Haydi Hasan zili çal.” dedi. Hasan zili çaldı ve bütün çocuklar kitaplarını defterlerini toplayarak birbirlerine iyi akşamlar dilediler ve evlerine gittiler.
ANEKTOD KAYDI
Tarih
21.02.2007
Gözlenen Çocuk
Ata IŞIKTAN
Gözlemci
Simge YILMAZ
Ata sabah 08:35’de okula geldi. Ayakkabılarını değiştirip sınıfa geldikten sonra öğretmeni ve arkadaşlarına “günaydın” diyerek eğitici oyuncak köşesine yöneldi ve yap-bozlarla oynadı. Daha sonra da arkadaşlarıyla grup oluşturarak çeşitli oyuncaklarla oynadı. Sınıfın toparlanmasına yardımcı oldu.
Sanat etkinliklerinde; kağıt işleri masasına oturarak hemşire başlığı yaptı. Başlığı tamamladıktan sonra kafasına takarak hemşire taklidi yaptı ve bu onun çok hoşuna gitti.
Anadili etkinliklerinde; parmak oyununa, tekerlemeye ve bilmecelere ilgi ile katıldı. Hikaye anlatılırken ilgi ile dinledi ve tekrar anlatmak istedi.
Müzik etkinliklerinde; söylenen şarkılara eşlik etti.
Oyun etkinliklerinde oyunları severek oynadı.
Okuma-yazmaya hazırlık çalışmasında; verilen çalışma sayfasındaki yönergeyi başarıyla tamamladı.
Ata saat 16:55’de okuldan ayrıldı. Ayrılırken öğretmenine ve arkadaşlarına “iyi akşamlar” dedi.